Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Parkovisko sa prepadáva - príčina je neznáma

V rizikových miestach je podľa odborníka nutné spraviť geologicko-inžiniersky prieskum.

(Zdroj: (LAZ))

V rizikových miestach je podľa odborníka nutné spraviť geologicko-inžiniersky prieskum.

ŠAĽA. Parkovisko pred jedným z troch dvanásťposchodových činžiakov na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči sa prepadáva.
Príčinu prehlbujúcej a rozširujúcej sa jamy obyvatelia nevedia. Podľa radnice by mohlo ísť o poškodenú kanalizačnú prípojku.

Spravili monitoring

„Každý mesiac to klesne o dva-tri centimetre, môžete vidieť, ako sa ten betónový panel odlamuje. Bojíme sa, že keď príde nejaký veľký lejak, tak sa to prepadne celé. Už tu pomaly nebudeme môcť ani autom zaparkovať, nehovoriac o bezpečnosti. Aj smetiari radšej zastavujú pred jamou, lebo majú strach, že to neudrží váhu ich vozidla,“ hovorí obyvateľ činžiaka Ladislav Morovič.

Dodal, že s problémom sa pred niekoľkými rokmi obrátili aj na Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť v Šali. Z monitoringu, ktorý vykonala, však vyplynulo, že kanalizačné potrubie je neporušené. Potvrdil to aj riaditeľ Ľubomír Fraňo.

Obyvatelia na prepadlisko upozornili aj mestský úrad.
„Keď tam bol kamarát, povedali mu iba, viete, koľko máme takýchto jám, a ďalej to neriešili. Čakajú, kým sa to prepadne, aby sme tu mali vodu a splašky? Už nevieme, koho máme osloviť, poslancov nepoznáme,“ vraví Morovič.

Zistili sme, že najbližší poslanec v okolí Ulice Fraňa Kráľa je Marek Vrbovský. Minulý týždeň sme ho zastihli na dovolenke. Pre naše noviny povedal, že na problém sa pozrie hneď po návrate.

Odporúčajú prieskum

Vlastníkom parkoviska je radnica. Podľa nej jamu s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje unikajúca odpadová voda z poškodenej kanalizačnej prípojky, ktorá takto vymýva podložie. Prípojku si však musí podľa Miroslava Políčka, referenta dopravy a technických činností, „riešiť“ spoločenstvo vlastníkov bytov na vlastné náklady. „Určite sa prípadom budeme zaoberať, ale nikdy som nevidel, aby sa cesta z ničoho nič sama od seba prepadla,“ vraví Políček.

Podľa nami oslovených odborníkov v našich klimatických a geologických podmienkach dochádza k javom typu sadania základovej pôdy z rôznych dôvodov. Určitou indíciou môže byť, ako rýchlo, respektíve pomaly stavba klesá.
„Ak je proces pomalý, môže ísť napríklad o vetrom naviate piesky, alebo iné takzvané nekonsolidované zeminy (skládky odpadov), ktorých pórovitosť v dôsledku priťaženia a dlhodobého pôsobenia klesá, čo sa prejavuje tiež deformáciami stavieb, ktoré sú na takýchto základových zeminách postavené. Ak je proces presadnutia rýchly, môže ísť o náhly kolaps štruktúry spraší alebo sufóziu, ktorá vznikne napríklad aj pri prasknutom potrubí. Voda vtedy vymelie tunel a nastáva zrútenie stavby,“ vysvetľuje Pavel Liščák zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

V rizikových miestach je podľa jeho slov potrebné spraviť geologicko-inžiniersky prieskum a na jeho základe navrhnúť vhodné sanačné opatrenia. Vedenie mesta prisľúbilo vykonať prieskum čo najskôr.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť