Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Furmani ponúkli folklór, syry aj mastný chlieb s cibuľou

Nitrania v Poľsku ochutnali tradičné jedlá iných národov a naučili sa napríklad srbské kolo, mexické zábavné hry či bieloruské chorovodové tance.

Furmani sa v Poľsku páčili.(Zdroj: ARCHÍV F.)

Nitrania v Poľsku ochutnali tradičné jedlá iných národov a naučili sa napríklad srbské kolo, mexické zábavné hry či bieloruské chorovodové tance.

NITRA. Opäť sa raz potvrdil fakt, že slovenský folklór má vo svete cveng a vysoké renomé. Dosvedčuje to aj úspech nitrianskeho folklórneho súboru Furmani, ktorý nás nedávno reprezentoval v Poľsku.

Naši tanečníci, speváci a muzikanti sa predstavili na medzinárodnom folklórnom festivale v Zjelonej Góre. Na jubilejnom 25. ročníku vystupovali popri súboroch z Mexika, Srbska, Ukrajiny, Bieloruska, Litvy, Rumunska a Poľska.

Slová uznania

„Festival sa konal pod hlavičkou CIOFF, medzinárodnej organizácie, ktorá vo svete zastrešuje významné festivaly. Môžu sa na nich prezentovať ucelené telesá so živou hudbu, tanečnou zložkou a minimálne 45-minútovým programom,“ hovorí Marián Hlavatý, umelecký vedúci FS Furmani.

„Náš súbor sa v tamojšom divadle predstavil v jeden deň spolu s litovským, po vystúpeniach nasledoval rozborový seminár. Z úst členov poroty aj odborníkov z CIOFF sme si vypočuli slová chvály a uznania, čo nás veľmi teší.“

Učili ich tancovať

Festival otvorila slávnostná svätá omša, počas ktorej okrem poľštiny odzneli chvály v siedmich jazykoch sveta - podľa počtu hosťujúcich súborov. Každé z telies pridalo jednu pieseň – Nitrania zaspievali cirkevnú skladbu Keď jasná hviezdička. Po omši nasledoval sprievod folkloristov centrom mesta a otvárací program pred divadlom.

Atraktívnymi podujatiami festivalu boli tematické večery, počas ktorých sa predstavili účinkujúci zo všetkých krajín – svojou kultúrou aj gastronómiou. „My sme pripravovali hneď prvý večer – po ukážke tancov sme hosťom ponúkli naše tradičné špeciality – oštiepok, korbáčiky, klobásky, ale aj mastný chlieb s cibuľou,“ usmieva sa Marián Hlavatý. „My sme na oplátku ochutnali tradičné jedlá iných národov a naučili sme sa napríklad srbské kolo, mexické zábavné hry, poľskú polku či bieloruské chorovodové tance.“

Súčasťou festivalu, ktorý ukončil galakoncert v amfiteátri, boli animačné aktivity súborov na námestí pred divadlom. Folkloristi tu najmä deti učili rôzne hry a tance nášho regiónu. Keďže takmer všetci členovia Furmanov tancovali predtým v detskom folklórnom súbore Borinka, bolo to o to jednoduchšie.

Degustovali v pivovare

Nitrianski Furmani nechýbali ani v bohatom sprievodnom programe festivalu. Počas ôsmich dní v partnerskom kraji Nitrianska – Lubuskom vojvodstve vystupovali okrem Zjelonej Góry aj v satelitných mestečkách, rekreačných strediskách a na rôznych regionálnych slávnostiach.

„Organizátori festivalu vydali hudobné CD s nahrávkami typických piesní regiónov, ktoré súbory reprezentovali. V našom podaní sú na albume trasené čardáše z Tekova,“ doplnil vedúci súboru.

Festival bol pre našincov aj možnosťou spoznávať kultúru a prírodné krásy tohto kraja Poľska. Spestrením voľného programu bola exkurzia v miestnom pivovare. „Degustovali sme pivá od výmyslu sveta – svetlé, tmavé, čokoládové, višňové, kokosové... Mne však najviac chutili tie klasické neochutené.“

Furmani spolu s mexickým súborom.

Pár sekúnd "bez nôh"...

Na degustáciách v pivovare. FOTKY: ARCHÍV F.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť