Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po výstavbe R1 ostali Beladiciam rozbité cesty

V dedine ľudia hovoria, že pre výstavbu R1 si veľa vytrpeli a dúfali, že po mesiacoch hluku a prachu im aspoň opravia zdemolované cesty. Nestalo sa, tvrdia.

Tieto cesty v Beladiciach si dedina musela opraviť sama.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

BELADICE. Poničené cesty a ďalšie škody na obecnom majetku. To ostalo podľa miestnych aj starostu v Beladiciach po výstavbe R1.

Beladičania sa cítia oklamaní a zneužití. Spoločnosti Granvia Construction, ktorá diaľnicu stavala umožnili, aby počas výstavby prechádzala cez obec ťažkými strojmi. Očakávali, že po skončení prác opravia poničené cesty v dedine, podľa viacerých oslovených ľudí sa to ale nestalo.

Starosta: Neopravili, čo mali

„Stále nám v Granvia Construction tvrdili, že po skončení výstavby dajú cestu do pôvodného stavu a natiahnú novú vrstvu asfaltu od zjazdu z diaľnice až po časť Malé Chrašťany. Opravili nám len úsek desať krát desať metrov,“ hovorí starosta Beladíc Miroslav Lisý.

Podľa neho by celkovo dedina potrebovala po výstavbe opraviť zhruba kilometer ciest. Nejde pritom o jeden súvislý úsek, ale o viacero menších a poničených komunikácií. „Je to možno kilometer dokopy, ale určite nie len toto, čo spravili – veď to je na hanbu,“ povedal starosta.

Granvia Construction nesúhlasí a tvrdí, že cesta v Beladiciach „vôbec nie je v zlom stave“.

Starosta Beladíc Miroslav Lisý hovorí, že cesty v dedine nedali po výstavbe R1 do poriadku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Prečo uzavreli zmluvu až po výstavbe?

Cesta tretej triedy patrí nitrianskemu vyššiemu územnému celku (VÚC). Starosta nerozumie, prečo kraj a firma uzavreli zmluvu na opravu dedinských ciest až po skončení prác na diaľnici. Bol totiž presvedčený, že župa mala zmluvu v rukách ešte pred začatím výstavby diaľnice.

„Granvia tvrdí, že to VÚC, VÚC tvrdí na Granviu, teraz nie je vinníka, každý sa dištancoval od nás,“ povedal Miroslav Lisý.

Hovorkyňa firmy Lenka Kubejová dôvodí uzavretie zmluvy s krajom ku koncu výstavby tým, že sa musel stanoviť vplyv staveniskovej dopravy na komunikácie a tým aj ich následné opravy.

„Bolo potrebné komisionálne posúdiť skutočné poškodenie ciest druhej a tretej triedy po výstavbe R1,“ zdôvodňuje Stanislav Katrinec, hovorca župana Milana Belicu. Katrinec pripomenul, že fotodokumentáciu ciest ešte pred začatím výstavby robila nielen Granvia Construction, ale aj župa a samotné obce. Zo snímok by mala byť jasná miera poškodenia ciest.

Štyridsať ton asfaltu

Spoločnosť Granvia Construction upozornila, že v Beladiciach v rámci kompenzácií opravila niekoľko miestnych komunikácií, po ktorých stavenisková doprava vôbec nepremávala.

Starosta ale hovorí, že ťažké mechanizmy poničili okrem ciest aj ďalší obecný majetok. „Kanalizačné šachty nám zničili, to nám nikto nezaplatil. Poškodili nám tabule, rozhlas,“ vraví Lisý. Podľa neho to poisťovne odmietli preplatiť.

Poškodenie obecného majetku potvrdzujú aj obyvatelia. „Starosta nič iné nerobil, len kanále dával opravovať, čo nám poklopy tými ťažkými autami poodsúvali,“ tvrdí Mária Záhorská.

Obec musela na svoje vlastné náklady opraviť svoje cesty, hlavne spevniť prevalené krajnice a zaliať diery. Celkovo na to podľa starostu minuli 40 ton asfaltu, čo vyšlo dedinu na 2 500 eur.

Ľudia: Kašlú na nás

Beladičania pripomínajú, že mesiace museli znášať v dedine hluk, neuveriteľný prach a blato. „Ťažké kamióny tadiaľto chodili, bol tu hluk, špina, ale im na tom nezáleží,“ hovorí Štefan Solčiansky.

Obyvateľ Štefan Solčiansky vraví, že obyvatelia si počas výstavby vytrpeli svoje.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

„Vykašľali sa na nás, všade máme diery. Darmo študovaní ľudia, keď aj sprostý človek vie, že v prvom rade mali spevniť krajnice, ale nikto to nespravil, nikto nám nič neopravil. Ako nám ich nechali, tak nám aj ostanú,“ povedala o cestách obyvateľka Mária Záhorská. „Páni si peniaze rozdelili a na chudobu sa vykašľali,“ dodala rozhorčene.

Podľa informácií starostu Beladíc pritom v neďalekých Pohraniciach opravili celú dedinu, rovnako opravili aj zlé cesty pri Čiernych Kľačanoch.

„Granvia Construction opravovala cesty podľa skutočného stavu vozovky. Nie na všetkých úsekoch bolo potrebné realizovať celoplošné výmeny obrusných vrstiev vozovky,“ oponuje Lenka Kubejová zo spoločnosti. Podľa nej neexistuje možnosť, že by firma dodatočne opravila na základe žiadosti obce alebo kraja ďalšie úseky ciest.

ico

Kraj je spokojný

Hovorca Belicu povedal, že o opravách urobených Granviou sa môže každý presvedčiť na vlastné oči.

Župa hovorí, že Granvia Construction predložila čestné vyhlásenie, že po výstavbe R1 uvedie využívané cesty druhej a tretej triedy do pôvodného stavu. Podľa hovorcu župana Stanislava Katrinca boli cesty počas celej výstavby monitorované a priebežne opravované. Granvia Construction podľa Katrinca opravila 37 kilometrov ciest II. a III. triedy, o čom sa podľa Katrinca „môže ktokoľvek presvedčiť na vlastné oči“. Kraj tvrdí, že všetky cesty, ktoré firma používaním poškodila, aj na vlastné náklady opravila. „Tým v plnom rozsahu naplnila zmluvu o spolupráci,“ vyhlásil Katrinec.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť