Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre pod hradom bude pešia zóna, niektorým veriacim dajú výnimku

Cudzie autá sa na hradný kopec dostanú len počas bohoslužieb v hradnej katedrále. Na františkánsky kostol sa výnimka nevzťahuje.

Vodiči dnes úplne ignorujú zákaz vjazdu do hradného areálu, využívajú ho ako bezplatné parkovisko. Nikto ich nepokutuje.(Zdroj: Miriam Hojčušová)

NITRA. Už je definitívne rozhodnuté. V Nitre vznikne ďalšia pešia zóna. Tento štatút bude mať Horné mesto. Cieľom je dostať z historickej lokality hradného kopca autá, ktoré tu teraz napriek zákazu beztrestne parkujú.

„Na vstupe do Horného mesta zo Župného námestia bude osadené dopravné značenie Pešia zóna s dodatkovými tabuľami „okrem dopravnej obsluhy“ a „s povolením Mestského úradu v Nitre“. Prípadne tam bude uvedený čas, v ktorom bude vjazd povolený počas bohoslužieb v Katedrále sv. Emeráma na hrade,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Vjazd vozidiel počas bohoslužieb vo františkánskom kostole, ktorý sa nachádza len pár metrov od vjazdu do hradného areálu, nebude povolený. Pôvodne cirkev žiadala výnimku aj pre veriacich, ktorí navštevujú tento kostol.

Horné mesto, v pozadí františkánsky kostol. Autám vjazd nepovolia, ani keď v ňom bude omša. Foto: (JK)

Obmedzia rýchlosť

Keďže z hradného kopca bude pešia zóna, parkovanie motorových vozidiel bude možné len na miestach, kde to dovolí značka.

„Dopravným značením budú označené parkovacie miesta od františkánskeho kostola po Východnú ulicu, na Pribinovom námestí (pri malom seminári), prípadne na časti Kráľovskej cesty. Ako parkovisko bude označené aj regulované státie pri vstupe do hradného areálu,“ upresnil Ján Pánský.

Na ostatných verejných priestranstvách je v zmysle zákona o cestnej premávke parkovanie áut zakázané. Zároveň bude obmedzená rýchlosť áut zo súčasnej päťdesiatky na dvadsiatku.

Vydajú parkovacie karty

Radnica vyzvala spoločnosti so sídlom v Hornom meste a ľudí, ktorí tu majú trvalý pobyt, aby nahlásili počet motorových vozidiel a ich evidenčné čísla. „Chceme tiež vedieť, či majú možnosť parkovať na vlastnom pozemku,“ dodal Pánský.

Prvé odpovede už prichádzajú. Radnica na základe nich vydá parkovacie karty. „Rodiny s bydliskom v Hornom meste dostanú jednu tzv. návštevnú parkovaciu kartu, ktorá je určená pre návštevy,“ naznačil Pánský.

Mesto zvolá ešte jedno rokovanie, „kde by sa malo riešenie uzavrieť už komplexne“. Presný termín, kedy osadia na hradnom kopci nové dopravné značenie, zatiaľ nie je známy.

V historickej lokalite parkuje príliš veľa áut. Foto: (JK)

Parkujú na trávnikoch

Ľudia sa už dlhšiu dobu sťažujú, že sa z hradného kopca stalo bezplatné parkovisko. Sú dni, keď autá stoja na trávnikoch aj v úzkych historických uličkách. Pri vjazde do areálu je pritom aj dnes osadené dopravné značenie, ktoré zakazuje vjazd, výnimku má len dopravná obsluha.

Vodičov, ktorí značku nerešpektujú, nikto nepokutuje. Údajne je za tým tlak cirkvi -dopravné značenie totiž v súčasnosti neumožňuje výnimky počas bohoslužieb, a tak by pokuty museli dostať aj veriaci, ktorí idú autom na omšu.

„Bývam tu a tak viem, kto chodí do kostola peši. Sú to zväčša starí obyvatelia z Predmostia, Dolného mesta a centra. Na autách, a zväčša luxusných, jazdia lepšie situovaní obyvatelia z iných častí mesta a kňazi z celej diecézy,“ reagoval miestny obyvateľ Tibor.

Poukázal, že autá parkujú na trávnikoch najmä počas celodiecéznych „školení“: „V každom aute je jeden vodič a ten si zaparkuje, kde chce. Myslím si, že ak niekto organizuje nejaké veľké podujatie, je povinný v súlade s predpismi poskytnúť účastníkom priestory na parkovanie.“

Výnimka pre veriacich

V zahraničí je podľa pána Tibora situácia v pamiatkových zónach úplne iná: „Nedávno som bol v Kremse v kostole, ktorý bol na kopci. Bol plný a bolo tam veľa starých ľudí - a všetci pešo, lebo tam sa autom jednoducho nesmie vojsť.“

„Čo sa týka parkovania áut na hradnom kopci, Nitrianske biskupstvo chce umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ povedal nám pred časom hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Keď sme toto stanovisko zverejnili, prišla nám do redakcie reakcia od pána Igora: „V rámci rovnoprávnosti žiadam, aby dostali výnimku aj ľudia, ktorí idú úradne na pamiatkový úrad. Zo Župného námestia to budú mať peši ďaleko." Na radnici nám povedali, že takáto výnimka nehrozí.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 195
  2. Vargová z Veselí do Šale 683
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 574
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 548
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 508
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 389
  7. Neded s cenným víťazstvom 251
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 227
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 142
  10. Prvý turnaj na pláži vyhrali favoriti 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť