Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre maľovali umelci z Talianska, USA aj Mexika

Novinkou tohtoročného maliarskeho sympózia bol Multipoint night out. Sériu umeleckých prezentácií pred verejnosťou ukončil hudobný koncert.

Novinkou tohtoročného maliarskeho sympózia bol Multipoint night out. Sériu umeleckých prezentácií pred verejnosťou ukončil hudobný koncert.

NITRA. Výtvarníci z rôznych kútov sveta sa počas leta stretli v Nitre na umeleckom sympóziu Multipoint Nitra 2012. Predstavilo príbuzné perspektívy, záujmy, ale predovšetkým spoluprácu slovenských a zahraničných umelcov.

Boli na Devíne aj pri Dražovskom kostolíku

„Andrea Jančovičová, Erika Miklóšová, Viliam Šulík, Martin Laca (Slovensko), Ondřej Maleček, Petr Kunčík (ČR), Izabela Ołdak, Natalia Sroka (Poľsko), Debor Fede (Taliansko), Michael S. Lee (USA) a Carlos Carmonamedina (Mexiko) tvorili a individuálne reagovali na tému insde out (v preklade zvnútra von),“ vysvetľuje koordinátorka sympózia Nora Šulíková z Ars Studia, v ktorého ateliéroch sa 10-dňové podujatie prebiehalo.

„Okrem celodennej práce v ateliéri sa účastníci sympózia zúčastnili rozmanitého sprievodného programu. Každý výtvarník počas večerných prezentácií predstavil svoju voľnú umeleckú tvorbu, koncepcie a projekty, na ktorých pracuje. Súčasťou sympózia boli aj rozhovory o umení art etc., ktorých sa zúčastnila Lucia Vadelová z Nitrianskej galérie. Účastníci sympózia boli tiež na celodennom výlete v Bratislave, spojenom najmä s návštevou aktuálnych výstav, navštívili hrad Devín, Danubianu a pri návrate do Nitry aj Dražovský kostolík.“

Záverečná výstava v Galérii Univerzum

Úplnou novinkou tohtoročného sympózia bolo podujatie venované širokej verejnosti – Multipoint night out. Išlo o sériu prezentácií, v rámci ktorých každý výtvarník predstavil svoje portfólio v limite 10 minút. Po dynamickom vystúpení všetkých výtvarníkov nasledoval koncert kapely Jamestown.

„Účastníci na projekte najviac ocenili dostatočne veľký priestor pre individuálnu tvorbu, priateľskú atmosféru, profesionálny prístup a nezabudnuteľné zážitky,“ dodala Nora Šulíková.

Na záver sa už tradične uskutočnila vernisáž diel, ktoré vznikli počas sympózia. Na výstave v Galérii Univerzum môžu návštevníci do 10. septembra vidieť 2-5 päť malieb od každého z účastníkov sympózia.

Osobitá mozaika umeleckých diel

„Prvý Multipoint sa konal v roku 2009. Po tomto ročníku môžem skonštatovať, že podujatie sa úspešne zaradilo medzi významné slovenské maliarske sympóziá. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť časopriestor pre tvorbu umelcov z rôznych krajín a tým vytvoriť príležitosť na vzájomné porovnanie jednotlivých osobitých, individuálnych prístupov k danej téme, ktoré sú ovplyvnené aj národnou príslušnosťou umelca,“ doplnil Martin Laca z Ars Studia.

„Tým vzniká na každom ročníku osobitá mozaika umeleckých diel, ktoré spája daná téma a rozdeľuje osobnosť autorov, čo pri prezentácii na výstave poskytuje priestor na vzájomnú zaujímavú komunikáciu.“

Umelci na vernisáži diel v Galérii Univerzum.

Čech Ondřej Maleček počas tvorby. FOTKY: (NŠ)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť