Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre pod hradom bude pešia zóna, niektorým veriacim dajú výnimku

Cudzie autá sa na hradný kopec dostanú len počas bohoslužieb v hradnej katedrále. Na františkánsky kostol sa výnimka nevzťahuje.

Vodiči dnes úplne ignorujú zákaz vjazdu do hradného areálu, využívajú ho ako bezplatné parkovisko. Nikto ich nepokutuje.(Zdroj: Miriam Hojčušová)

NITRA. Už je definitívne rozhodnuté. V Nitre vznikne ďalšia pešia zóna. Tento štatút bude mať Horné mesto. Cieľom je dostať z historickej lokality hradného kopca autá, ktoré tu teraz napriek zákazu beztrestne parkujú.

„Na vstupe do Horného mesta zo Župného námestia bude osadené dopravné značenie Pešia zóna s dodatkovými tabuľami „okrem dopravnej obsluhy“ a „s povolením Mestského úradu v Nitre“. Prípadne tam bude uvedený čas, v ktorom bude vjazd povolený počas bohoslužieb v Katedrále sv. Emeráma na hrade,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Vjazd vozidiel počas bohoslužieb vo františkánskom kostole, ktorý sa nachádza len pár metrov od vjazdu do hradného areálu, nebude povolený. Pôvodne cirkev žiadala výnimku aj pre veriacich, ktorí navštevujú tento kostol.

Horné mesto, v pozadí františkánsky kostol. Autám vjazd nepovolia, ani keď v ňom bude omša. Foto: (JK)

Obmedzia rýchlosť

Keďže z hradného kopca bude pešia zóna, parkovanie motorových vozidiel bude možné len na miestach, kde to dovolí značka.

„Dopravným značením budú označené parkovacie miesta od františkánskeho kostola po Východnú ulicu, na Pribinovom námestí (pri malom seminári), prípadne na časti Kráľovskej cesty. Ako parkovisko bude označené aj regulované státie pri vstupe do hradného areálu,“ upresnil Ján Pánský.

Na ostatných verejných priestranstvách je v zmysle zákona o cestnej premávke parkovanie áut zakázané. Zároveň bude obmedzená rýchlosť áut zo súčasnej päťdesiatky na dvadsiatku.

Vydajú parkovacie karty

Radnica vyzvala spoločnosti so sídlom v Hornom meste a ľudí, ktorí tu majú trvalý pobyt, aby nahlásili počet motorových vozidiel a ich evidenčné čísla. „Chceme tiež vedieť, či majú možnosť parkovať na vlastnom pozemku,“ dodal Pánský.

Prvé odpovede už prichádzajú. Radnica na základe nich vydá parkovacie karty. „Rodiny s bydliskom v Hornom meste dostanú jednu tzv. návštevnú parkovaciu kartu, ktorá je určená pre návštevy,“ naznačil Pánský.

Mesto zvolá ešte jedno rokovanie, „kde by sa malo riešenie uzavrieť už komplexne“. Presný termín, kedy osadia na hradnom kopci nové dopravné značenie, zatiaľ nie je známy.

V historickej lokalite parkuje príliš veľa áut. Foto: (JK)

Parkujú na trávnikoch

Ľudia sa už dlhšiu dobu sťažujú, že sa z hradného kopca stalo bezplatné parkovisko. Sú dni, keď autá stoja na trávnikoch aj v úzkych historických uličkách. Pri vjazde do areálu je pritom aj dnes osadené dopravné značenie, ktoré zakazuje vjazd, výnimku má len dopravná obsluha.

Vodičov, ktorí značku nerešpektujú, nikto nepokutuje. Údajne je za tým tlak cirkvi -dopravné značenie totiž v súčasnosti neumožňuje výnimky počas bohoslužieb, a tak by pokuty museli dostať aj veriaci, ktorí idú autom na omšu.

„Bývam tu a tak viem, kto chodí do kostola peši. Sú to zväčša starí obyvatelia z Predmostia, Dolného mesta a centra. Na autách, a zväčša luxusných, jazdia lepšie situovaní obyvatelia z iných častí mesta a kňazi z celej diecézy,“ reagoval miestny obyvateľ Tibor.

Poukázal, že autá parkujú na trávnikoch najmä počas celodiecéznych „školení“: „V každom aute je jeden vodič a ten si zaparkuje, kde chce. Myslím si, že ak niekto organizuje nejaké veľké podujatie, je povinný v súlade s predpismi poskytnúť účastníkom priestory na parkovanie.“

Výnimka pre veriacich

V zahraničí je podľa pána Tibora situácia v pamiatkových zónach úplne iná: „Nedávno som bol v Kremse v kostole, ktorý bol na kopci. Bol plný a bolo tam veľa starých ľudí - a všetci pešo, lebo tam sa autom jednoducho nesmie vojsť.“

„Čo sa týka parkovania áut na hradnom kopci, Nitrianske biskupstvo chce umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ povedal nám pred časom hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Keď sme toto stanovisko zverejnili, prišla nám do redakcie reakcia od pána Igora: „V rámci rovnoprávnosti žiadam, aby dostali výnimku aj ľudia, ktorí idú úradne na pamiatkový úrad. Zo Župného námestia to budú mať peši ďaleko." Na radnici nám povedali, že takáto výnimka nehrozí.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť