Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Najväčší obraz má v Pensylvánii, robil ho trištvrte roka

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

Obraz v kombinovanej technike s názovm Slovenská karička.(Zdroj: (ČE))

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

NITRA. Nevšednou výstavou sa v Ponitrianskom múze predstavuje nitriansky umelec Michal Ilečko. Vystavuje takmer 20 diel – veľkorozmerných obrazov vytvorených techniku makramé a obrazov v kombinovanej technike akryl – makramé.

Svoju prvú výstavu v PM mal umelec v roku 2004, volala sa príznačne Čaro uzlov. Súčasná expozícia nesie názov Čisté modré nebo, v múzeu potrvá do 16. septembra.

Inšpirovali ho festivaly

Umeleckej tvorbe sa Michal Ilečko venuje už vyše 45 rokov. Sklony k výtvarnému umeniu sa u neho prejavovali už na základnej škole, kde sa vraj však so spolužiakmi na hodinách výtvarnej výchovy nudil. Nebavilo ho tvoriť na zadané témy. Popri tom ešte recitoval, písal a hral divadlo.

Na gymnáziu, ktoré skončil v roku 1963, ešte netušil, čím chce byť, ale jeho umelecké formovanie nadobúdalo jasnejšie obrysy. V štúdiu pokračoval na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde sa zaúčal do viazania prvých uzlov, do maľovania i rezbárstva.

Po skončení PF sa začal viac venovať makramé, vyrábal drobné darčekové predmety a bytové doplnky. Neskôr začal s tvorbou väčších dekoratívnych obrazov. Podľa fotografií, ktoré robil na folklórnych festivaloch ma Myjave, Očovej, Terchovej či Východnej, vznikali jeho ručne pletené nástenné obrazy s tematikou ľudových muzikantov a tancujúcich fokloristov. Zhruba 30 výstavami sa autor dosiaľ predstavil na Slovensku a v Česku, ale až 140 jeho diel s folklórnymi motívmi sa dostalo do rôznych končín sveta – USA, Kanady, Španielska či Luxemburska. Svoj najväčší obraz Zbojnícke variácie, ktorý má na ploche 15 metrov štvorcových 11 postáv, je až v Pensylvánii. Pracoval na ňom trištvrte roka.

Symbolika v obrazoch

Na výstave v Ponitrianskom múzeu autor predstavuje veľkoplošné makramé diela i obrazy v kombinovanej technike, ktorej sa venuje najmä posledné tri roky. Sú to obrazy maľované akrylovými farbami doplnené pletenými motívmi. Keď sa chce človek naučiť robiť takéto obrazy, musí podľa autora vedieť dobre skicovať, mať nápaditosť a predstavivosť.

Výstava má názov Čisté modré nebo. Podľa umelca preto, lebo ho tak chce vidieť. Umenie by malo byť čisté ako vodná kvapka, ako nebeská obloha.

„Z námetov tu môžete vidieť folklór, tanec, ľudovú svadbu, zbojnícke motívy, poľovníctvo, rybárstvo, pastierstvo, vinohradníctvo ale aj motívy môjho vnútorného sveta. Napríklad obraz v kombinovanej technike Vďaka ti, život symbolicky približuje momenty z môjho života – srdce predstavuje moju ťažkú operáciu srdca, slnečnica a muzikanti oslavu života a chrám prezrádza, že ruský lekár Peter Verchovodko z bratislavskej kliniky, ktorý ma operoval, je pravoslávneho vyznania,“ prezradil autor.

Sisal derie prsty

Makramé sa venuje od 22 rokov, ako materiál používa sisalový špagát v kombinácii s drevom, sklom, keramikou a kovom. Hudobníkom z makramé dá do rúk vyrezané drevené hudobné nástroje – gajdy, husle, píšťalky, vinárov na obrazoch dopĺňajú drevené súdky, sklené či keramické krčiažky. „Rastlina sisal rastie v Afrike, je to pre mňa najvďačnejší materiál - dobre sa čistí a výborne sa farbí. Pracoval som aj s jutou či lykom, ktoré je také hladké. Do lykovej tašky som naložil aj 30 pív, keď sa oká roztiahli. Uzly zo sisalu, ktorý je drsný, držia najpevnejšie,“ vysvetľuje Ilečko. „Sisalový špagát však drasticky pôsobí na ruky, je hrubý, derie a páli prsty. Musíte vedieť, ako ho správne držať.“

Voľakedy umelec plietol aj 12-14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, treba mať na to fyzičku.

Vyrobil 2,5 m vysokého fujaristu

V posledných troch rokoch sa Michal Ilečko začal venovať aj rezbárstvu. V Univerzite tretieho veku študuje tretí rok kombináciu výtvarná tvorba a ľudové remeslá. „Vlastne som sa k rezbárčine po rokoch vrátil, vidím ju jasnejšie, hlbšie. Môj otec bol rezbár, mám pre to isté vlohy, o ktorých som sám predtým nevedel,“ hovorí 67-ročný umelec, ktorý k drevu „pričuchol“ okolo tridsiatky. Rezbárske práce má zatiaľ vo svojej súkromnej galérii v Zbehoch, naposledy robil z topoľového dreva 2,5 metra vysokého fujaristu.

Michal Ilečko s najväčším obrazom výstavy - 4 m štvorcové veľkou Koštovačkou.

Vďaka ti, život.

Corgoň.

Očovské paastorále.

Prešovačka.

Nebeské pastorále. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť