Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Raritami Rišňoviec budú pozlátená socha anjela a múzeum Kutuzova

Kutuzov so svojou armádou strávil dve noci v Rišňovciach. Teraz tu bude mať svoje múzeum.

Karol Laboš pred Múzeom M. I. Kutuzova, ktoré sprístupnia 1. septembra.(Zdroj: (ČE))

Kutuzov so svojou armádou strávil dve noci v Rišňovciach. Teraz tu bude mať svoje múzeum.

RIŠŇOVCE. Dve neobyčajné udalosti čakajú obec Rišňovce. V prítomnosti asi dvesto prominentných hostí tu v sobotu 1. septembra odhalia sochu Dobrého anjela sveta – ochrancu mieru a zároveň otvoria jedinečné Múzeum M. I. Kutuzova.

Pozlátená socha bude stáť na námestí pred obecným úradom. Hneď vedľa bude v zrekonštruovanom kaštieli expozícia z histórie obce a zo života maršála Michaila Illarionoviča Kutuzova. Pri sprístupnení kaštieľa otvoria aj slovensko-ruskú filatelistickú výstavu - záujemcom bude k dispozícii príležitostná pečiatka i pamätná plaketa z dielne Rudolfa Cigánika.

História obce i kaštieľa

„Myšlienka na vznik múzea, ojedinelého v rámci celého Slovenska, mi napadla počas obnovy nášho kaštieľa zo 16. storočia, ktorý je zaradený v zozname národných kultúrnych pamiatok,“ hovorí starosta Karol Laboš. Je hlavou obce, ale aj prezidentom celoslovenskej Ligy na ochranu ľudskej dôstojnosti a čestným rytierom rádu sv. Konštantína a Heleny.

„Rekonštrukciu kaštieľa z prostriedkov EÚ sme dokončili v roku 2011. Podmienkou získania financií bola požiadavka, aby v ňom minimálne 5 rokov bolo múzeum. V začiatkoch formovania múzea sme nadviazali spoluprácu s Pavlom Kuznecovom a Alexandrom Bušujevom – predstaviteľmi ruského veľvyslanectva a Centra vedy a kultúry Ruskej federácie v Bratislave.“

Kaštieľ za dva roky obnovili s citom pre detail. Úžasne pôsobia staré klenby s výmaľbou podľa pôvodnej výzdoby. Dreveným dlážkam, stenám i pôvodným prvkom – železným dverám, mrežiam či dvierkam od prieduchov - nechýba duch starých čias. Nad sálami s exponátmi je prednášková miestnosť s interaktívnou tabuľou.

„Do roka by sme tu chceli vybudovať kompletnú expozíciu. Staré listiny, mapy, fotografie či obrazy budú dokumentovať históriu kaštieľa i Rišňoviec, ktoré si tento rok pripomenuli 740. výročie prvej písomnej zmienky. Nainštalujeme tiež obrazovky, kde si ľudia budú môcť pozrieť rekonštrukcie známych bitiek a rôzne iné historické udalosti v niekoľkých jazykoch. Múzeum plánujeme doplniť o archívne dokumenty z histórie 1. svetovej vojny a života generála M. R. Štefánika.“

Maršalova busta

Súčasťou múzea budú dokumenty viažuce sa k životu významného ruského vojvodcu Kutuzova. V roku 1805 ako jeden z veliteľov rakúsko-ruskej koalície prehral pri Slavkove neďaleko Brna bitku s Napoleonom. „Spolu so 45-tisícovou armádou strávil pri ústupe dve noci na území našej obce. Potom z Bardejova poslal ďakovný list, ktorého originál bude tiež v múzeu. Z archívov ho pre nás získal historik Ivan Mrva,“ prezradil starosta.

„Návštevníci múzea tu uvidia aj obrazy od Alexandra Kabanova – podobizne Kutuzova, bitky pri Borodine či porady Kutuzova so svojimi generálmi. Nebude chýbať busta Kutuzova, ktorú vyrobil sochár Grigorij Potockij. Neskôr pribudnú aj dobové uniformy.“

Anjel vo výške 11 metrov

Raritou je popri múzeu aj spomínaná socha Dobrého anjela sveta – ochrancu mieru. Rišňovce sú prvým a zároveň jediným miestom v Slovenskej republike, kde táto socha bude stáť. Podobné sochy sú už v 27 veľkomestách sveta. Ako sa vôbec takéto dielo dostalo do malej slovenskej dediny?

„Od zástupcu SR v Svetovej organizácii výživy obyvateľstva Michala Demeša som získal kontakt na predsedu spisovateľov píšucich ruským jazykom Olega Volovika. Te je jedným z významných členov medzinárodných akadémií a tiež dobročinnej organizácie Svet dobra. Pri našom osobnom stretnutí vzišiel návrh umiestniť takúto sochu v našej obci. Nebolo nad čím uvažovať a s radosťou som prijal tento symbol mieru ako dar z Moskvy pre Rišňovce," pokračuje starosta. „Socha bude stáť na mramorovom podstavci s nápisom a oceľovom pilieri vo výške 11 metrov. Samotná postava anjela na zemeguli s holubicou v rukách je vysoká 3 m, rozpätie krídel má 2,4 m.“

Prišiel v kamióne

Autormi umeleckého diela sú sú prezident Medzinárodného zväzu dobročinných organizácií Svet dobra Oleg Vitalievič Olejnik a prezident Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Peter Timofejevič Stronskij. Socha bola ešte nedávno v Rusku, do SR ju dopravili diplomatickou poštou v kamióne.

„Každý detail sochy sveta je naplnený hlbokým zmyslom, stelesňuje zameranosť človeka od pozemského k nebeskému. Je symbolom zjednotenia ľudí rôznych národností či vierovyznaní. Má obrodiť a znásobiť duchovnú silu ľudí našej vlasti, šíriť výzvu k mieru a milosrdenstvu, svetlo dobra do srdca každého človeka,“ dodal Laboš.

Zmenšená replika sochy anjela stojaceho na zemeguli s holubicou v rukách.

Ako exponáty budú v múzeu kópie starých máp, listín, fotografií, maľované podobizne a výjavy bitiek.

.

Železné dvierka prieduchu a dvere na povalu sú pôvodnými súčasťami kaštieľa. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 049
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 1 084
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 788
  4. Vargová z Veselí do Šale 608
  5. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 389
  6. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 372
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 340
  8. Neded s cenným víťazstvom 300
  9. Ivan Veľký 200
  10. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 190

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia ma meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť