Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

„Život je vždy krásny, len ho treba vedieť žiť," odkazuje Lenka

Lenka Podhradská má svoju prvú „dospelú“ knihu. Dostala ju ako darček k svojim 25. narodeninám.

Lenka Podhradská so svojou novou zbierkou v objatí Sylvie Krajčírovej, ktorá jej knihu ilustrovala.(Zdroj: JÁN MATFIAK)

Lenka Podhradská má svoju prvú „dospelú“ knihu. Dostala ju ako darček k svojim 25. narodeninám.

NITRA. Nedávno svoju štvrtú knihu vydala mladá nitrianska poetka Lenka Podhradská. Zbierka Poetické vyznanie je pre ňu darčekom k jej 25. narodeninám, ktoré oslávila 15. júla.

Kniha je chronologickou sumarizáciou jej doterajšej tvorby. V synagóge ju šampanským a lupienkami ruží pokrstili Janka Moravčíková, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb, a viceprimátor Štefan Šteffek. V kultúrnom programe Lenke zaspievala speváčka Brigita a jej kamarát - nevidiaci spevák Juraj Danko - jej venoval vlastnú skladbu.

Radosti života

Detská mozgová obrna pripútala Lenku na invalidný vozík, jej duša však zostala slobodná. Už odmala „lietala“ v krajine fantázie a snov. Skôr ako nastúpila do školy, vedela čítať, rada sa učila básničky.

„Už v 12 rokov som začala písať prvé verše. Postupne pribúdali, vydala som ich doposiaľ v troch zbierkach s názvami Básne pre teba i pre mňa, Básne pre potešenie a Poetický svet. V novej knihe Poetické vyznanie je 116 básní rozdelených do štyroch častí podľa predchádzajúcich zbierok – od tých najstarších až po najnovšie, ktoré ešte knižne nevyšli,“ hovorí Lenka, ktorá píše najmä počas oddychu, no raz básničku vymyslela aj o piatej ráno.

„Z novej zbierky sa veľmi teším, je splnením môjho veľkého sna. Z jej krstu v prítomnosti rodiny, kamarátov a známych som bola nadšená. Básne popisujú moje prežívanie, pocity, prostredia, v ktorých sa ocitám, a hlavne mojich priateľov a ľudí okolo mňa. Je v nich celý môj svet. Verše vyjadrujú krásu, radosť zo života, zážitky, ktoré prežívam vďaka mojej rodine a kamarátom. Nech čitateľom moje básne prezradia, že život je vždy krásny, len ho treba vedieť žiť. Mojou najväčšou radosťou v živote sú práve rodina a priatelia, ktorí mi pomáhajú a povzbudzujú ma. Túžim mať pri sebe čo najviac dobrých ľudí.“

Lenka okrem písania aj rada číta – najviac básne jej obľúbeného autora Milana Rúfusa, občas aj nejakú prózu, najmä náučné encyklopédie.

Jej spoločník počítač

„Po vydaní knižky sa dcéra opäť pustila do tvorby. Minulý pondelok napísala novú básničku, snáď prvú hneď do počítača. Inokedy mi ich diktuje, ja ich prepisujem na papier a po jej úpravách potom do počítača,“ hovorí Jarmila Podhradská, Lenkina mama.

„Inak počítač je jej každodenným spoločníkom. Ráno Lenka vstáva veľmi zavčasu – o pol šiestej, pozrie si Teleráno a po raňajkách ide na tri hodiny do denného stacionára. Po návrate sa naobeduje, ide za počítač a oddychuje. Cvičí minimálne dve hodiny denne - hodinu doobeda a hodinu poobede či večer. Keď je pekne, ideme von a večer zas sedí za počítačom.“

Kamarátky zo stacionára

Lenkinu knihu ilustrovala nitrianska výtvarníčka a šperkárka Sylvia Krajčírová. Lenke sa jej kresbičky veľmi páčia, teší sa, že knižku krásne farebne oživili. Sylvia sa s Lenkou spoznala v dennom stacionári na Baničovej ulici.

„Chodím sem už niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. S viacerými z klientov som nadviazala priateľské vzťahy a Lenka patrí k nim. Je to moja dobrá kamarátka, navštevujeme sa aj v rámci rodín,“ hovorí Sylvia Krajčírová. „Preto ma aj potešila ale zároveň aj zaskočila, keď ma oslovila s tým, aby som jej do novej knižky kresby vytvorila ja. Povedala, že túto zbierku chce mať ilustrovanú nie väčšinou deťmi, ako v prípade troch prvých kníh, ale profesionálom. Síce som vyštudovala pedagogiku výtvarnej výchovy na UKF, ale ilustrátorom sa byť necítim. Lenka chcela, aby jej narodeninová zbierka bola v tvrdej väzbe, teda „dospelou“ knihou, takou, akou sa cíti byť ona sama.“

Tento sen jej splnili rodičia spolu s priateľmi a sponzormi. „Horko-ťažko sme zháňali peniaze, použili sme naše aj financie z Lenkinho invalidného dôchodku, ktorý jej odkladáme. Kniha mala vyjsť v náklade 500 kusov, z finančných dôvodov však vyšlo len 200,“ doplnila pani Jarmila.

Básničky - bublinky

„Lenkina knižka je môj prvý ilustrátorský počin, nikdy som nič podobné nerobila, ale do práce som sa pustila s radosťou. Povedala som si, že je to pre mňa výzva. Kresby som sa snažila prispôsobiť obsahu básničiek. Poznám Lenkinu tvorbu a hlavne poznám ju, tak som to nakreslila tak, aby sa to hodilo k veršom i k nej samej,“ vysvetlila Sylvia.

Knihu veršov jej ilustrovala kamarátsky, bezplatne, ako darček k jubileu. Ako povedala, je to len niečo málo za to, čo Lenka ľuďom dáva zo seba. Ako obrázok na obálku knihy si poetka vybrala kresbu samej seba – je v okne a ako keby cez bublinky – svoje básničky - vyfukovala do sveta svoju dušu...“

Lenkinu zbierku šampanským a lupienkami ruží pokrstili Janka Moravčíková, riaditeľka Správy zariadení sociálnych zariadení, a viceprimátor Štefan Šteffek. FOTO: JÁN MATFIAK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť