Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nezáujem mesta o nebezpečné ihrisko poburuje rodičov

Obyvatelia sa mestskému ihrisku snažia vyhýbať, viacerí rodičia s deťmi ostávajú radšej doma ako by mali riskovať úraz.

Ihrisko v Párovských Hájoch.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Obyvatelia sa mestskému ihrisku snažia vyhýbať, viacerí rodičia s deťmi ostávajú radšej doma ako by mali riskovať úraz.

PÁROVSKÉ HÁJE. Na jediné detské mestské ihrisko v odľahlej časti Nitry sa obyvatelia dívajú s nevôľou. Pre ich potomkov je nebezpečné a dôvodov je viac.

Preliezky nie sú vhodne upevnené, ich časti sú rozkývané, na niektorých chýbajú rebriny. Okolie pieskoviska je stvorené na to, aby tam nejaké dieťa prišlo k úrazu. Doska ohraničujúca piesok je sčasti vytrhnutá a jej ostrý okraj vytŕča nad povrch piesku.

Neporiadok

Po celom areáli sa váľajú odpadky, jediný kôš na smeti zďaleka nestačí. Tráva je vysoká, hoci ľudia hovoria, že mesto ju pred nedávnom vykosilo – predtým dosahovala aj trištvrte metra. Piesok podľa slov miestnych nemenila samospráva už roky, iba raz ho na vlastné náklady vymenil jeden z obyvateľov Párovských Hájov.

„S deťmi sem ani nechodíme, lebo je to tu špinavé a nebezpečné,“ hovorí Nadežda Strižincová.

„Keď idem na detské ihrisko, očakávam, že deti sú tam v bezpečí. Tu ale rozhodne nemajú podmienky, aby sa mohli hrať,“ povedala Zuzana Michaličková, mama ročného dieťaťa.

Obyvatelia sa už obrátili na radnicu aj na poslancov z tejto mestskej časti, no doteraz zostalo len pri sľuboch. Samospráva neodstránila ani tie prvky, ktoré sú pre deti vyslovene nebezpečné. „Jediné, čo spravili bolo, že sem dali novú šmýkalku,“ hovoria mamičky. Ľudia už chceli na problém upozorniť petíciou, sľubmi na skorú nápravu ich ale od toho zatiaľ odhovorili.

Radnica: Ihrisko opravíme aj upravíme

Radnica vraví, že ihrisko sa dorieši až po tom, čo sa peniaze naň dostanú do rozpočtu. „Pracovníci mesta pripravia návrh rekonštrukcie, respektíve doplnenia atrakcií na detskom ihrisku a odhadnú finančnú náročnosť tejto investičnej akcie. Po vyčíslení odhadovaných nákladov bude položka navrhnutá do rozpočtu a v prípade jej schválenia bude aj realizovaná,“ povedal Andrej Jančovič z mestského úradu. Samospráva tiež prisľúbila doplnenie smetných košov, výmenu piesku aj pokosenie trávy.

Obyvatelia už mestu navrhli, že potrebné práce na ihrisku vykonajú sami, potrebujú len dodať materiál. „Naši muži sa ponúkli, že porobia, čo treba,“ povedala Nadežda Strižincová. Tento návrh ostal zatiaľ nepovšimnutý.

Rodičia žiadajú aj oplotenie ihriska tak ako je to v iných častiach mesta. Obávajú sa totiž, že pri najlepšej vôli nemusia ustriehnuť rozšantené deti, a tie môžu skončiť pod kolesami áut. „Päťdesiatkou tu rozhodne nejazdia,“ podotkla Zuzana Michaličková.

Zdôraznila, že oplotenie nežiadajú rodičia preto, aby „mamičky mohli sedieť a vykecávať sa“, ale preto, aby sa deti mohli hrať v bezpečnom prostredí.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť