Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vinní či nevinní? Aj o tom bude Divadelná Nitra

Babka hlavnej hrdinky hry III Fúrie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

Záber z predstavenia III Fúrie.(Zdroj: ARCHÍV DN)

Babka hlavnej hrdinky hry III Frie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

NITRA. Znepokojivé otázky o tom, kto sme a kam smerujeme, budú divákom i tvorcom klásť predstavenia Divadelnej Nitry (DN). V dňoch 21. - 26. septembra sa mesto stane dejiskom už 21. ročníka tohto medzinárodného divadelného festivalu.

Popri inscenáciách z produkcie divadiel z desiatich európskych krajín bohatý sprievodný program ponúkne viac ako sedemdesiat rôznych akcií, prebiehajúcich v divadlách, na námestí, pešej zóne a ďalších miestach Nitry. Satelitným mestom, kam sa prenesie časť programu DN, sa po pozitívnej skúsenosti z vlaňajška opäť stanú Košice.

Jedna téma, mnoho žánrov

„Pre tento rok sme si ako podtitul festivalu zvolili motto „vina / nevina“. Je to konštatovanie, ale aj otázka. Väčšina inscenácií hlavného programu a tiež mnohé sprievodné podujatia nesú v sebe túto mravnú dilemu, pohľad na spoločenské alebo osobné dejiny a s nimi súvisiaci podiel viny alebo neviny človeka či spoločnosti. Je veľmi zaujímavé, ako to funguje a ako sa v inscenáciách a napokon i v našich životoch tento mravný postulát prejavuje,“ priblížila riaditeľka festivalu Darina Kárová leitmotív tohto ročníka DN.

Podľa jej slov téma festivalu nevznikla náhodne. Tvorcovia hier si sami kladú podobné otázky a dramaturgii DN sa podarilo dať dohromady predstavenia, ktoré odrážajú úvahy o tom, kto sme, kto boli naši predkovia, odkiaľ prichádzame, kam smerujeme a čo s budúcnosťou.

„Všetky inscenácie hlavného programu sú dielom súčasných autorov, z ktorých mnohí sú zároveň aj autormi predstavení, nielen ich predlôh. Na základe prieskumu historických i súčasných dokumentov napísali text inscenácie a na jeho základe zrealizovali herci či performeri svoje predstavenia. A tak ich prostredníctvom priam až synergickým efektom dostávame správu o súčasnom svete, a to aj cez deje minulé. Správa je o tom, ako tvorcovia vnímajú súčasnú realitu, je to divadlo takpovediac na jednu tému, ale mnohých žánrov. Diváka z javiska osloví klasické divadlo, tanec, hudba, dokumentárne divadlo aj performancie.“

Závažné otázky s humorom

Predstavenia Divadelnej Nitry sú možno skôr pre náročnejšieho diváka. Podľa Dariny Károvej to však neznamená, že festival ponúkne ťažké, nezáživné či nezrozumiteľné divadlo. Dramaturgia presadzuje skôr aspekt myslenia, nie divadlo len pre zábavu či oddych.

„Divadlo a umenie je tu pre istý súzvuk s divákom. Kladie mu otázky, alebo sa snaží na tie jeho odpovedať. Ide síce o závažnejšie otázky, forma ich spracovania však nemusí byť vôbec vážna. Napríklad Anamnéza, predstavenie o živote, smrti a stave zdravotníctva v Maďarsku, je - ľudovo povedané - veľká psina,“ pokračuje riaditeľka DN.

„Inscenácie predostrú divákom veľmi blízke témy či skôr situácie. Denne sa napríklad stretávame s Rómami a s ich prejavmi – od pozitívnych až po tie najnegatívnejšie. A práve už prvé predstavenie Otvorení všetkému, kde hrajú aj Rómovia - amatéri z troch krajín, prinesie pohľad väčšinovej spoločnosti na nich ale aj ich vlastný pohľad na svoj život, sprevádzaný temperamentným tancom a spevom.“

Podoby viny

Na podobnú nôtu, ale z úplne iného konca je predstavenie Psota v podaní divadla Pôtoň z Bátoviec. Skupina mladých tvorcov v ňom spracovala vlastný niekoľkoročný prieskum na tému chudoby na Slovensku – čo s človekom robí chudoba materiálna, finančná ale najmä morálna a citová. Je to podľa Dariny Károvej niečo, o čom ľudia vedia, ale nechcú na to myslieť pri pozeraní amerických filmov a vyčančaných slovenských seriálov.

