Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vinní či nevinní? Aj o tom bude Divadelná Nitra

Babka hlavnej hrdinky hry III Fúrie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

Záber z predstavenia III Fúrie.(Zdroj: ARCHÍV DN)

Babka hlavnej hrdinky hry III Frie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

NITRA. Znepokojivé otázky o tom, kto sme a kam smerujeme, budú divákom i tvorcom klásť predstavenia Divadelnej Nitry (DN). V dňoch 21. - 26. septembra sa mesto stane dejiskom už 21. ročníka tohto medzinárodného divadelného festivalu.

Popri inscenáciách z produkcie divadiel z desiatich európskych krajín bohatý sprievodný program ponúkne viac ako sedemdesiat rôznych akcií, prebiehajúcich v divadlách, na námestí, pešej zóne a ďalších miestach Nitry. Satelitným mestom, kam sa prenesie časť programu DN, sa po pozitívnej skúsenosti z vlaňajška opäť stanú Košice.

Jedna téma, mnoho žánrov

„Pre tento rok sme si ako podtitul festivalu zvolili motto „vina / nevina“. Je to konštatovanie, ale aj otázka. Väčšina inscenácií hlavného programu a tiež mnohé sprievodné podujatia nesú v sebe túto mravnú dilemu, pohľad na spoločenské alebo osobné dejiny a s nimi súvisiaci podiel viny alebo neviny človeka či spoločnosti. Je veľmi zaujímavé, ako to funguje a ako sa v inscenáciách a napokon i v našich životoch tento mravný postulát prejavuje,“ priblížila riaditeľka festivalu Darina Kárová leitmotív tohto ročníka DN.

Podľa jej slov téma festivalu nevznikla náhodne. Tvorcovia hier si sami kladú podobné otázky a dramaturgii DN sa podarilo dať dohromady predstavenia, ktoré odrážajú úvahy o tom, kto sme, kto boli naši predkovia, odkiaľ prichádzame, kam smerujeme a čo s budúcnosťou.

„Všetky inscenácie hlavného programu sú dielom súčasných autorov, z ktorých mnohí sú zároveň aj autormi predstavení, nielen ich predlôh. Na základe prieskumu historických i súčasných dokumentov napísali text inscenácie a na jeho základe zrealizovali herci či performeri svoje predstavenia. A tak ich prostredníctvom priam až synergickým efektom dostávame správu o súčasnom svete, a to aj cez deje minulé. Správa je o tom, ako tvorcovia vnímajú súčasnú realitu, je to divadlo takpovediac na jednu tému, ale mnohých žánrov. Diváka z javiska osloví klasické divadlo, tanec, hudba, dokumentárne divadlo aj performancie.“

Závažné otázky s humorom

Predstavenia Divadelnej Nitry sú možno skôr pre náročnejšieho diváka. Podľa Dariny Károvej to však neznamená, že festival ponúkne ťažké, nezáživné či nezrozumiteľné divadlo. Dramaturgia presadzuje skôr aspekt myslenia, nie divadlo len pre zábavu či oddych.

„Divadlo a umenie je tu pre istý súzvuk s divákom. Kladie mu otázky, alebo sa snaží na tie jeho odpovedať. Ide síce o závažnejšie otázky, forma ich spracovania však nemusí byť vôbec vážna. Napríklad Anamnéza, predstavenie o živote, smrti a stave zdravotníctva v Maďarsku, je - ľudovo povedané - veľká psina,“ pokračuje riaditeľka DN.

„Inscenácie predostrú divákom veľmi blízke témy či skôr situácie. Denne sa napríklad stretávame s Rómami a s ich prejavmi – od pozitívnych až po tie najnegatívnejšie. A práve už prvé predstavenie Otvorení všetkému, kde hrajú aj Rómovia - amatéri z troch krajín, prinesie pohľad väčšinovej spoločnosti na nich ale aj ich vlastný pohľad na svoj život, sprevádzaný temperamentným tancom a spevom.“

Podoby viny

Na podobnú nôtu, ale z úplne iného konca je predstavenie Psota v podaní divadla Pôtoň z Bátoviec. Skupina mladých tvorcov v ňom spracovala vlastný niekoľkoročný prieskum na tému chudoby na Slovensku – čo s človekom robí chudoba materiálna, finančná ale najmä morálna a citová. Je to podľa Dariny Károvej niečo, o čom ľudia vedia, ale nechcú na to myslieť pri pozeraní amerických filmov a vyčančaných slovenských seriálov.

Poľské predstavenie Tri fúrie je ohliadnutím sa za minulosťou a vinami, ktoré si súčasná generácia prenáša do života od svojich predkov. „Dejiny jednej rodiny ožijú v príbehu podľa skutočnej udalosti – babka hlavnej hrdinky hry skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takto môže vyzerať vina,“ pokračuje Darina Kárová. Pritom predstavenie je plné irónie a punk rockovej hudby.

„Vo veľmi komornom českom predstavení Mraky herečka cez fotografie vyrozpráva osud svojej rodiny – od nacistickej okupácie Čiech, cez 50. roky, kedy sa ľudia stávali obeťami vykonštruovaných politických procesov, až po súčasnosť. Ruská, rumunská a slovinská inscenácia sú vyslovene politickými hrami – cez skutočné príbehy sledovania ľudí a zmien identity hovoria o vplyvoch politiky na život súčasníkov.“

Iné námestie

Leitmotív festivalu reflektujú aj mnohé sprievodné podujatia DN. Viaceré napĺňajú klasický formát festivalu – sú to akcie tradične venované deťom, sobotná Biela noc s výstavami, koncertmi, Lampiónovým sprievodom a podobne.

„Medzi podujatia trochu iného druhu patrí nový projekt iné_námestie – výtvarné objekty či performancie, ktoré tu vzniknú, budú tiež odrážať tému festivalu. Keďže akcie na námestí sú pre širokú verejnosť, teda ich budú vidieť aj deti a mládež, nebudeme príliš moralizovať, ale vážnejšie témy neobídeme. Napríklad projekt Mladé divadlo v Nitre tiež uvedie predstavenia reflektujúce danú tému viny či neviny,“ doplnila Kárová. Napokon, vizuál v podobe ryby tiež odkazuje na rôzne významy od biblických po súčasné politické.

Miesto pre tvorbu

Tento rok Divadelná Nitra vstupuje do tretieho desaťročia svojej existencie. S akými ambíciami? Podľa slov riaditeľky má festival rozbehnutých viac akcií v trojročnom období 2011 - 2013. Súčasťou tohto obdobia sú za sebou idúce podtituly festivalu (Ne)prezraď svoje tajomstvo, Vina-nevina a Očistení, ktorý bude o rok.

„Rozbehli sme aj medzinárodný projekt, kde je Asociácia Divadelná Nitra hlavným organizátorom a producentom. Projekt sa volá Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Zaoberáme sa v ňom súkromnými životmi ľudí ovplyvnených sledovaním tajnou políciou v dnes už postsocialistických krajinách. Projekt je vyvrcholením a zároveň začiatkom jednej z nových ciest, na konci ktorej sa festival stane nielen platformou prezentácie medzinárodných projektov, ale aj ich vzniku. Chceme, aby sa Divadelná Nitra stala miestom, ktoré stále prináša nové impulzy na zamyslenie – ako pre divákov, tak i pre tvorcov,“ uzavrela Darina Kárová.

Snímky z otváracej inscenácie DN Otvorení všetkému. FOTKY: ARCHÍV DN

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť