Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské nariadenia sú podľa Pachníka v rozpore so zákonom

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

SEREĎ. Nariadenia mesta o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov a o nočnom kľude navrhuje Okresná prokuratúra v Galante zrušiť. Protestom sa budú zaoberať poslanci na septembrovom zastupiteľstve.
Dovtedy sú obe nariadenia mesta stále v platnosti. Ak zastupiteľstvo protest prokuratúry zamietne, tá sa môže obrátiť na súd s návrhom na vyslovenie nesúladu nariadenia so zákonom.

Nevymedzuje nočný čas

Od vzniku samosprávy bolo mestským zastupiteľstvom v Seredi prijatých celkom 74 všeobecne záväzných nariadení (VZN) a 34 dodatkov k nim. Nariadenie o nočnom kľude bolo prijaté ešte v roku 1998 a podľa prokuratúry vychádza z dvoch zrušených a v súčasnosti už neúčinných zákonov. VZN je podľa prokuratúry tiež v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, pretože problematika nepatrí podľa súčasnej platnej právnej úpravy do sféry samosprávy obce. Je súčasťou výkonu štátnej správy, čiže patrí do výlučnej kompetencie orgánov verejného zdravotníctva.

„Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na rozdiel do predchádzajúcej právnej úpravy nezveril orgánom územnej samosprávy oprávnenie vydať VZN na ochranu pred hlukom a vibráciami v nočnom čase, ani nevymedzuje nočný čas konkrétnym časovým úsekom,“ píše sa v stanovisku okresnej prokuratúry, ktorá navrhuje toto VZN zrušiť.

Mesto si uvedomuje, že po zániku účinnosti príslušných zákonov malo byť toto VZN zrušené.
„O potrebe revízie platných VZN sme na zastupiteľstvách hovorili už v roku 2007, k plneniu úlohy, žiaľ, nedošlo. K procesu očisty našich VZN sme preto pristúpili v prvom roku tohto funkčného obdobia, kedy sme prijali celkom 17 VZN. V tomto roku ich bolo 6,“ vysvetľuje viceprimátor Ľubomír Veselický.

Individuálny právny akt

Druhé nariadenie, ktoré navrhuje prokuratúra zrušiť a nahradiť novým, je VZN o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov. Je platné od roku 2006.
„Podľa nášho názoru bolo pri vydaní VZN porušených zhruba desať zákonov. Podstata spočíva v tom, že zastupiteľstvo splnomocnilo primátora k vydávaniu individuálneho právneho aktu a toto poslanci urobiť nemôžu,“ vraví hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech.

Nariadenie, ktoré obmedzuje požívanie alkoholických nápojov na verejnosti, prijalo podľa viceprimátora mesto v záujme zachovania poriadku. Bolo už podľa neho konzultované aj s prokurátorom ako ostatné VZN.

„Mesto môže nariadením obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov iba v zariadeniach spoločného stravovania, v predajniach potravín alebo iných verejne prístupných miestach. Zákaz sa však nemôže týkať obdobných maloobchodných prevádzok, pretože nemá oporu v zákone, pričom takáto predajňa nie je definovaná ako verejne prístupné miesto. Predajne na čerpacích staniciach priamo v mestách nie sú predajňami potravín, alkoholuchtiví záujemcovia v nich teda môžu popíjať, čo im hrdlo ráči. V tomto prípade sa ukazuje,že naše VZN reagovalo na reálny život, lebo zákon zaostal za praxou,“ vraví Veselický.

Zameria sa aj na pyrotechniku

Podnet na prokuratúru aj v tomto prípade podal Pavol Pachník z Dolného Kubína. Bývalý policajt, v súčasnosti invalidný dôchodca, na Slovensku napadol podľa jeho slov už 280 nariadení, vo väčšine ktorých bol úspešný. Mnohé samosprávy tak museli svoje nariadenia zmeniť alebo rušiť. V Seredi poukázal až na päť VZN, ktoré majú byť v rozpore so zákonom. Okrem alkoholu a nočnom kľude ide aj o VZN o parkovaní, pyrotechnike a psoch.

„Najprv som kontaktoval ZMOS, ale predseda so mnou nechcel riešiť túto situáciu. Tá sa ale musí, lebo je neprípustné, aby si obce vytvárali pod-zákonné normy a mali možnosť na základe nich sankcio-novať. Obce si robia, čo chcú, sú to kráľovstvá, kde si kráľ robí svoju legislatívu vo svoj prospech,“ vraví Pachník. Je presvedčený, že zrušením niektorých VZN sa nezvýši problematika s alkoholom, respektíve vandalizmus. Dá sa to podľa neho regulovať.

„U nás nie je prohibícia, preto mestá a obce nemajú čo zakazovať požívanie alkoholu na verejnosti. Ale týmto spôsobom im to vyhovuje kvôli tomu, že majú ľahko zarobené peniaze. Tie však nevybrali od bezdomovcov, ale od ľudí, ktorí si po práci iba vypijú pivo pred krčmou, lebo v nej je nafajčené, prípadne od tínedžerov, ktorých môžu postihovať pokarhaním, ale nechcú, lebo je s tým hora administratívy,“ hovorí Dolnokubínčan. Poukazuje tiež na nezákonnosť niektorých nariadení v Dunajskej Strede, Galante a Šali.

„Galantské VZN o pyrotechnike a alkohole sú podané od 25. mája, Šaľu pripravujem. Zameriam sa na VZN o pyrotechnike, alkohole a psoch. V tom poslednom nemajú čo, napríklad, vysvetľovať pojem túlavý pes či držiteľ psa, zákon im neumožňuje určovať tieto termíny. V kontrole dodržiavania tohto VZN obmedzujú štátnych policajtov podzákonnou normou k tomu, aby pokutovali, pretože medzi osobami, ktoré to môžu robiť, chýbajú.“

Právny názor prokuratúry

Pavol Pachník vystúpi aj na septembrovom zastupiteľstve v Seredi. Ľubomír Veselický predpokladá, že poslanci VZN o nočnom kľude zrušia.

„Jeden člen legislatívno-právnej komisie povedal, že VZN o požívaní alkoholu na verejnosti by si zaslúžilo dôkladnú analýzu a až po nej by poslanci rozhodli o zrušení a prepracovaní VZN, alebo o jeho ponechaní v platnosti do rozhodnutia súdu. Môže to eliminovať svojím spôsobom možný nesprávny výklad zákona zo strany prokurátora, pretože ten vykonáva dohľad, a to, čo dá do protestu, je len jeho právny názor. Výklad zákona môže vykonávať iba Najvyšší súd. Preto si myslím, že by sme v tomto prípade mali zabojovať,“ uzatvára zástupca primátora.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť