Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Sezóna smiechu ponúkne humor naprieč storočiami

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

Divadlo Andreja Bagara podľa šéfdramaturga Svetozára Sprušanského divákov poteší sezónou smiechu.(Zdroj: (LAZ))

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

NITRA. Nadchádzajúca divadelná sezóna sa v Divadle Andreja Bagara bude niesť v monotematickom duchu, no v pestrej škále farieb. DAB diváka prevedie vrcholnými dielami klasikov komédie a podobami komiky na svetových javiskách v spektre niekoľkých storočí.

Žánrové premeny humoru

„Plánujeme uviesť šesť komédií najvýznamnejších svetových dramatikov. V ich tematickej aj žánrovej mnohorozmernosti sa zrkadlia všemožné podoby humoru a smiechovej kultúry. Tie chceme preveriť súčasnou javiskovou optikou a dnešným tvorivým pohľadom viacerých generácií slovenských režisérov,“ hovorí Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg DAB.

„Verím, že v dnešnej dobe, kedy sa na nás denne valí množstvo negatívnej energie a katastrofických správ, ľudia radi od divadla prijmú pozitívnu energiu. Práve preto sme pripravili sezónu smiechu.“

Herci aj tvorcovia od začiatku októbra začínajú pracovať na naštudovaní hier. Šesť komédií tých najväčších predstaviteľov svetovej dramatickej spisby prinesie osobitý pohľad na to, ako sa v priereze času menil názor na to, čo je humorné a vtipné. Diváci sa môžu tešiť na rôzne žánrové premeny – komédiu del arte, komédiu dvorskú, ľudovú i komédiu politickú.

Šesť komédií

„Ako prvú komédiu uvedieme začiatkom decembra Goldoniho Prefíkanú vdovu v réžii Michala Náhlika. Po nej bude mať začiatkom februára premiéru absurdná groteska Eugéne Ionesca Plešatá speváčka v réžii Ľubomíra Vajdičku. Shakespeareova komédia Skrotenie zlej ženy v mojej réžii príde na rad v polovici februára, začiatkom apríla bude mať premiéru domáca ľudová klasika – komédia Jána Chalupku Rok v Kocúrkove v réžii Kamila Žišku,“ pokračuje Sprušanský.

„V polovici apríla sa diváci môžu tešiť na politickú satiru a vtip v podobe veselohry Parazit od nemeckého klasika Fridrich Schillera v režijnom naštudovaní Lukáša Brutovského. Od ruského komediografa A. N. Ostrovského ponúkneme koncom júna klenot tragikomického žánru - Dievča bez vena v réžii Michala Vajdičku.“

Vážnejšie témy

Sezónu však DAB otvorí vážnejšími témami, uvedie ju predskokan – projekt troch hier súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho. V piatok 14. septembra odohrajú výnimočnú trojpremiéru. V jeden deň divákom ponúknu tri nové predstavenia – DNA, Láska a peniaze a Siroty. Neskôr sa už budú inscenácie hrať oddelene.

„Hra DNA, určená mladému divákovi v rámci projektu Ty kokso!, hovorí o probléme šikany. Priam detektívnym spôsobom rozpráva príbeh skupiny spolužiakov na strednej škole. Hovorí o téme vzájomnej manipulácie, citového dozrievania, sebauvedomovania, kladie otázky o vine a zodpovednosti mladého človeka za svoje činy,“ približuje dramaturg začiatok sezóny.

„Druhé predstavenie Láska a peniaze veľmi zvláštnou formou a osobitým humorom reflektuje tému súčasnej finančnej i citovej krízy. Pôjde o bizarný sled obrazov mladého manželského páru - momentky presvedčivo zachytávajú svet strednej generácie, ktorá ovládla túto planétu. Tretia inscenácia Siroty sa venuje problému xenofóbie a neznášanlivosti, ktorý existuje tak v spoločnosti, ako aj v rodinách. Príbeh je o dávnom tajomstve dvoch súrodencov, o jednej zdanlivo usporiadanej rodine, o falošnej láske a pretvárke medzi najbližšími,“ dodal Sprušanský, ktorý režijne pripravil všetky tri hry.

Má prísť aj britský autor

Na trojpremiére herci a tvorcovia pracujú už od tohto februára tohto roka. Prvá inscenácia Siroty sa skúšala do začiatku apríla, na hre Láska a peniaze pracovali v apríli a máji a DNA naštudovali počas júna. Koncom augusta sa uskutočnia zbiehacie, záverečné a nakoniec generálkové skúšky.

Projekt vzniká v spolupráci s British Council v Bratislave a Divadelným ústavom v Bratislave, premiéry by sa mal osobne zúčastniť aj autor Dennis Kelly. Hra Láska a peniaze začína 14. septembra v štúdiu o 17. h, o 19.30 h vo veľkej sále pokračuje DNA a o 21.30 h v štúdiu trojpremiéru uzavrú Siroty.

„Bude to taký kellyovský maratón pre divadelných fajšmekrov. Vo svete takéto projekty nie sú neznáme, na Slovensku je to niečo ojedinelé. Verím, že tí diváci, ktorí si chcú vychutnať možnosť porovnávania, spájania tém a súvislostí prostredníctvom autorského rukopisu, túto možnosť využijú,“ uzavrel Sprušanský.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť