Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pokles žiakov na šalianskych školách spôsobuje aj migrácia

Školský rok 2012/13 začali bez kníh deviataci.

Školský rok 2012/13 začali bez kníh deviataci.

ŠAĽA. Do šalianskych škôl nastúpilo v tomto školskom roku zhruba o 40 žiakov menej ako vlani, z toho je 20 prvákov. Naopak, počet škôlkarov vzrástol o 27.

Kombinované financovanie

Nový školský rok prinesie školám viacero zmien. Mal by sa napríklad povinne zvýšiť počet hodín telesnej výchovy z dvoch na tri hodiny týždenne. Aby celkový počet vyučovacích hodín nevzrástol, vedenie škôl bude rozhodovať o tom, ktorého ľubovoľného predmetu sa škola vzdá na úkor telesnej výchovy.

Úprava školskej legislatívy tiež umožní prekročiť maximálny počet žiakov v triede na základe návrhu zriaďovateľa školy, čiže mesta. Po novom o tom rozhodne riaditeľ po súhlase Rady školy, nie Štátna školská inšpekcia.

„Sme si vedomí toho, že počet žiakov má vplyv na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu, ale jednoznačne nie je medzitým úmera. Pokiaľ je dobrý učiteľ a je viac žiakov tak je kvalita procesu zabezpečená, pokiaľ je menej žiakov a je zlý učiteľ, nepomôže tomu nič,“ myslí si vedúci Spoločného školského úradu v Šali Michal Vrbovský. Príjem učiteľa sa viaže na počet detí v triede, čím je ich viac, tým je to finančne výhodnejšie. Vrbovský upozorňuje, že normatívne financovanie na žiaka však nekorešponduje s nákladovosťou školy.

„Keď mám 18 alebo 23 žiakov v triede náklady sú identické, lenže tá, v ktorej je viac, dostane aj viac finančných prostriedkov. Ale školy, ktoré majú problém z hľadiska demografického vývinu, začínajú mať problém s financiami. Preto si myslím, že financovanie by malo byť kombinované, základ by mal byť stanovený na triedu, zvyšný žiaci by sa mali riešiť príplatkom.“

Problémy s kapacitou

Materské školy v Šali prijali tento rok 760 detí, o 27 viac ako vlani. Nárast stúpol podľa Vrbovského preto, lebo rodičia majú možnosť popri poberaní rodičovského príspevku zamestnať sa. V minulosti tento nárok po nástupe do práce zanikal.

„Zvažovali sme samozrejme situáciu pre prípad, aby nám nevznikli problémy s kapacitou, ale keďže sme predchádzajúce roky spravili určité zmeny, zatiaľ sme sa im vyhli. Zobrali sme takmer všetky deti, ktoré budú mať tri roky v tomto kalendárnom roku a splnili všetky podmienky. Predovšetkým sme brali ohľad na tie, ktorých matky sú zamestnané, ale prijali sme aj približne 10-11 detí nezamestnaných matiek a nejaké deti z obcí. Predtým sme vyhoveli všetkým žiadostiam, tento rok je to o zhruba 4-5 detí menej.“

Na základných školách je situácia opačná. Do školských lavíc zasadne tento rok zhruba 1982 žiakov, o 40-45 menej ako vlani. Z toho je 20 prvákov. Čísla sú zatiaľ orientačné, presný stav bude známy až k 15.septembru.

„Keďže optimalizácia neprešla, budeme robiť z toho, čo máme. Školy sme na komisii zaviazali už v júni, aby urobili vnútorné racionalizačné opatrenia v prevádzkových nákladoch a aj v personálnej oblasti. Nových učiteľov budú musieť prijať len na dobu určitú. Naopak, prevádzkovo a personálne budeme musieť posilniť materské školy z rezervy, ktorú sme vytvorili zo skúseností z minulých rokov,“ vraví Michal Vrbovský. Pokles počtu detí pripisuje všeobecne sa znižujúcej pôrodnosti a najmä migrácii.

„Od roku 2004-05 do roku 2012 klesol počet detí v obciach o 15 percent, u nás bol dvojnásobný. Počet narodených detí je iný ako počet detí, ktoré idú do školy, pretože medzitým sa odsťahujú. Táto značná migrácia je spôsobená aj možno pre nie príliš silné ekonomické zázemie.“

Na úkor odmien

Tí ako poslední prejdú na nový spôsob výučby v rámci reformy bývalého ministra školstva Jána Mikolaja. Učitelia sú tak odkázaní na to, aby si zháňali materiáli sami.

„Urobila sa hlavne preto, aby sa skvalitnil vzdelávací proces, ale prax je iná práve tak, ako kreditové príplatky. Stáva sa, že ministerstvá ich pre administratívne veci, ktoré si vysvetľujú po svojom stopnú. Vyplácame ich teda z peňazí, ktoré sú určené na prenesené kompetencie, to znamená, že idú na úkor odmien učiteľov, ich osobných príplatkov, učebných pomôcok či prevádzkových nákladov.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť