Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hasičská technika sa na hrad nedostane, znížia cestu

Hasiči mali nahlásený požiar hradnej veže. Zásahu sa zúčastnili tri vozidlá, na hradné nádvorie sa dostalo len jedno.

Na nádvorie hradu sa dostane len tento typ vozidla.(Zdroj: Ján Csillag)

NITRA. Výšková hasičská technika sa na Nitriansky hrad nedostane, zostáva stáť pred jeho bránami. Autá majú problém prejsť už do hradného areálu - nezmestia sa do podjazdu, ktorý vedie zo Župného námestia. Priamo na hradné nádvorie sa dostane len jediný typ hasičského auta, aj to bez rebríka.

Tieto fakty potvrdil aj minulotýždňový výjazd hasičov k nahlásenému požiaru v hradnej veži. V blízkej dobe sa má situácia aspoň čiastočne zlepšiť. Pamiatkari súhlasili so znížením cesty v poslednom hradnom podjazde.

Nahlásený požiar hradnej veže bol len planý poplach. Foto: Ján Csillag

Práce sú pozastavené

„Na samotné nádvorie hradu sa vie dostať len technika MB Vario, vo výbave Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre sú dva kusy tejto techniky,“ povedal okresný šéf hasičov Slavomír Sýkora.

Hasiči už niekoľko rokov poukazujú, že v prípade veľkého požiaru na hrade by bol problém, pretože sa tam nedostane ich výšková technika. Teraz sa podarilo nájsť kompromisné riešenie.

„Kvôli prejazdnosti výškovej techniky bola prijatá dohoda s pamiatkovým úradom o zväčšení prejazdovej výšky posledného podjazdu na hradné nádvorie. S prácami sa začalo na jar, no boli pozastavené. Zistilo sa, že sa pod dlažbou nachádza telefónne vedenie, ktoré treba preložiť,“ povedal Miroslav Suk z Okresného riaditeľstva HaZZ v Nitre.

„Zníženie cesty pod prejazdom na hrad je skutočne povolené, ale ide iba o približne 5 cm. Zníženie sa dosiahne v rámci poprekladania dlažby – takže vizuálne bude nepostrehnuteľné," potvrdila riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre Anna Valeková.

„Teraz tadiaľ prejde len Vario s cisternou, po úprave sa dostane na nádvorie aj vozidlo s rebríkom,“ povedali nám hasiči. V nutnom prípade, keby čiastočne vypustili pneumatiky, by sa vraj „s jemným oškretím“ dostali s rebríkom na hradné nádvorie aj teraz.

Cestu pod posledným hradným podjazdom znížia o 5 cm. Foto: (JK)

Inovujú systém

Požiarna bezpečnosť hradu je podľa hasičov zabezpečená podľa platných noriem a predpisov.

„Hrad má vlastnú požiarnu nádrž s objemom 60-tisíc litrov vody s rozvodmi po celom objekte a veľké množstvo hydrantov. V súčasnosti získali prostriedky na budovanie nového požiarneho vodovodu,“ povedal Miroslav Suk.

„Všade sú umiestnené hasiace prístroje, existuje aj starší hydrantový systém, ktorý sa už asi dva týždne upravuje a dopĺňa podľa nových noriem,“ doplnil Martin Štofko z biskupského úradu.

Dodal, že už niekoľkokrát v minulosti iniciovali rokovania o podjazde, ktorý vedie zo Župného námestia do hradného areálu. Navrhujú, aby sa zväčšila jeho prejazdná výška. V súčasnosti sa tam nedostanú autá s výškou nad 2,7 metra. Keďže ide o jedinú prístupovú komunikáciu do hradného areálu, v prípade veľkého požiaru by hasiči nemohli adekvátne zasiahnuť.

Zvýšenie stropného oblúka však neprichádza do úvahy, nesúhlasia s tým pamiatkari. Župný dom, ktorého súčasťou je podjazd, je totiž národnou kultúrnou pamiatkou. Samotná cesta, ktorá vedie podjazdom, patrí mestu. To v minulosti uvažovalo nad znížením jej nivelity o 70 až 90 centimetrov. Neskôr ale radnica svoje vyjadrenia korigovala.

„Pri plánovanej rekonštrukcii Župného námestia sa má jeho povrch zvýšiť o 30 centimetrov. Keby sa cesta v podjazde znížila o 90 cm, vznikol by tam vyše metrový výškový rozdiel,“ povedal nám pred časom viceprimátor Štefan Štefek.

Hasičská technika cez podjazd, ktorý vedie zo Župného námestia do hradného areálu, neprejde. Foto: Ján Csillag

Podjazd pod župným domom, ktorý vedie zo Župného námestia do hradného areálu. Je to jediná prístupová cesta na hrad. Foto: (JK)

ico

Hradná veža nehorela, bol to planý poplach

Minulý týždeň nahlásil na políciu muž zo Štefánikovej triedy, že horí hradná veža - videl vraj, ako sa z nej dymí. Hasiči prehľadali celú vežu aj okolie, preverili elektrický rozvod aj mechanizmus zvonov počas ich činnosti. Keďže žiadny problém nezistili, udalosť vyhodnotili ako planý poplach. Zásah trval asi päťdesiat minút, zúčastnili sa ho tri vozidlá, na hradné nádvorie sa dostalo len jedno.

„Pravdepodobne išlo o nemilý žart, keďže nebol žiaden požiar ani vo veži, ani v archíve,“ poznamenal Martin Štofko z biskupského úradu. Hasiči avizovali, že na jeseň urobia na hrade technické cvičenie.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť