Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V bývalých kasárňach dala cirkev vyrúbať stromy

Na rozsiahlom pozemku v areáli bývalých zoborských kasární nedávno vyrúbali stromy a kríky. Má tu vyrásť polyfunkčný objekt.

Pozemok bez zelene. Postaviť tu plánujú polyfunkčný objekt.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. O bývalé kasárne sa delia mesto, archeologický ústav a cirkev, ktorej patrí väčšina pozemkov. Cirkevná je aj parcela, kde prišlo k rozsiahlemu výrubu. Súhlas naň dalo mesto.

Výrub zelene označila cirkev vo svojom oficiálnom stanovisku za nevyhnutnú údržbu, ktorú si vyžiadala existencia inžinierskych sietí na pozemku. Pravdou však je, že siete vedú aj cez iné pozemky, a tam zeleň z ochranného pásma neodstránili.

Aktivity na pozemku podľa našich zdrojov jednoznačne súvisia s pripravovanou investičnou akciou, má tu vraj vyrásť polyfunkčný objekt. Práve kvôli nemu cirkev zvažuje prekládku sietí.

Investíciu nepopreli

Radnica tvrdí, že zatiaľ oficiálne o investičnom zámere nevie. „Je to ich pozemok, majú právo s ním nakladať. No musia čakať na štúdiu a nový územný plán, o ktorom budú poslanci zrejme rokovať v septembri,“ reagoval primátor Jozef Dvonč.

Informácie o tom, že pozemok chce kúpiť známy obchodný reťazec, cirkev poprela. „Vlastník pozemku, Rímskokatolícka cirkev - Sídelná kapitula Nitra, nerokuje so žiadnym obchodným reťazcom o jeho predaji,“ reagoval diecézny ekonóm Martin Štofko.

Nepoprel však, že na pozemku je investičný zámer. Aký, nekonkretizoval.

Štofko zároveň poukázal, že plocha sa nachádza „mimo oblasti ochrany 'parku' a 'budov', a teda nie je z hľadiska ochrany priveľmi zaujímavá“. Za kultúrnu pamiatku je vyhlásená len časť bývalých kasární.

Úbytok je zreteľný

„Povolenie na výrub sme vydali na 25 vzrastlých stromov a náletové dreviny s priemernou výškou 6 metrov na ploche 13 000 metrov štvorcových,“ povedal nám pracovník radnice.

Keďže sa rúbalo počas vegetácie, súhlas musela dať aj Štátna ochrana prírody. „Väčšinou sa výrub stromov odkladá na obdobie vegetačného pokoja. Investičný zámer tam zrejme príde pomerne skoro,“ myslí si nemenovaný odborník.

Mesto uznalo, že „výrubom došlo k zreteľnému úbytku drevinnej zelene“, preto zaviazalo cirkev vysadiť v areáli kasární 2300 kusov stredne vysokých krov a 25 stromov.

Čakajú na štúdiu

Podľa zmluvy s ministerstvom obrany, ktoré kasárne zadarmo prenechalo súčasným vlastníkom, má v areáli vzniknúť kultúrna, vedecko-technická a športovo-rekreačná zóna. K patrí aj vybavenosť. Otázne je, v akom rozsahu.

„Areál bývalých kasární je určený na oddych, kultúru, šport. V takomto duchu sa spracúva aj štúdia, ktorá bude predložená na septembrové zastupiteľstvo. Ak by chcel niekto na pozemku stavať napríklad obchodný dom, nebudem súhlasiť,“ povedal nám mestský reagoval poslanec, ktorý chce zostať v anonymite.

Urbanistická štúdia areálu zadefinuje možnosti využitia jednotlivých objektov. Zhodnotí ich stav a určí podmienky pre obnovu, prestavbu či odstránenie.

Verejnosť si môže areál kasární pozrieť už tento víkend. Pre návštevníkov je pripravený kultúrny program aj občerstvenie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť