Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
PODĽA HOVORCU PREDSEDU NITRIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA STANISLAVA KATRINCA JE POZITÍVNY VÝSLEDOK HOSPODÁRENIA A NÍZKA ZADLŽENOSŤ VÝSLEDKOM DLHODOBEJ TENDENCIE OBOZRETNÉHO HOSPODÁRENIA

NSK má najnižší dlh a najväčší prebytok spomedzi žúp

Úverová zaťaženosť kraja by sa nemala zvyšovať ani v najbližšom období.

Úverová zaťaženosť kraja by sa nemala zvyšovať ani v najbližšom období.

NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má najnižší dlh spomedzi slovenských krajov. Dosiahol 31,3 percenta bežných príjmov predchádzajúceho roka. Medziročne klesol z pôvodných 31,8 percenta. Zákonná hranica, po ktorej by už samosprávy nemali mať možnosť prijímať ďalšie úvery, je 60 percent. K tejto hranici sa blížia dva kraje - Košický (57,4 percenta) a Trnavský samosprávny kraj (56,3 percenta).

Nitrianska župa zároveň ukončila vlaňajší rok s najväčším prebytkom spomedzi všetkých krajov – 4,95 percenta. Najväčší schodok dosiahol Bratislavský (-3,66 percenta) a Trenčiansky samosprávny kraj (-3,25 percenta). Informoval o tom Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Podľa hovorcu predsedu NSK Stanislava Katrinca je pozitívny výsledok hospodárenia a nízka zadlženosť výsledkom dlhodobej tendencie obozretného hospodárenia. K výsledkom neviedli jednorazové veľké či mimoriadne opatrenia, ale, naopak, bežné každodenné dôkladné zvažovanie nevyhnutnosti jednotlivých výdavkov. Zároveň sa NSK riadi pravidlom, že v časoch vyšších príjmov je povinnosťou počítať aj s ich stagnáciou alebo poklesom.

„Pri prijímaní úverov sa kraj usiloval o ich smerovanie do investícií, ktoré následne znamenali zníženie bežných výdavkov - napríklad zatepľovaním budov škôl či zariadení sociálnych služieb sa znížila ich energetická náročnosť,“ povedal Katrinec.

Ako informoval Katrinec, župa nebude v roku 2012 čerpať žiaden úver a ani pri príprave rozpočtu na roky 2013 - 2015 sa neuvažuje s prijatím ďalších úverov. Záväzky z úverov dosiahli k 31. augustu 38,516 milióna eur. „Podľa dohodnutých splátok istín úverov bude kraj znižovať svoje úvery o 2,6 milióna eur ročne,“ doplnil Katrinec. Zdôraznil, že uzavretie roka 2011 s prebytkom nie je ničím výnimočným. „Nitriansky samosprávny kraj skončil každý rozpočtový rok svoje hospodárenie s prebytkom,“ skonštatoval.

Od roku 2005 do roku 2008 sa zvýšili daňové príjmy župy z 51,4 milióna eur na 70,4 milióna eur. V tomto období kraj zaplatil záväzky za nemocnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a zároveň sa mu podarilo vytvoriť si dostatočne vysoký rezervný fond na riešenie neočakávaných situácií. Zdroje v rezervnom fonde potom pomohli preklenúť medziročný výpadok daňových príjmov medzi rokmi 2009 a 2010, keď daňové príjmy nitrianskej župy klesli zo 70,4 milióna na 60,5 milióna eur.

„Vzhľadom na dobrý rating kraja máme aj priaznivú dlhovú službu, čiže od peňažných ústavov dostávame nižšiu rizikovú prirážku, čo nám logicky zefektívňuje proces získavania úverových zdrojov,“ dodal Katrinec.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť