Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské nariadenia sú podľa Pachníka v rozpore so zákonom

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

SEREĎ. Nariadenia mesta o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov a o nočnom kľude navrhuje Okresná prokuratúra v Galante zrušiť. Protestom sa budú zaoberať poslanci na septembrovom zastupiteľstve.
Dovtedy sú obe nariadenia mesta stále v platnosti. Ak zastupiteľstvo protest prokuratúry zamietne, tá sa môže obrátiť na súd s návrhom na vyslovenie nesúladu nariadenia so zákonom.

Nevymedzuje nočný čas

Od vzniku samosprávy bolo mestským zastupiteľstvom v Seredi prijatých celkom 74 všeobecne záväzných nariadení (VZN) a 34 dodatkov k nim. Nariadenie o nočnom kľude bolo prijaté ešte v roku 1998 a podľa prokuratúry vychádza z dvoch zrušených a v súčasnosti už neúčinných zákonov. VZN je podľa prokuratúry tiež v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, pretože problematika nepatrí podľa súčasnej platnej právnej úpravy do sféry samosprávy obce. Je súčasťou výkonu štátnej správy, čiže patrí do výlučnej kompetencie orgánov verejného zdravotníctva.

„Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na rozdiel do predchádzajúcej právnej úpravy nezveril orgánom územnej samosprávy oprávnenie vydať VZN na ochranu pred hlukom a vibráciami v nočnom čase, ani nevymedzuje nočný čas konkrétnym časovým úsekom,“ píše sa v stanovisku okresnej prokuratúry, ktorá navrhuje toto VZN zrušiť.

Mesto si uvedomuje, že po zániku účinnosti príslušných zákonov malo byť toto VZN zrušené.
„O potrebe revízie platných VZN sme na zastupiteľstvách hovorili už v roku 2007, k plneniu úlohy, žiaľ, nedošlo. K procesu očisty našich VZN sme preto pristúpili v prvom roku tohto funkčného obdobia, kedy sme prijali celkom 17 VZN. V tomto roku ich bolo 6,“ vysvetľuje viceprimátor Ľubomír Veselický.

Individuálny právny akt

Druhé nariadenie, ktoré navrhuje prokuratúra zrušiť a nahradiť novým, je VZN o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov. Je platné od roku 2006.
„Podľa nášho názoru bolo pri vydaní VZN porušených zhruba desať zákonov. Podstata spočíva v tom, že zastupiteľstvo splnomocnilo primátora k vydávaniu individuálneho právneho aktu a toto poslanci urobiť nemôžu,“ vraví hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech.

Nariadenie, ktoré obmedzuje požívanie alkoholických nápojov na verejnosti, prijalo podľa viceprimátora mesto v záujme zachovania poriadku. Bolo už podľa neho konzultované aj s prokurátorom ako ostatné VZN.

„Mesto môže nariadením obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov iba v zariadeniach spoločného stravovania, v predajniach potravín alebo iných verejne prístupných miestach. Zákaz sa však nemôže týkať obdobných maloobchodných prevádzok, pretože nemá oporu v zákone, pričom takáto predajňa nie je definovaná ako verejne prístupné miesto. Predajne na čerpacích staniciach priamo v mestách nie sú predajňami potravín, alkoholuchtiví záujemcovia v nich teda môžu popíjať, čo im hrdlo ráči. V tomto prípade sa ukazuje,že naše VZN reagovalo na reálny život, lebo zákon zaostal za praxou,“ vraví Veselický.

Zameria sa aj na pyrotechniku

Podnet na prokuratúru aj v tomto prípade podal Pavol Pachník z Dolného Kubína. Bývalý policajt, v súčasnosti invalidný dôchodca, na Slovensku napadol podľa jeho slov už 280 nariadení, vo väčšine ktorých bol úspešný. Mnohé samosprávy tak museli svoje nariadenia zmeniť alebo rušiť. V Seredi poukázal až na päť VZN, ktoré majú byť v rozpore so zákonom. Okrem alkoholu a nočnom kľude ide aj o VZN o parkovaní, pyrotechnike a psoch.

„Najprv som kontaktoval ZMOS, ale predseda so mnou nechcel riešiť túto situáciu. Tá sa ale musí, lebo je neprípustné, aby si obce vytvárali pod-zákonné normy a mali možnosť na základe nich sankcio-novať. Obce si robia, čo chcú, sú to kráľovstvá, kde si kráľ robí svoju legislatívu vo svoj prospech,“ vraví Pachník. Je presvedčený, že zrušením niektorých VZN sa nezvýši problematika s alkoholom, respektíve vandalizmus. Dá sa to podľa neho regulovať.

„U nás nie je prohibícia, preto mestá a obce nemajú čo zakazovať požívanie alkoholu na verejnosti. Ale týmto spôsobom im to vyhovuje kvôli tomu, že majú ľahko zarobené peniaze. Tie však nevybrali od bezdomovcov, ale od ľudí, ktorí si po práci iba vypijú pivo pred krčmou, lebo v nej je nafajčené, prípadne od tínedžerov, ktorých môžu postihovať pokarhaním, ale nechcú, lebo je s tým hora administratívy,“ hovorí Dolnokubínčan. Poukazuje tiež na nezákonnosť niektorých nariadení v Dunajskej Strede, Galante a Šali.

„Galantské VZN o pyrotechnike a alkohole sú podané od 25. mája, Šaľu pripravujem. Zameriam sa na VZN o pyrotechnike, alkohole a psoch. V tom poslednom nemajú čo, napríklad, vysvetľovať pojem túlavý pes či držiteľ psa, zákon im neumožňuje určovať tieto termíny. V kontrole dodržiavania tohto VZN obmedzujú štátnych policajtov podzákonnou normou k tomu, aby pokutovali, pretože medzi osobami, ktoré to môžu robiť, chýbajú.“

Právny názor prokuratúry

Pavol Pachník vystúpi aj na septembrovom zastupiteľstve v Seredi. Ľubomír Veselický predpokladá, že poslanci VZN o nočnom kľude zrušia.

„Jeden člen legislatívno-právnej komisie povedal, že VZN o požívaní alkoholu na verejnosti by si zaslúžilo dôkladnú analýzu a až po nej by poslanci rozhodli o zrušení a prepracovaní VZN, alebo o jeho ponechaní v platnosti do rozhodnutia súdu. Môže to eliminovať svojím spôsobom možný nesprávny výklad zákona zo strany prokurátora, pretože ten vykonáva dohľad, a to, čo dá do protestu, je len jeho právny názor. Výklad zákona môže vykonávať iba Najvyšší súd. Preto si myslím, že by sme v tomto prípade mali zabojovať,“ uzatvára zástupca primátora.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 478
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 737
  3. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 550
  4. Lancz už nie je trénerom Šale 399
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 231
  6. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 173
  7. Moravce nemajú kam pochovávať 168
  8. Neded prekvapil v Galante Foto 163
  9. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 141
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 129

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Trump sa predviedol nevyberaným gestom, odstrčil premiéra Čiernej Hory

Na sociálnych sieťach gesto vyvovalo kritické reakcie.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Kam vyraziť