Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dychovka v Obyciach oslavuje 110. výročie svojho založenia

Štafetu prevzala mladá generácia, väčšina jej členov sú dvadsiatnici a tridsiatnici.

Obyčanka má 110 rokov.(Zdroj: (R))

Dychovka sprevádza životom ľudí v Obyciach už 110 rokov.

OBYCE. Stovky ľudí sa uprostred leta zúčastnili 10. ročníka Podinoveckých slávností, ktoré sa konali v Obyciach. Tento rok boli o to výnimočnejšie, že ich spojili s oslavou výročia dychovej hudby Obyčanka, ktorú založili pred 110 rokmi, teda už v roku 1902.

Od tohto obdobia sprevádza dychová hudba ľudí z obce celým ich životom. Pravidelne hráva na rôznych obecných oslavách, veseliciach, svadbách, pohreboch či fašiangoch. Záujem o dychovku prejavuje prekvapujúco mladá generácia.

„Dychová hudba je u nás neoddeliteľnou súčasťou úplne každej kultúrnej akcie. Sme radi, že sa do hrania pustili po svojich rodičoch a starých rodičoch mladí chalani. Je to veselá partia, na ktorej vidieť, že ich to baví,“ hovorí starosta Obýc Milan Garaj. Pozoruhodné v prípade miestnej dychovky je, že takmer každý jej člen má ukončené aspoň základné umelecké vzdelanie.

Na podujatí predstavili kompletnú históriu dychovej hudby, ocenili žijúcich pamätníkov aj terajší kolektív dychovky. „Deväť zo súčasných členov Obyčanky je priamo z Obýc. Nacvičujú dosť problematicky, keďže pracujú alebo študujú, no čas na dychovku sa vždy snažia nájsť,“ hovorí Ivana Mičudová z Obecného úradu.

Hudobníci usilovne cvičili, aby splatili pôžičku

Dychovú hudbu v Obyciach založil v roku 1902 kaplán Jozef Šrobár, ktorý pôsobil na fare v Opatovciach nad Žitavou, kde Obyce patrili ako filiálka. Cirkevnému zboru navrhol založenie dychovky, ktorá by účinkovala v kostole počas významných sviatkov a cirkevných slávností. Spočiatku to bol len krúžok, ktorý viedol sám kaplán. Neskôr sa začal ako kapelník angažovať organista Karol Horniaček, ktorý s telesom cvičil najmä cirkevné piesne.

Úsmevne dnes znie, že skupina si vo Viedni za 200 zlatých zakúpila hudobné nástroje. Aby si to mohla dovoliť, vzala si pôžičku zo zlatomoravskej banky. No a keďže pôžičku bolo treba splácať, hudobníci usilovne cvičili, aby sa zdokonalili.

Viacerí hudobníci neskôr odišli do cudziny za prácou, niektorí zostarli a hrať prestali či zomreli. Kapelou otriasla aj prvá svetová vojna. Výrazné zmeny nastali v rokoch 1933 – 1937, kedy všetkých pôvodných členov dychovky vystriedali mladí hudobníci.

Mladý súbor začal samostatne vystupovať popri staršej generácii dychovky. Jeho zakladateľom bol Pavol Šabo, ktorý bol celé tri desaťročia jeho kapelníkom.

Obycká dychovka sa výraznou mierou zaslúžila o úspech spoločných osláv obyckých päťdesiatnikov. Táto milá tradícia sa koná pravidelne od roku 1969. Úspechy zaznamenala dychovka aj na rôznych regionálnych aj celoslovenských vystúpeniach. Naďalej sprevádzala aj životom v obci, napríklad v lete 2000 hrala pri podujatí, na ktorom si Obyce pripomenuli 925. výročie prvej písomnej zmienky.

ico

Členovia dychovky

Súčasní členovia dychovej hudby hosťujú v Topoľančeku, Vozokanke, Hostianke a iných kapelách z okolia. Dnes do Obyčanky patria nasledujúci členovia: Adam Dodok (prvá krídlovka), Pavol Šabo (prvá krídlovka), Radoslav Benček (druhá krídlovka), Matej Németh (tenor), Filip Németh (barytón), Peter Partl (b klarinet), Martin Miksa (es klarinet), Jaroslav Ondrejka (druhá trumpeta), Štefan Turza (pozauna), Jakub Kozaňák (b bas), Jozef Petrovič (bicie), Eva Ondrejmišková (speváčka), Jozef Kéry (spevák).

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť