Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Raritami Rišňoviec budú pozlátená socha anjela a múzeum Kutuzova

Kutuzov so svojou armádou strávil dve noci v Rišňovciach. Teraz tu bude mať svoje múzeum.

Karol Laboš pred Múzeom M. I. Kutuzova, ktoré sprístupnia 1. septembra.(Zdroj: (ČE))

Kutuzov so svojou armádou strávil dve noci v Rišňovciach. Teraz tu bude mať svoje múzeum.

RIŠŇOVCE. Dve neobyčajné udalosti čakajú obec Rišňovce. V prítomnosti asi dvesto prominentných hostí tu v sobotu 1. septembra odhalia sochu Dobrého anjela sveta – ochrancu mieru a zároveň otvoria jedinečné Múzeum M. I. Kutuzova.

Pozlátená socha bude stáť na námestí pred obecným úradom. Hneď vedľa bude v zrekonštruovanom kaštieli expozícia z histórie obce a zo života maršála Michaila Illarionoviča Kutuzova. Pri sprístupnení kaštieľa otvoria aj slovensko-ruskú filatelistickú výstavu - záujemcom bude k dispozícii príležitostná pečiatka i pamätná plaketa z dielne Rudolfa Cigánika.

História obce i kaštieľa

„Myšlienka na vznik múzea, ojedinelého v rámci celého Slovenska, mi napadla počas obnovy nášho kaštieľa zo 16. storočia, ktorý je zaradený v zozname národných kultúrnych pamiatok,“ hovorí starosta Karol Laboš. Je hlavou obce, ale aj prezidentom celoslovenskej Ligy na ochranu ľudskej dôstojnosti a čestným rytierom rádu sv. Konštantína a Heleny.

„Rekonštrukciu kaštieľa z prostriedkov EÚ sme dokončili v roku 2011. Podmienkou získania financií bola požiadavka, aby v ňom minimálne 5 rokov bolo múzeum. V začiatkoch formovania múzea sme nadviazali spoluprácu s Pavlom Kuznecovom a Alexandrom Bušujevom – predstaviteľmi ruského veľvyslanectva a Centra vedy a kultúry Ruskej federácie v Bratislave.“

Kaštieľ za dva roky obnovili s citom pre detail. Úžasne pôsobia staré klenby s výmaľbou podľa pôvodnej výzdoby. Dreveným dlážkam, stenám i pôvodným prvkom – železným dverám, mrežiam či dvierkam od prieduchov - nechýba duch starých čias. Nad sálami s exponátmi je prednášková miestnosť s interaktívnou tabuľou.

„Do roka by sme tu chceli vybudovať kompletnú expozíciu. Staré listiny, mapy, fotografie či obrazy budú dokumentovať históriu kaštieľa i Rišňoviec, ktoré si tento rok pripomenuli 740. výročie prvej písomnej zmienky. Nainštalujeme tiež obrazovky, kde si ľudia budú môcť pozrieť rekonštrukcie známych bitiek a rôzne iné historické udalosti v niekoľkých jazykoch. Múzeum plánujeme doplniť o archívne dokumenty z histórie 1. svetovej vojny a života generála M. R. Štefánika.“

Maršalova busta

Súčasťou múzea budú dokumenty viažuce sa k životu významného ruského vojvodcu Kutuzova. V roku 1805 ako jeden z veliteľov rakúsko-ruskej koalície prehral pri Slavkove neďaleko Brna bitku s Napoleonom. „Spolu so 45-tisícovou armádou strávil pri ústupe dve noci na území našej obce. Potom z Bardejova poslal ďakovný list, ktorého originál bude tiež v múzeu. Z archívov ho pre nás získal historik Ivan Mrva,“ prezradil starosta.

„Návštevníci múzea tu uvidia aj obrazy od Alexandra Kabanova – podobizne Kutuzova, bitky pri Borodine či porady Kutuzova so svojimi generálmi. Nebude chýbať busta Kutuzova, ktorú vyrobil sochár Grigorij Potockij. Neskôr pribudnú aj dobové uniformy.“

Anjel vo výške 11 metrov

Raritou je popri múzeu aj spomínaná socha Dobrého anjela sveta – ochrancu mieru. Rišňovce sú prvým a zároveň jediným miestom v Slovenskej republike, kde táto socha bude stáť. Podobné sochy sú už v 27 veľkomestách sveta. Ako sa vôbec takéto dielo dostalo do malej slovenskej dediny?

„Od zástupcu SR v Svetovej organizácii výživy obyvateľstva Michala Demeša som získal kontakt na predsedu spisovateľov píšucich ruským jazykom Olega Volovika. Te je jedným z významných členov medzinárodných akadémií a tiež dobročinnej organizácie Svet dobra. Pri našom osobnom stretnutí vzišiel návrh umiestniť takúto sochu v našej obci. Nebolo nad čím uvažovať a s radosťou som prijal tento symbol mieru ako dar z Moskvy pre Rišňovce," pokračuje starosta. „Socha bude stáť na mramorovom podstavci s nápisom a oceľovom pilieri vo výške 11 metrov. Samotná postava anjela na zemeguli s holubicou v rukách je vysoká 3 m, rozpätie krídel má 2,4 m.“

Prišiel v kamióne

Autormi umeleckého diela sú sú prezident Medzinárodného zväzu dobročinných organizácií Svet dobra Oleg Vitalievič Olejnik a prezident Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Peter Timofejevič Stronskij. Socha bola ešte nedávno v Rusku, do SR ju dopravili diplomatickou poštou v kamióne.

„Každý detail sochy sveta je naplnený hlbokým zmyslom, stelesňuje zameranosť človeka od pozemského k nebeskému. Je symbolom zjednotenia ľudí rôznych národností či vierovyznaní. Má obrodiť a znásobiť duchovnú silu ľudí našej vlasti, šíriť výzvu k mieru a milosrdenstvu, svetlo dobra do srdca každého človeka,“ dodal Laboš.

Zmenšená replika sochy anjela stojaceho na zemeguli s holubicou v rukách.

Ako exponáty budú v múzeu kópie starých máp, listín, fotografií, maľované podobizne a výjavy bitiek.

.

Železné dvierka prieduchu a dvere na povalu sú pôvodnými súčasťami kaštieľa. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť