Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kolektívnu prácu tvorí 116 písmen a 25 mien

Prázdninového maľovania sa tento rok zúčastnilo spolu 358 účastníkov, z toho 284 detí a 74 dospelých. Pripravili pre nich 20 výtvarných dielní.

Ján Hrmo sa teší z pekných dielok svojich vnukov.(Zdroj: (ČE))

Prázdninového maľovania sa tento rok zúčastnilo spolu 358 účastníkov, z toho 284 detí a 74 dospelých. Pripravili pre nich 20 výtvarných dielní.

NITRA. Výstavou obrázkov, plastík, maľovaného hodvábu aj papierových objektov ukončili v Nitrianskej galérii tohtoročné Prázdninové maľovanie (PM). Prebiehalo od 11. júla do 17. augusta, viedla ho pedagogička NG Elena Tarábková.

Potrvá do 5. septembra

„Tento rok sa obľúbenej prázdninovej akcie zúčastnilo spolu 358 účastníkov, z toho detí bolo 284 a dospelých 74. Pripravili sme pre nich 20 dielní – 17 pre individuálnych návštevníkov, 3 pre organizované skupiny. Všetci účastníci výtvarných dielní spolu vyrobili až 482 prác, z nich sme dnes vystavili 255 tých najlepších a najzaujímavejších,“ uviedla počas vernisáže Elena Tarábková.

Najviac je na výstave kresieb a malieb - spolu 186, prác z keramickej hliny je 53, 13 je papierových objektov, sú tu aj tri krásne maľby na hodváb.

„Snáď najzaujímavejšou je veľká plošná kolektívna práca. Deti sa pri nej inšpirovali výstavou Blažeja Baláža. Jednotlivé práce vlastne zobrazujú písmená v tvare zvierat, rastlín a rôznych predmetov. Spoločné dielo tvorí 116 obrázkov - teda aj písmen, ktoré vytvárajú 25 rôznych mien,“ doplnila Tarábková.

Výstava vo Farebnej galérii NG potrvá do 5. septembra, po jej skončení si deti zoberú svoje práce domov. Najlepšie práce venované téme hlaholiky, ktoré vznikli vo výtvarných dielňach od marca a aj počas Prázdninového maľovania, ešte vystavia v decembri v rámci súťažnej výstavy.

Radosť z vlastnej tvorby

Už tretí rok je pravidelným návštevníkom akcie Adam Lopúch z Nitry. Často chodil aj so sestrou Luciou v sprievode ich dedka – herca SDKS Jána Hrma, ktorý do galérie chodí aj s ďalšími štyrmi vnukmi. „Najviac ma bavilo robiť z hliny a vymaľovávať veľké plochy,“ hovorí 8-ročný Adam, tretiak na ZŠ Topoľová, ktorý sa dušuje, že na Prázdninové maľovanie bude chodiť aj o rok. Možno nahovorí aj kamaráta Filipa Balka, štvrtáka na ZŠ kniežaťa Pribinu, ktorý zatiaľ na PM nechodil, ale Adamove diela na výstave sa mu páčili.

Na vernisáži svoju vnučku, ktorá Prázdninové maľovanie navštevuje už šiesty rok, zastupovala jej babka Tatiana Vlčková: „Silvika je s rodičmi v zahraničí, tak som prišla ja ako obdivovateľka umenia. Vždy, keď ku mne príde z Bratislavy na prázdniny, ako prvé sa pýta, či pôjdeme do galérie maľovať. Tento rok sme chodili dva týždne, počas ktorých vnučka naozaj zmysluplne využila voľný čas, zoznámila s mnohými výtvarnými technikami, ktoré nemá šancu spoznať v škole. Síce nie je nejako zvlášť výtvarne nadaná, ale má radosť z vlastnej tvorby a z toho, že niečo dokáže.“

Otvorenie výstavy - sprava Tatiana Vlčková, Elena Tarábková, Adam Lopúch a Filip Balko. V pozadí najväčšia kolektívna práca, v ktorej sa z písmen vytvárajú mená.

Výtvarný "ľadový vodopád".

Práce z keramickej hliny.

Papierové objekty. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť