Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po výstavbe R1 ostali Beladiciam rozbité cesty

V dedine ľudia hovoria, že pre výstavbu R1 si veľa vytrpeli a dúfali, že po mesiacoch hluku a prachu im aspoň opravia zdemolované cesty. Nestalo sa, tvrdia.

Tieto cesty v Beladiciach si dedina musela opraviť sama.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

BELADICE. Poničené cesty a ďalšie škody na obecnom majetku. To ostalo podľa miestnych aj starostu v Beladiciach po výstavbe R1.

Beladičania sa cítia oklamaní a zneužití. Spoločnosti Granvia Construction, ktorá diaľnicu stavala umožnili, aby počas výstavby prechádzala cez obec ťažkými strojmi. Očakávali, že po skončení prác opravia poničené cesty v dedine, podľa viacerých oslovených ľudí sa to ale nestalo.

Starosta: Neopravili, čo mali

„Stále nám v Granvia Construction tvrdili, že po skončení výstavby dajú cestu do pôvodného stavu a natiahnú novú vrstvu asfaltu od zjazdu z diaľnice až po časť Malé Chrašťany. Opravili nám len úsek desať krát desať metrov,“ hovorí starosta Beladíc Miroslav Lisý.

Podľa neho by celkovo dedina potrebovala po výstavbe opraviť zhruba kilometer ciest. Nejde pritom o jeden súvislý úsek, ale o viacero menších a poničených komunikácií. „Je to možno kilometer dokopy, ale určite nie len toto, čo spravili – veď to je na hanbu,“ povedal starosta.

Granvia Construction nesúhlasí a tvrdí, že cesta v Beladiciach „vôbec nie je v zlom stave“.

Starosta Beladíc Miroslav Lisý hovorí, že cesty v dedine nedali po výstavbe R1 do poriadku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Prečo uzavreli zmluvu až po výstavbe?

Cesta tretej triedy patrí nitrianskemu vyššiemu územnému celku (VÚC). Starosta nerozumie, prečo kraj a firma uzavreli zmluvu na opravu dedinských ciest až po skončení prác na diaľnici. Bol totiž presvedčený, že župa mala zmluvu v rukách ešte pred začatím výstavby diaľnice.

„Granvia tvrdí, že to VÚC, VÚC tvrdí na Granviu, teraz nie je vinníka, každý sa dištancoval od nás,“ povedal Miroslav Lisý.

Hovorkyňa firmy Lenka Kubejová dôvodí uzavretie zmluvy s krajom ku koncu výstavby tým, že sa musel stanoviť vplyv staveniskovej dopravy na komunikácie a tým aj ich následné opravy.

„Bolo potrebné komisionálne posúdiť skutočné poškodenie ciest druhej a tretej triedy po výstavbe R1,“ zdôvodňuje Stanislav Katrinec, hovorca župana Milana Belicu. Katrinec pripomenul, že fotodokumentáciu ciest ešte pred začatím výstavby robila nielen Granvia Construction, ale aj župa a samotné obce. Zo snímok by mala byť jasná miera poškodenia ciest.

Štyridsať ton asfaltu

Spoločnosť Granvia Construction upozornila, že v Beladiciach v rámci kompenzácií opravila niekoľko miestnych komunikácií, po ktorých stavenisková doprava vôbec nepremávala.

Starosta ale hovorí, že ťažké mechanizmy poničili okrem ciest aj ďalší obecný majetok. „Kanalizačné šachty nám zničili, to nám nikto nezaplatil. Poškodili nám tabule, rozhlas,“ vraví Lisý. Podľa neho to poisťovne odmietli preplatiť.

Poškodenie obecného majetku potvrdzujú aj obyvatelia. „Starosta nič iné nerobil, len kanále dával opravovať, čo nám poklopy tými ťažkými autami poodsúvali,“ tvrdí Mária Záhorská.

Obec musela na svoje vlastné náklady opraviť svoje cesty, hlavne spevniť prevalené krajnice a zaliať diery. Celkovo na to podľa starostu minuli 40 ton asfaltu, čo vyšlo dedinu na 2 500 eur.

Ľudia: Kašlú na nás

Beladičania pripomínajú, že mesiace museli znášať v dedine hluk, neuveriteľný prach a blato. „Ťažké kamióny tadiaľto chodili, bol tu hluk, špina, ale im na tom nezáleží,“ hovorí Štefan Solčiansky.

Obyvateľ Štefan Solčiansky vraví, že obyvatelia si počas výstavby vytrpeli svoje.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

„Vykašľali sa na nás, všade máme diery. Darmo študovaní ľudia, keď aj sprostý človek vie, že v prvom rade mali spevniť krajnice, ale nikto to nespravil, nikto nám nič neopravil. Ako nám ich nechali, tak nám aj ostanú,“ povedala o cestách obyvateľka Mária Záhorská. „Páni si peniaze rozdelili a na chudobu sa vykašľali,“ dodala rozhorčene.

Podľa informácií starostu Beladíc pritom v neďalekých Pohraniciach opravili celú dedinu, rovnako opravili aj zlé cesty pri Čiernych Kľačanoch.

„Granvia Construction opravovala cesty podľa skutočného stavu vozovky. Nie na všetkých úsekoch bolo potrebné realizovať celoplošné výmeny obrusných vrstiev vozovky,“ oponuje Lenka Kubejová zo spoločnosti. Podľa nej neexistuje možnosť, že by firma dodatočne opravila na základe žiadosti obce alebo kraja ďalšie úseky ciest.

ico

Kraj je spokojný

Hovorca Belicu povedal, že o opravách urobených Granviou sa môže každý presvedčiť na vlastné oči.

Župa hovorí, že Granvia Construction predložila čestné vyhlásenie, že po výstavbe R1 uvedie využívané cesty druhej a tretej triedy do pôvodného stavu. Podľa hovorcu župana Stanislava Katrinca boli cesty počas celej výstavby monitorované a priebežne opravované. Granvia Construction podľa Katrinca opravila 37 kilometrov ciest II. a III. triedy, o čom sa podľa Katrinca „môže ktokoľvek presvedčiť na vlastné oči“. Kraj tvrdí, že všetky cesty, ktoré firma používaním poškodila, aj na vlastné náklady opravila. „Tým v plnom rozsahu naplnila zmluvu o spolupráci,“ vyhlásil Katrinec.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť