Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Najväčší obraz má v Pensylvánii, robil ho trištvrte roka

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

Obraz v kombinovanej technike s názovm Slovenská karička.(Zdroj: (ČE))

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

NITRA. Nevšednou výstavou sa v Ponitrianskom múze predstavuje nitriansky umelec Michal Ilečko. Vystavuje takmer 20 diel – veľkorozmerných obrazov vytvorených techniku makramé a obrazov v kombinovanej technike akryl – makramé.

Svoju prvú výstavu v PM mal umelec v roku 2004, volala sa príznačne Čaro uzlov. Súčasná expozícia nesie názov Čisté modré nebo, v múzeu potrvá do 16. septembra.

Inšpirovali ho festivaly

Umeleckej tvorbe sa Michal Ilečko venuje už vyše 45 rokov. Sklony k výtvarnému umeniu sa u neho prejavovali už na základnej škole, kde sa vraj však so spolužiakmi na hodinách výtvarnej výchovy nudil. Nebavilo ho tvoriť na zadané témy. Popri tom ešte recitoval, písal a hral divadlo.

Na gymnáziu, ktoré skončil v roku 1963, ešte netušil, čím chce byť, ale jeho umelecké formovanie nadobúdalo jasnejšie obrysy. V štúdiu pokračoval na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde sa zaúčal do viazania prvých uzlov, do maľovania i rezbárstva.

Po skončení PF sa začal viac venovať makramé, vyrábal drobné darčekové predmety a bytové doplnky. Neskôr začal s tvorbou väčších dekoratívnych obrazov. Podľa fotografií, ktoré robil na folklórnych festivaloch ma Myjave, Očovej, Terchovej či Východnej, vznikali jeho ručne pletené nástenné obrazy s tematikou ľudových muzikantov a tancujúcich fokloristov. Zhruba 30 výstavami sa autor dosiaľ predstavil na Slovensku a v Česku, ale až 140 jeho diel s folklórnymi motívmi sa dostalo do rôznych končín sveta – USA, Kanady, Španielska či Luxemburska. Svoj najväčší obraz Zbojnícke variácie, ktorý má na ploche 15 metrov štvorcových 11 postáv, je až v Pensylvánii. Pracoval na ňom trištvrte roka.

Symbolika v obrazoch

Na výstave v Ponitrianskom múzeu autor predstavuje veľkoplošné makramé diela i obrazy v kombinovanej technike, ktorej sa venuje najmä posledné tri roky. Sú to obrazy maľované akrylovými farbami doplnené pletenými motívmi. Keď sa chce človek naučiť robiť takéto obrazy, musí podľa autora vedieť dobre skicovať, mať nápaditosť a predstavivosť.

Výstava má názov Čisté modré nebo. Podľa umelca preto, lebo ho tak chce vidieť. Umenie by malo byť čisté ako vodná kvapka, ako nebeská obloha.

„Z námetov tu môžete vidieť folklór, tanec, ľudovú svadbu, zbojnícke motívy, poľovníctvo, rybárstvo, pastierstvo, vinohradníctvo ale aj motívy môjho vnútorného sveta. Napríklad obraz v kombinovanej technike Vďaka ti, život symbolicky približuje momenty z môjho života – srdce predstavuje moju ťažkú operáciu srdca, slnečnica a muzikanti oslavu života a chrám prezrádza, že ruský lekár Peter Verchovodko z bratislavskej kliniky, ktorý ma operoval, je pravoslávneho vyznania,“ prezradil autor.

Sisal derie prsty

Makramé sa venuje od 22 rokov, ako materiál používa sisalový špagát v kombinácii s drevom, sklom, keramikou a kovom. Hudobníkom z makramé dá do rúk vyrezané drevené hudobné nástroje – gajdy, husle, píšťalky, vinárov na obrazoch dopĺňajú drevené súdky, sklené či keramické krčiažky. „Rastlina sisal rastie v Afrike, je to pre mňa najvďačnejší materiál - dobre sa čistí a výborne sa farbí. Pracoval som aj s jutou či lykom, ktoré je také hladké. Do lykovej tašky som naložil aj 30 pív, keď sa oká roztiahli. Uzly zo sisalu, ktorý je drsný, držia najpevnejšie,“ vysvetľuje Ilečko. „Sisalový špagát však drasticky pôsobí na ruky, je hrubý, derie a páli prsty. Musíte vedieť, ako ho správne držať.“

Voľakedy umelec plietol aj 12-14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, treba mať na to fyzičku.

Vyrobil 2,5 m vysokého fujaristu

V posledných troch rokoch sa Michal Ilečko začal venovať aj rezbárstvu. V Univerzite tretieho veku študuje tretí rok kombináciu výtvarná tvorba a ľudové remeslá. „Vlastne som sa k rezbárčine po rokoch vrátil, vidím ju jasnejšie, hlbšie. Môj otec bol rezbár, mám pre to isté vlohy, o ktorých som sám predtým nevedel,“ hovorí 67-ročný umelec, ktorý k drevu „pričuchol“ okolo tridsiatky. Rezbárske práce má zatiaľ vo svojej súkromnej galérii v Zbehoch, naposledy robil z topoľového dreva 2,5 metra vysokého fujaristu.

Michal Ilečko s najväčším obrazom výstavy - 4 m štvorcové veľkou Koštovačkou.

Vďaka ti, život.

Corgoň.

Očovské paastorále.

Prešovačka.

Nebeské pastorále. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 5 952
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 438
  3. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 628
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 028
  5. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 537
  6. Ivan Veľký 462
  7. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 313
  8. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 295
  9. Škody po víruse ešte nemocnica nevyčíslila. Prišlo aj k strate údajov 250
  10. Vraky z nitrianskych ulíc odtiahnu do susedného okresu 242

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní

Problémom sú vratky, spoločnosť by mala vyplatiť rekordnú sumu.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik, Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Kam vyraziť