Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

„Život je vždy krásny, len ho treba vedieť žiť," odkazuje Lenka

Lenka Podhradská má svoju prvú „dospelú“ knihu. Dostala ju ako darček k svojim 25. narodeninám.

Lenka Podhradská so svojou novou zbierkou v objatí Sylvie Krajčírovej, ktorá jej knihu ilustrovala.(Zdroj: JÁN MATFIAK)

Lenka Podhradská má svoju prvú „dospelú“ knihu. Dostala ju ako darček k svojim 25. narodeninám.

NITRA. Nedávno svoju štvrtú knihu vydala mladá nitrianska poetka Lenka Podhradská. Zbierka Poetické vyznanie je pre ňu darčekom k jej 25. narodeninám, ktoré oslávila 15. júla.

Kniha je chronologickou sumarizáciou jej doterajšej tvorby. V synagóge ju šampanským a lupienkami ruží pokrstili Janka Moravčíková, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb, a viceprimátor Štefan Šteffek. V kultúrnom programe Lenke zaspievala speváčka Brigita a jej kamarát - nevidiaci spevák Juraj Danko - jej venoval vlastnú skladbu.

Radosti života

Detská mozgová obrna pripútala Lenku na invalidný vozík, jej duša však zostala slobodná. Už odmala „lietala“ v krajine fantázie a snov. Skôr ako nastúpila do školy, vedela čítať, rada sa učila básničky.

„Už v 12 rokov som začala písať prvé verše. Postupne pribúdali, vydala som ich doposiaľ v troch zbierkach s názvami Básne pre teba i pre mňa, Básne pre potešenie a Poetický svet. V novej knihe Poetické vyznanie je 116 básní rozdelených do štyroch častí podľa predchádzajúcich zbierok – od tých najstarších až po najnovšie, ktoré ešte knižne nevyšli,“ hovorí Lenka, ktorá píše najmä počas oddychu, no raz básničku vymyslela aj o piatej ráno.

„Z novej zbierky sa veľmi teším, je splnením môjho veľkého sna. Z jej krstu v prítomnosti rodiny, kamarátov a známych som bola nadšená. Básne popisujú moje prežívanie, pocity, prostredia, v ktorých sa ocitám, a hlavne mojich priateľov a ľudí okolo mňa. Je v nich celý môj svet. Verše vyjadrujú krásu, radosť zo života, zážitky, ktoré prežívam vďaka mojej rodine a kamarátom. Nech čitateľom moje básne prezradia, že život je vždy krásny, len ho treba vedieť žiť. Mojou najväčšou radosťou v živote sú práve rodina a priatelia, ktorí mi pomáhajú a povzbudzujú ma. Túžim mať pri sebe čo najviac dobrých ľudí.“

Lenka okrem písania aj rada číta – najviac básne jej obľúbeného autora Milana Rúfusa, občas aj nejakú prózu, najmä náučné encyklopédie.

Jej spoločník počítač

„Po vydaní knižky sa dcéra opäť pustila do tvorby. Minulý pondelok napísala novú básničku, snáď prvú hneď do počítača. Inokedy mi ich diktuje, ja ich prepisujem na papier a po jej úpravách potom do počítača,“ hovorí Jarmila Podhradská, Lenkina mama.

„Inak počítač je jej každodenným spoločníkom. Ráno Lenka vstáva veľmi zavčasu – o pol šiestej, pozrie si Teleráno a po raňajkách ide na tri hodiny do denného stacionára. Po návrate sa naobeduje, ide za počítač a oddychuje. Cvičí minimálne dve hodiny denne - hodinu doobeda a hodinu poobede či večer. Keď je pekne, ideme von a večer zas sedí za počítačom.“

Kamarátky zo stacionára

Lenkinu knihu ilustrovala nitrianska výtvarníčka a šperkárka Sylvia Krajčírová. Lenke sa jej kresbičky veľmi páčia, teší sa, že knižku krásne farebne oživili. Sylvia sa s Lenkou spoznala v dennom stacionári na Baničovej ulici.

„Chodím sem už niekoľko rokov ako dobrovoľníčka. S viacerými z klientov som nadviazala priateľské vzťahy a Lenka patrí k nim. Je to moja dobrá kamarátka, navštevujeme sa aj v rámci rodín,“ hovorí Sylvia Krajčírová. „Preto ma aj potešila ale zároveň aj zaskočila, keď ma oslovila s tým, aby som jej do novej knižky kresby vytvorila ja. Povedala, že túto zbierku chce mať ilustrovanú nie väčšinou deťmi, ako v prípade troch prvých kníh, ale profesionálom. Síce som vyštudovala pedagogiku výtvarnej výchovy na UKF, ale ilustrátorom sa byť necítim. Lenka chcela, aby jej narodeninová zbierka bola v tvrdej väzbe, teda „dospelou“ knihou, takou, akou sa cíti byť ona sama.“

Tento sen jej splnili rodičia spolu s priateľmi a sponzormi. „Horko-ťažko sme zháňali peniaze, použili sme naše aj financie z Lenkinho invalidného dôchodku, ktorý jej odkladáme. Kniha mala vyjsť v náklade 500 kusov, z finančných dôvodov však vyšlo len 200,“ doplnila pani Jarmila.

Básničky - bublinky

„Lenkina knižka je môj prvý ilustrátorský počin, nikdy som nič podobné nerobila, ale do práce som sa pustila s radosťou. Povedala som si, že je to pre mňa výzva. Kresby som sa snažila prispôsobiť obsahu básničiek. Poznám Lenkinu tvorbu a hlavne poznám ju, tak som to nakreslila tak, aby sa to hodilo k veršom i k nej samej,“ vysvetlila Sylvia.

Knihu veršov jej ilustrovala kamarátsky, bezplatne, ako darček k jubileu. Ako povedala, je to len niečo málo za to, čo Lenka ľuďom dáva zo seba. Ako obrázok na obálku knihy si poetka vybrala kresbu samej seba – je v okne a ako keby cez bublinky – svoje básničky - vyfukovala do sveta svoju dušu...“

Lenkinu zbierku šampanským a lupienkami ruží pokrstili Janka Moravčíková, riaditeľka Správy zariadení sociálnych zariadení, a viceprimátor Štefan Šteffek. FOTO: JÁN MATFIAK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 1 894
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 505
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 452
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 422
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 402
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 241
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 241
  8. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 229
  9. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 142
  10. Lancz už nie je trénerom Šale 137

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť