Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prenájom tepelného hospodárstva preverí polícia

Vedenie mesta Zlaté Moravce má podozrenie, že schvaľovanie prenájmu tepelného hospodárstva sprevádzali úplatky. Primátor Peter Lednár informoval poslancov mestského zastupiteľstva, že Mesto Zlaté Moravce z tohto dôvodu podáva trestné oznámenie.

Vedenie mesta Zlaté Moravce má podozrenie, že schvaľovanie prenájmu tepelného hospodárstva sprevádzali úplatky.

Primátor Peter Lednár informoval poslancov mestského zastupiteľstva, že Mesto Zlaté Moravce z tohto dôvodu podáva trestné oznámenie. Máme podozrenie, že pri schvaľovaní prenájmu tepelného hospodárenia Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti boli ponúknuté alebo prijaté rôzne finančné dary, odmeny, dovolenky či iné materiálne výhody, ako aj lukratívne pracovné miesta, konštatoval primátor. Podľa jeho slov sú uvedené skutočnosti v Zlatých Moravciach verejným tajomstvom.

Tepelné hospodárstvo prenajalo Mesto Zlaté Moravce v roku 2008 bratislavskej Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti na 20 rokov. Firma v zmluve okrem iného deklarovala zníženie ceny tepla pre obyvateľov o 80 Sk za gigajoul oproti cene z roku 2007 a garanciu takto upravenej ceny. Ďalej mala platiť ročné nájomné jeden milión vtedajších slovenských korún plus 15% zo zisku a vybudovať nový tepelný zdroj na drevnú štiepku v hodnote 1,83 milióna eur. Zisk žiaden netvorí, takže platí len to nájomné. Rekonštrukcia kotolne na drevnú štiepku sa predražila podľa našich informácií o 0,4 milióna eur, čo sa premietlo do ceny tepla, konštatoval v novembri minulého roka hlavný energetik mesta Ivan Laktiš.

Obyvatelia Zlatých Moraviec začali v tom období podpisovať petíciu proti zvyšovaniu cien za teplo. Starú plynovú kotolňu za novú modernú technológiu na báze vykurovania drevnou štiepkou vymenila firma v roku 2010. Od júna 2011 však stúpla cena tepla v Zlatých Moravciach o pätinu oproti predchádzajúcemu obdobiu. Mesačná zálohová platba prepočítaná na jeden priemerný trojizbový byt vzrástla o takmer 22 eur. Mesto žiadalo firmu o vysvetlenie. Nediskutovali s nami, konštatoval primátor Lednár. Konateľ teplárenskej spoločnosti Ján Vereský označil argumenty mesta za nezmysly a blbosti. Tvrdil, že v skutočnosti sa cena tepla v zlatomoraveckých domácnostiach znížila. Dosiahli sme zníženie ceny tepla oproti stavu, kedy by sa teplo vyrábalo zo zemného plynu. Cena za teplo z plynu by bola o 30,3 % vyššia ako je cena našej spoločnosti na tento rok, uviedol vlani v novembri.

Mesto zvažovalo aj vypovedanie zmluvy s Prvou energetickou a teplárenskou spoločnosťou. Podľa Laktiša to však nie je reálne. Tie sankcie sú také vysoké, že jednoducho na to nemáme peniaze. V prípade vypovedania zmluvy by muselo mesto zaplatiť Prvej teplárenskej vyše dvoch miliónov eur, konštatoval. Otázne je, či by vypovedanie zmluvy schválilo zastupiteľstvo. Väčšina z poslancov, ktorí odsúhlasili prenájom tepelného hospodárstva v roku 2008, sedí v mestskom zastupiteľstve aj v tomto volebnom období.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť