Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Sezóna smiechu ponúkne humor naprieč storočiami

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

Divadlo Andreja Bagara podľa šéfdramaturga Svetozára Sprušanského divákov poteší sezónou smiechu.(Zdroj: (LAZ))

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

NITRA. Nadchádzajúca divadelná sezóna sa v Divadle Andreja Bagara bude niesť v monotematickom duchu, no v pestrej škále farieb. DAB diváka prevedie vrcholnými dielami klasikov komédie a podobami komiky na svetových javiskách v spektre niekoľkých storočí.

Žánrové premeny humoru

„Plánujeme uviesť šesť komédií najvýznamnejších svetových dramatikov. V ich tematickej aj žánrovej mnohorozmernosti sa zrkadlia všemožné podoby humoru a smiechovej kultúry. Tie chceme preveriť súčasnou javiskovou optikou a dnešným tvorivým pohľadom viacerých generácií slovenských režisérov,“ hovorí Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg DAB.

„Verím, že v dnešnej dobe, kedy sa na nás denne valí množstvo negatívnej energie a katastrofických správ, ľudia radi od divadla prijmú pozitívnu energiu. Práve preto sme pripravili sezónu smiechu.“

Herci aj tvorcovia od začiatku októbra začínajú pracovať na naštudovaní hier. Šesť komédií tých najväčších predstaviteľov svetovej dramatickej spisby prinesie osobitý pohľad na to, ako sa v priereze času menil názor na to, čo je humorné a vtipné. Diváci sa môžu tešiť na rôzne žánrové premeny – komédiu del arte, komédiu dvorskú, ľudovú i komédiu politickú.

Šesť komédií

„Ako prvú komédiu uvedieme začiatkom decembra Goldoniho Prefíkanú vdovu v réžii Michala Náhlika. Po nej bude mať začiatkom februára premiéru absurdná groteska Eugéne Ionesca Plešatá speváčka v réžii Ľubomíra Vajdičku. Shakespeareova komédia Skrotenie zlej ženy v mojej réžii príde na rad v polovici februára, začiatkom apríla bude mať premiéru domáca ľudová klasika – komédia Jána Chalupku Rok v Kocúrkove v réžii Kamila Žišku,“ pokračuje Sprušanský.

„V polovici apríla sa diváci môžu tešiť na politickú satiru a vtip v podobe veselohry Parazit od nemeckého klasika Fridrich Schillera v režijnom naštudovaní Lukáša Brutovského. Od ruského komediografa A. N. Ostrovského ponúkneme koncom júna klenot tragikomického žánru - Dievča bez vena v réžii Michala Vajdičku.“

Vážnejšie témy

Sezónu však DAB otvorí vážnejšími témami, uvedie ju predskokan – projekt troch hier súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho. V piatok 14. septembra odohrajú výnimočnú trojpremiéru. V jeden deň divákom ponúknu tri nové predstavenia – DNA, Láska a peniaze a Siroty. Neskôr sa už budú inscenácie hrať oddelene.

„Hra DNA, určená mladému divákovi v rámci projektu Ty kokso!, hovorí o probléme šikany. Priam detektívnym spôsobom rozpráva príbeh skupiny spolužiakov na strednej škole. Hovorí o téme vzájomnej manipulácie, citového dozrievania, sebauvedomovania, kladie otázky o vine a zodpovednosti mladého človeka za svoje činy,“ približuje dramaturg začiatok sezóny.

„Druhé predstavenie Láska a peniaze veľmi zvláštnou formou a osobitým humorom reflektuje tému súčasnej finančnej i citovej krízy. Pôjde o bizarný sled obrazov mladého manželského páru - momentky presvedčivo zachytávajú svet strednej generácie, ktorá ovládla túto planétu. Tretia inscenácia Siroty sa venuje problému xenofóbie a neznášanlivosti, ktorý existuje tak v spoločnosti, ako aj v rodinách. Príbeh je o dávnom tajomstve dvoch súrodencov, o jednej zdanlivo usporiadanej rodine, o falošnej láske a pretvárke medzi najbližšími,“ dodal Sprušanský, ktorý režijne pripravil všetky tri hry.

Má prísť aj britský autor

Na trojpremiére herci a tvorcovia pracujú už od tohto februára tohto roka. Prvá inscenácia Siroty sa skúšala do začiatku apríla, na hre Láska a peniaze pracovali v apríli a máji a DNA naštudovali počas júna. Koncom augusta sa uskutočnia zbiehacie, záverečné a nakoniec generálkové skúšky.

Projekt vzniká v spolupráci s British Council v Bratislave a Divadelným ústavom v Bratislave, premiéry by sa mal osobne zúčastniť aj autor Dennis Kelly. Hra Láska a peniaze začína 14. septembra v štúdiu o 17. h, o 19.30 h vo veľkej sále pokračuje DNA a o 21.30 h v štúdiu trojpremiéru uzavrú Siroty.

„Bude to taký kellyovský maratón pre divadelných fajšmekrov. Vo svete takéto projekty nie sú neznáme, na Slovensku je to niečo ojedinelé. Verím, že tí diváci, ktorí si chcú vychutnať možnosť porovnávania, spájania tém a súvislostí prostredníctvom autorského rukopisu, túto možnosť využijú,“ uzavrel Sprušanský.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 946
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 641
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 422
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 365
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 313
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 175

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť