Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vydali kópie časti Evanjelia sv. Jána a Proglasu

Receptár tradičných jedál a špecialít Euroregiónu vyjde v novembri. Budú v ňom napríklad aj recepty na koláče s paprikou či kohútí paprikáš.

Daniel Balko so začiatokom Evanjelia sv. Jána v hlaholike na ručne robenom papieri.(Zdroj: (ČE))

Receptár tradičných jedál a špecialít Euroregiónu vyjde v novembri. Budú v ňom napríklad aj recepty na koláče s paprikou či kohútí paprikáš.

NITRA. Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI) sa svojimi projektmi snaží podporovať zážitkový cestovný ruch v našom kraji. V priebehu tohto roka realizuje niekoľko projektov, ktoré boli schválené v programe Systému podpory euregionálnych aktivít.

Rybací piknik a Klobfest

„Projekt Festival kultúrnych a gastronomických tradícií Euroregiónu VDI obsahuje kalendár 14 podujatí, ktoré sa konajú od apríla do novembra tohto roka v mestách a obciach kraja. Z nich sa už asi polovica uskutočnila, čakajú nás ešte napríklad Rybací piknik v Leviciach, Vínne korzo v Komárne, Oberačkové slávnosti v Mojmírovciach či Klobfest v Nových Zámkoch,“ hovorí Daniel Balko, riaditeľ RZ VDI.

„Na každej z akcií sa varili či varia miestne špeciality, z ktorých priebežne dostávame fotografie a zaujímavé recepty, napríklad na koláče s červenou paprikou či kohútí paprikáš. Výstupom projektu bude vydanie Receptáru tradičných jedál a špecialít Euroregiónu VDI. Vyjde v novembri v náklade tisíc kusov.“

Brožúra, mapa, listiny, prednášky

Ku koncu sa dostáva projekt združenia s názvom Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe, v rámci ktorého vydávajú rôzne propagačné materiály, spojené s a prezentáciou Nitrianska a jeho kresťanských tradícií.

„Už počas Cyrilo-metodských slávností bola návštevníkom k dispozícii brožúrka Nitra a Nitriansko – Stručný príbeh počiatkov kresťanstva v stredovýchodnej Európe. Populárnou, nie príliš odbornou formou približuje najzaujímavejšie kresťanské pamiatky a svätcov Nitrianska. V súčasnosti sa pripravuje preklad brožúry do poľského alebo maďarského jazyka,“ pokračuje Balko. „ Brožúru dopĺňa mapa najstarších sakrálnych pamiatok regiónu Nitra. Z historických listín sme na ručne robenom papieri vydali aj odznova prepísaný začiatok Evanjelia sv. Jána v hlaholike, ktorý je oficiálnym citátom Cyrilo-metodského roka, a tlač prvej strany Proglasu.“

V rámci projektu plánujú vydať kópie či prepisy ešte asi dvoch listín a usporiadajú prednášky na tému života a kresťanstva v stredoveku.

Príde Mária Terézia

Projektom Oživené pamiatky - dotyk histórie združenie pomohlo pri realizácii Pribinovej Nitrawy počas júlových mestských osláv Nitra, milá Nitra. Z projektu sa vtedy uskutočnila aj prehliadka historických kostýmov.

„Začiatkom augusta sme v spolupráci s Biskupským úradom a Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu uskutočnili druhú časť projektu – historické scénky z dejín Nitrianskeho hradu,“ pokračuje Balko.

„Teraz nás čaká ďalšia veľká akcia projektu Oživené pamiatky - dotyk histórie – Mária Terézia v barokovej záhrade. Historický festival barokového života s dobovými remeselníkmi sa uskutoční v kaštieli v Mojmírovciach. Mária Terézia v historickej replike korunovačného odevu príde na koči v sprievode Karlovackého regimentu, husárov baróna Trencka a dvoranov. Vzápätí sa park premení na panskú barokovú záhradu s dobovými atrakciami.“

V mojmírovskom parku postavia kávový altánok, kde si ľudia budú môcť vypiť kávu priamo s Máriou Teréziou. Turecký stan ponúkne orientálne špeciality i tanečnice. Vo vinotéke budú prebiehať odborné prednášky, nebudú chýbať hry pre deti i dospelých, zaujímavosťou bude dobová hra picík. Tento rok bude novinkou prehliadka miestneho barokového kostola sv. Ladislava s výstupom na kostolnú vežu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť