Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z bývalej školy v Šali budú kancelárie aj byty

Prostriedky z predaja sa na základe uznesenia majú viazať na rekonštrukciu ulice Komenského.

(Zdroj: (LAZ))

Prostriedky z predaja sa na základe uznesenia majú viazať na rekonštrukciu ulice Komenského.

ŠAĽA. Budovu bývalej základnej školy na Komenského ulici odkúpili manželia Šilákovci z Cabaja-Čápora. Podľa ich podnikateľského zámeru by v nej mali vytvoriť kancelárske priestory a byty.

Prenájom aj predaj

Budova na Komenského ulici nefunguje ako škola pre žiakov prvého stupňa už od roku 2007. Odvtedy sa jej stav zhoršoval, stala sa útočiskom pre bezdomovcov a terčom pre vandalov.
Pred niekoľkými rokmi sa do jej jednej časti mala presťahovať mestská polícia, v druhej malo vzniknúť detašované pracovisko centra voľného času. Na rekonštrukciu však chýbali peniaze.

Mesto budovu ponúklo niekoľkokrát aj na prenájom, respektíve odpredaj, jedným zo záujemcov bol aj bývalý generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský. Bratislavská spoločnosť, v ktorej je jedným z konateľov, mala nehnuteľnosť zrekonštruovať, nitrianska firma by v nej prevádzkovala zariadenie sociálnych služieb. Od zámeru sa upustilo pravdepodobne pre nedostatok finančných prostriedkov.
Budova po novom patrí podnikateľovi Jánovi Šilákovi z Cabaja-Čápora.

„V predchádzajúcom kole verejnej obchodnej súťaže nesplnil tento uchádzač kritériá, keďže nepredložil štúdiu o tom, na čo chce budovu využívať. Doplnil ju, keď sme súťaž opakovali,“ povedal primátor Martin Alföldi.
„Mesto vo svojich kritériách tiež požadovalo objekt zrekonštruovať za účelom poskytovania služieb mimo obchodných, reštauračných a pohostinských a služieb v rozpore s morálkou a dobrými mravmi,“ dodal primátor.

Podnikateľ aj túto podmienku splnil, keďže podľa jeho zámeru by v spodnej časti mali vzniknúť tri kancelárske bloky, vo vrchnej časti tri bytové jednotky. V budúcnosti plánuje tiež nadstaviť a vytvoriť podkrovné byty.
S obnovou by mal začať do dvoch rokov od nadobudnutia povolenia na rekonštrukciu, respektíve od nadobudnutia vlastníckeho práva do katas-tra nehnuteľností. Začiatok prevádzky je stanovený na rok 2015 s tým, že v objekte by malo vzniknúť desať nových pracovných miest.

Hodnota sa znížila

Podnikateľ odkúpil budovu za 165-tisíc eur. To bola minimálna hodnota nehnuteľnosti podľa nového znaleckého posudku, pričom znalec ocenil budovu s príslušenstvom na 74 600 eur, pozemok na 90 400 eur. Podľa posudku z roku 2007 mala budova vrátane pozemku hodnotu približne 180-tisíc eur. Prostriedky z predaja sa na základe uznesenia majú viazať na rekonštrukciu Ulice Komenského.
„Je to kapitálový príjem z predaja majetku, takže peniaze, ktoré získame, musia skončiť v majetku mesta. Budú použité na obnovu majetku mesta podľa schváleného rozpočtu tento alebo budúci rok,“ povedal Alföldi.

Zmenia filozofiu

V súčasnosti prebieha podľa vedenia radnice obchodná verejná súťaž na predaj garsónky na P. J. Šafárika a pozemku Kráľovská. Ten z jednej strany ohraničuje areál nemocnice s poliklinikou, komunikáciu J. Feketeházyho a na Kráľovskej a pozemky v súkromnom vlastníctve. Mesto sa ho už dlhodobo pokúša odpredať. Minimálnu cenu stanovilo na takmer 515-tisíc.

„Je to územie, ktoré mesto ako vlastník nevie využiť. Ponúkame ho podľa regulatívu na bytovú výstavbu s občianskou vybavenosťou s minimálnou podlažnosťou 2 a maximálnou 4 až 6. Ak nebude úspešná, tak začneme robiť na zmene územného plánu v tejto oblasti, ktorá potrvá zhruba trištvrte roka. Dnes postaviť 100 bytov je zrejme problém, tak zmeníme filozofiu a umožníme výstavbu možno malých rodinných domov,“ dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Na Slovane hrali sovietsku hymnu, Kazaške spievali o prostitútkach

Pre športovca je to slávnostný moment. Niekedy si ale organizátori hymnu jednoducho zmýlia.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť