Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kaštieľ zachránili v hodine dvanástej

Obyvatelia sa rozchádzali v názore, či do pamiatky vraziť peniaze, alebo ju nechať spadnúť.

Kaštieľ v Nových Sadoch chceli zbúrať už pred stovkami rokov. Osud mu ale zatiaľ praje, za posledný rok ho kompletne zrekonštruovali.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NOVÉ SADY. Kaštieľ uprostred obce neďaleko Nitry desaťročia ohrozoval okoloidúcich. Prázdna ruina čoraz viac pustla a hoci zrúcanina bola v zozname národných kultúrnych pamiatok, nebolo peňazí na opravu niekdajšieho pánskeho sídla.

Stačil rok a financie z eurofondov a kaštieľ stojí znovu v plnej kráse.

Kaštieľ v Nových Sadoch dnes, po rekonštrukcii.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Komerciu v kaštieli obmedzia

Celková rekonštrukcia kaštieľa vyšla na 1,312 milióna eur, obec z tejto cifry musela zaplatiť päť percent. Desať percent dal štát a zvyšok financovala Európska únia.

Na kaštieli opravili napríklad strechu, ktorej hrozilo zrútenie. V miestnostiach, kde sa zachovali pôvodné vzory, urobili omietky pôvodných vzorov.

Dedina si teraz od kaštieľa sľubuje boom spoločenských a kultúrnych podujatí, majú však byť v rozumnej miere. Podľa projektu totiž kaštieľu musí ostať kultúrno-informačný charakter. Prevaha činností nemôže byť komerčná. „V priestoroch kaštieľa chceme robiť vzdelávacie semináre, tvorivé workshopy v spolupráci so základnými umeleckými školami, výstavy a ďalšie akcie, aby kaštieľ neostal len krásnou zatvorenou budovou, ale aby bolo cítiť, že investícia priniesla okrem zveľadenej budovy aj nejakú ďalšiu, pridanú hodnotu,“ hovorí Silvia Halvoníková, starostka Nových Sadov.

Starostka Silvia Halvoníková chcela kaštieľ zachovať, dotvára podľa nej celkový ráz kraja.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Odšťavovač z 19. storočia

V novosadskom kaštieli vzniklo múzeum, do ktorého na rok zapožičalo exponáty Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre. Jednotlivé miestnosti štylizovali tak, aby vytvárali logické a kompaktné celky. Exponáty v ňom vystavujú po prvý raz.

V kaštieli sa nachádza napríklad pánsky salónik. „Sú v ňom rôzne fajky, nádoby na pivo, tabatierky, pánske vreckové hodinky. Máme aj salónik, ktorý poteší dámy – nájdu v ňom stolovací servis, toaletné potreby či odšťavovač z 19. storočia,“ povedala Silvia Halvoníková. Vystavujú aj zbierku kníh, najvzácnejšia je od Juraja Fándlyho.

Otvorenie desaťročia chátrajúceho kaštieľa si nenechal ujsť Karol Knížat. Zaujali ho exponáty v múzeu.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Pôvodný projekt na rekonštrukciu kaštieľa počítal aj s vyriešením zelene. Túto položku ale z programu vyradili. Ako informovala starostka, Nové Sady sa budú cez mikroregión Radošinka a program Leader snažiť zveľadiť aj okolie kaštieľa. Projekt už má obec vypracovaný.

Rozpaky nad rekonštrukciou

Rozhodnutie zachrániť pamiatku vyvolalo v Nových Sadoch vášnivé diskusie. Značná časť ľudí bola ostro proti. Poslancov atakovali otázkami, kde na to obec vezme peniaze a prečo sa neopravia napríklad zdravotné stredisko či materská škola.

Starostka ale obnovu pamiatky obhajuje, podľa nej by bola škoda zahodiť šancu na množstvo peňazí z eurofondov.

„Som presvedčená, že to bola dobrá myšlienka. Takéto historické prvky dávajú charakter kraju a nemal by sme si ich pustiť z rúk,“ vyhlásila Silvia Halvoníková.

Martina Marečková a Karol Knížat sa zaradili medzi prvých návštevníkov múzea v zrekonštruovanom novosadskom kaštieli.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Športovci vo veži

Novosadský kaštieľ bol pôvodne pánskym sídlom. Manželka grófa Ghyczyho tu zomrela v roku 1922 a s ňou zomrel aj posledný žijúci Ghyczy. Po jej smrti kaštieľ zatvorili.

Podľa starostky kaštieľ postihol osud „v súlade s tým, čo priniesla doba“: stal sa vlastníctvom štátu, najskôr slúžil ako škola, neskôr v ňom bola školská jedáleň a dokonca krčma. Istý čas v budove skladovali papier – to bolo v období, keď susedná základná škola robila zber papiera.

Jedna z veží kaštieľa slúžila aj športovcom ako šatňa, v budove sa aj sprchovali. No používali len jeden trakt, do ďalšieho sa neodvážili, aby sa im nestal úraz.

Boj bratov takmer zboril kaštieľ

Z histórie kaštieľa je pútavým príbeh bratov Ghyczyovcov. Po smrti Jozefa Ghyczyho sa jeho synovia Štefan z prvého manželstva a Juraj z druhého manželstva pre kaštieľ tak pohádali, že z toho vznikli sedliacke boje. Cisár Maximilián I. na upokojenie situácie nariadil v roku 1567 kaštieľ zbúrať. Našťastie sa nenašiel nik, kto by jeho príkaz splnil.

Novosadský kaštieľ pred rekonštrukciou...

... a dnes

FOTO - ARCHÍV NOVÝCH SADOV A TOMÁŠ HOLÚBEK

ico

Novosadský kaštieľ

Oficiálne má osemsto rokov, no môže byť ešte starší.

Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550.

V hmote kaštieľa sa zachovala staršia stredoveká stavba, ktorá patrila členom rodu Assa. Tento rod sa na území dnešných Nových Sadov usadil už v priebehu 13. storočia.

Svojou dispozíciou s netradičným umiestením nárožných bášt obohacuje novosadský kaštieľ typológiu renesančných kaštieľov.

Podľa Anny Valekovej z Krajského pamiatkového úradu v Nitre boli kaštiele zvyčajne na okraji obci alebo osady, no kaštieľ v Nových Sadoch stojí priamo v centre dediny. „Boli tu zaznamenané stopy po každom slohovom období, od renesancie cez baroko až po klasicizmus, prípadne romantizmus,“ povedala Valeková.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť