Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hrad Hrušov: Našli nádoby, z ktorých sa hostili hradní páni

Partia nadšencov opravuje stredoveký hrad zadarmo a vo voľnom čase už osem rokov.

Jozef Blaho zachraňuje hrad už osem rokov.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Partia nadšencov opravuje stredoveký hrad zadarmo a vo voľnom čase už osem rokov.

SKÝCOV. Predmety, ktoré postupne pomáhajú objasniť históriu stredovekého hradu, odhalili len pár centimetrov pod povrchom na hrade Hrušov.

Momentálne ich skúmajú odborníci. Združenie Leustach, ktoré stredoveký hrad už osem rokov zadarmo zachraňuje, by do 2-3 rokov chcelo priamo na hrade zriadiť múzeum, v ktorom by si verejnosť nájdené artefakty mohla pozrieť.

Vyhliadka pre hradnú pani

Najstarší nález je zo 14. storočia. Je ňou gotická sedília so zachovanými tufovými kameňmi. Objavili ju v gotickej veži, ktorá mala predovšetkým obranný význam.

Ide v podstate o okno s lavičkami po bokoch. Podľa nálezcov na nich mohla sedávať hradná pani a cez okno sa dívať na okolité kopce. Dobrovoľníci plánujú do roka sedíliu zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti.

Stopy po hradných hostinách

Sedília je najvýznamnejším tohtoročným nálezom na Hrušove. No záchrancom pamiatky sa podarilo nájsť aj ďalšie pozoruhodné predmety. Ide hlavne o nádoby, z ktorých na hrade v minulosti popíjali a jedli.

„Sú to predmety, ktoré používalo služobníctvo, no našli sme aj špičkovú keramiku, ktorá bola na stoloch panstva aj majiteľov hradu,“ hovorí Jozef Blaho z občianskeho združenia Leustach.

Medzi cennými predmetmi sú rôzne klince, kachlice, zvyšky okien, sklá, taniere, vázy a poháre. Nálezy sú z 15. až 17. storočia. Zachovali sa aj kosti zo zvierat, ktoré na hrade konzumovali či renesančný kozub.

Poklad zo smetiska

Viaceré nálezy pritom našli na smetisku, a to doslova. Objavili ich totiž v delovej bašte. Tá začala slúžiť ako smetisko v polovici sedemnásteho storočia, keď už hrad prestával byť pevnosťou a keď sa zdalo, že nebezpečenstvo zo strany Turkov pominulo. Do bašty začali ukladať kadečo.

Podľa Blaha nie je takýto nález výnimočným, mnoho historických predmetov sa aj na iných náleziskách podarilo nájsť práve na smetisku.

„Končili tam nepotrebné veci, ktoré sú teraz pre nás pokladom,“ podotkol Jozef Blaho.

Delovú baštu čaká rekonštrukcia. Predmety, ktoré v nej a v ďalších častiach hradu našli, chce združenie sprístupniť už o dva-tri roky. Po ich dôkladnom preskúmaní by mohlo vzniknúť menšie múzeum priamo na Hrušove.

Pomáhajú aj mladí.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Záujem turistov stúpa

Až vďaka oprave hradu bolo tiež možné upresniť pôvodný pôdorys stavby.

Všetky nové poznatky robia hrad ešte atraktívnejším. Podľa Blaha to za osem rokov opráv vidieť aj na počte turistov, ktorý sa zniekoľkonásobil. Bežné je, že za víkend vystúpi na hrad aj viac ako šesťsto ľudí.

Urobiť tak môžu vďaka práci dobrovoľníkov, ktorí národnú kultúrnu pamiatku zachraňujú. Sú medzi nimi aj ženy a dokonca aj deti, často žiaci manželov Blahovcov.

„Hrával som futbal, no keď som s ním prestal, prišiel som sem, aby som pomohol hradu. Nosím kamene a pomáham miešať maltu,“ hovorí štrnásťročný Matúš Bédi.

Krátko nato už stojí pri 21-ročnej Martine Klučovskej a po úzkych drevených latách jej pomáha vytlačiť fúrik. „Musíte vedieť, koľko si toho máte naložiť,“ pousmeje sa dievča nad pripomienkou, že toto nie je práve ženská robota.

Martina je na Hrušove už druhé leto. Vrátila sa kvôli partii. „Motivujú ma svojou prácou a tým ako sú vytrvalí,“ zdôvodnila.

Hrad Hrušov navštevuje z roka na rok viac turistov.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Zlatý poklad

Hrad na kopci neďaleko Topoľčianok a pred Skýcovom dal koncom trinásteho storočia postaviť uhorský šľachtic Matúš Čák Trenčiansky. Fungoval štyristo rokov, počas ktorých sa na ňom majitelia striedali s extrémnou frekvenciou. Vystriedalo sa tu až niekoľko desiatok majiteľov.

Hrušov mal pre svoju polohu pod kontrolou dôležitú horskú komunikáciu z Požitavia na Ponitrie. Význam hradu stúpol, keď sa v okolitých potokoch začalo ryžovať zlato. Verilo sa, že mnohí majitelia si svoje poklady ukryli práve za múrmi pevnosti.

ico

ČO UROBILI ZÁCHRANCOVIA

+ Hrušov zviditeľnili, doslova aj prenesene: keď začínali, hrad ani vidieť nebolo; propagovali ho aj v médiách

+ stredoveký hrad vyčistili od náletových burín

+ z národnej kultúrnej pamiatky odniesli kvantá vriec odpadkov

+ vykonali statický, architektonicko-historický aj archeologický výskum

+ zachránili niekoľko častí hradu pred zrútením

+ nebezpečné miesta hradu zabezpečili, aby sa tam nestal turistom úraz

+ objavili niekoľko pozoruhodných nálezov

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť