Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prvú Paštékovu výstavu komunisti zrušili

Jeho práce boli výnimočné, nadväzovali na stredoeurópske výtvarné trendy. Bol originálny v ideovo-námetovej skladbe diel, vo vyjadrení aj čistote maliarskeho výrazu.

Kurátorkou výstavy Milana Paštéku, ktorá v NG potrvá do 16. septembra, je Marta Hučková.(Zdroj: (ČE))

Jeho práce boli výnimočné, nadväzovali na stredoeurópske výtvarné trendy. Bol originálny v ideovo-námetovej skladbe diel, vo vyjadrení aj čistote maliarskeho výrazu.

NITRA. Približne tridsiatkou olejomalieb a kresieb prezentujú v Nitrianskej galérii (NG) tvorbu už nežijúceho umelca Milana Paštéku. Diela pochádzajú zo zbierok NG, reprezentujú prierez jeho tvorbou v rokoch 1965 – 1997.

Držiteľ viacerých ocenení okrem Slovenska vystavoval v Rusku, Maďarsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Brazílii, Japonsku aj USA. Maliar, grafik a ilustrátor v roku 1998 tragicky zomrel pri automobilovej nehode neďaleko obce Voznica na strednom Slovensku.

Chýbalo mu mesto

„Osobnosť Milana Paštéku patrí k najvýraznejším zjavom moderného slovenského umenia od konca obdobia 60. rokov 20. storočia. Umelec v roku 1956 skončil VŠVU, po nej sa rozhodol odísť na stredné Slovensko do Rajca k svojim rodičom. No po dvoch rokoch zistil, že mu domáce prostredie pri umeleckej tvorbe nevyhovuje, začalo mu chýbať mesto – spoločnosť ľudí, výstavy, kultúra všeobecne,“ hovorí Marta Hučková, kurátorka výstavy, ktorá v Salóne NG potrvá do 16. septembra.

„Vrátil sa preto do Bratislavy, kde sa začlenil do skupiny výtvarníkov Mikuláša Galandu. V roku 1958 mal prvú samostatnú výstavu v Galérii Cypriána Majerníka. Bola však zatvorená, lebo tvorba Milana Paštéku nevyhovovala normám socialistického realizmu. Jeho práce boli výnimočné, nadväzovali na stredoeurópske výtvarné trendy. Samostatnú výstavu mal až o niekoľko rokov neskôr.“

Tvoril vo vlastnom svete

Podľa Hučkovej násilná demagógia znamenala pre autora izoláciu od vonkajšieho sveta a súčasne uzatvorenie sa do vlastného sveta, čo sa odrážalo v jeho dielach. Bol to únik dotknutej duše umelca, ktorý bol zároveň aj potvrdením snahy ísť svojou cestou - v ideovo-námetovej skladbe diel, ale hlavne vo vyjadrení a čistote maliarskeho výrazu.

Paštéku nitrianska výstava predstavuje ako výnimočného figuralistu a majstra zátiší. Jeho tvorba patrí k dielam novej figurácie. „Spočiatku v nej prevláda vidiecky motív, hutne definované tvary postáv. Po roku 1962 prechádza k civilistickým motívom, osciluje medzi znakovou lyricko-expresívnou abstrakciou a vzťahom k figúre. V dielach zobrazuje anonymné osoby v anonymnom priestore, torzá ľudských bytostí,“ pokračuje Marta Hučková.

„V 80. rokoch 20. storočia pokračuje vo vytýčenej línii, v ktorej však už badať redukciu tvaru. Dôraz kladie na hutnosť, čistotu farby a energiu gesta. V tomto období sa venoval aj keramike.“

V období 90. rokov prechádza od stvárňovania veľkých postáv ku gestickej maľbe a to najmä v technike pastelu, v ktorej dôležitosť kladie na dimenziu priestoru a poéziu tvaru. Toto obdobie je i záverečnou fázou autorovej tvorby, v ktorej sa odklonil od tvorby diel novej figurácie.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

'Vo Francúzsku vybuchla jadrová elektráreň, valí sa na nás radiácia' je hoax

Jód vo vzduchu je neškodný a nepochádza z elektrárne.

Kam vyraziť