Poľské predstavenie Tri fúrie je ohliadnutím sa za minulosťou a vinami, ktoré si súčasná generácia prenáša do života od svojich predkov. „Dejiny jednej rodiny ožijú v príbehu podľa skutočnej udalosti – babka hlavnej hrdinky hry skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takto môže vyzerať vina,“ pokračuje Darina Kárová. Pritom predstavenie je plné irónie a punk rockovej hudby.

„Vo veľmi komornom českom predstavení Mraky herečka cez fotografie vyrozpráva osud svojej rodiny – od nacistickej okupácie Čiech, cez 50. roky, kedy sa ľudia stávali obeťami vykonštruovaných politických procesov, až po súčasnosť. Ruská, rumunská a slovinská inscenácia sú vyslovene politickými hrami – cez skutočné príbehy sledovania ľudí a zmien identity hovoria o vplyvoch politiky na život súčasníkov.“

Iné námestie

Leitmotív festivalu reflektujú aj mnohé sprievodné podujatia DN. Viaceré napĺňajú klasický formát festivalu – sú to akcie tradične venované deťom, sobotná Biela noc s výstavami, koncertmi, Lampiónovým sprievodom a podobne.

„Medzi podujatia trochu iného druhu patrí nový projekt iné_námestie – výtvarné objekty či performancie, ktoré tu vzniknú, budú tiež odrážať tému festivalu. Keďže akcie na námestí sú pre širokú verejnosť, teda ich budú vidieť aj deti a mládež, nebudeme príliš moralizovať, ale vážnejšie témy neobídeme. Napríklad projekt Mladé divadlo v Nitre tiež uvedie predstavenia reflektujúce danú tému viny či neviny,“ doplnila Kárová. Napokon, vizuál v podobe ryby tiež odkazuje na rôzne významy od biblických po súčasné politické.

Miesto pre tvorbu

Tento rok Divadelná Nitra vstupuje do tretieho desaťročia svojej existencie. S akými ambíciami? Podľa slov riaditeľky má festival rozbehnutých viac akcií v trojročnom období 2011 - 2013. Súčasťou tohto obdobia sú za sebou idúce podtituly festivalu (Ne)prezraď svoje tajomstvo, Vina-nevina a Očistení, ktorý bude o rok.

„Rozbehli sme aj medzinárodný projekt, kde je Asociácia Divadelná Nitra hlavným organizátorom a producentom. Projekt sa volá Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Zaoberáme sa v ňom súkromnými životmi ľudí ovplyvnených sledovaním tajnou políciou v dnes už postsocialistických krajinách. Projekt je vyvrcholením a zároveň začiatkom jednej z nových ciest, na konci ktorej sa festival stane nielen platformou prezentácie medzinárodných projektov, ale aj ich vzniku. Chceme, aby sa Divadelná Nitra stala miestom, ktoré stále prináša nové impulzy na zamyslenie – ako pre divákov, tak i pre tvorcov,“ uzavrela Darina Kárová.

Snímky z otváracej inscenácie DN Otvorení všetkému. FOTKY: ARCHÍV DN

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 279
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 678
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 660
  4. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 205
  5. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 195
  6. Neded prekvapil v Galante Foto 194
  7. Lancz už nie je trénerom Šale 169
  8. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 161
  9. Moravce nemajú kam pochovávať 152
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Blízke regióny

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetci súťažiaci odpovedali správne. Vylosovali sme dvoch výhercov

V redakcii sme vylosovali dvoch výhercov, ktorí dostanú po dva lístky na netradičnú diskotéku. Už túto sobotu na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Trump sa predviedol nevyberaným gestom, odstrčil premiéra Čiernej Hory

Na sociálnych sieťach gesto vyvovalo kritické reakcie.

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Kam vyraziť