Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Galanťan chce poorať futbalové ihrisko

Vlastník pozemku žiada od galantskej radnice nájomnú zmluvu. Pre aroganciu.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Mesto Galanta vyrubilo pánovi Vladimírovi Križanovi daň za pozemok. Ten sa však nachádza pod futbalovým ihriskom v mestskej časti Hody. Keďže ho neužíva, považuje za nefér, aby zaň platil.

Spiatočná adresa

Mesto vyzvalo pána Križana zaplatiť daň za pozemok prvýkrát už v roku 2010. Predtým ju podľa jeho slov platila spoločnosť, s ktorou mal zmluvný vzťah. Rozhodol sa ho vypovedať a časť pozemku odpredať príbuzným. Stále je však vlastníkom zvyšnej časti, ktorú ale neužíva, keďže ide o pôdu, na ktorej sa nachádza futbalové ihrisko. To využívajú športovci. Požiadal preto mesto o odpustenie dane z nehnuteľnosti.

„Prvýkrát mi odpísali v roku 2011, že moju pôdu neužívajú. Informoval som sa ďalej a zistil som, že ju užíva správa športových zariadení. Ale aj odtiaľ mi odpovedali to isté a dodali, že ju vraj len spravujú pre mesto Galanta. Napísal som aj na Telovýchovnú jednotu Galanta, ale odpoveď som nedostal. Keď som sa s trénerom stretol osobne, povedal mi, že vraj nenašiel spiatočnú adresu a tiež, že prakticky právne neexistujú,“ hovorí pán Križan. Dodnes sa oficiálne nedozvedel, kto je užívateľom futbalového ihriska a ako sa vyrieši výrub dane.

„Pre koho to potom správa športových zariadení spravuje? Kto ju za to platí? Ja nie. Dostal som sa do začarovaného kruhu, z ktorého, si myslia, že nie je východisko. Ale ja vám ho poviem, keď mi dôjde trpezlivosť, jednoducho to pooriem. Pretože to cítim tak, že sú mi uberané ústavné práva nakladať s mojím majetkom,“ vraví.

Vedenie mesta nereaguje

O probléme pána Križana informoval na ostatnom zastupiteľstve poslanec Milan Bičan. Ten sa na neho totiž po neúspešnej komunikácii s mestom obrátil s prosbou o pomoc pri riešení situácie. Na rokovaní vzišiel návrh zapracovať do všeobecne záväzného nariadenia mesta oslobodenie od dane z nehnuteľností všetkých vlastníkov pozemkov pod športoviskami, ktoré využíva mesto Galanta.

„Keby náhodou prokurátor namietal, pozemok v hodnote ročnej dane by si zobrala do nájmu správa športových zariadení a zaplatila by vlastníkom tú istú časť, z ktorej by si oni mohli zaplatiť daň. Je viac spôsobov, len sa treba na nejakom dohodnúť,“ vraví poslanec Peter Závodský.

Vladimír Križan už v súčasnosti na žiadne alternatívy mesta podľa jeho slov nepristúpi, bude žiadať od mesta nájomnú zmluvu. „Ak by ma oslobodili od dane, ako navrhuje klub SDKÚ, SMK, stačilo by mi to, ale pre to, ako so mnou niektorí ľudia z mestského úradu a organizácií pri ňom arogantne jednali, budem trvať na zmluve. Daň za ornú pôdu vo výške 26 eur nie je pre mňa problém, ide mi o princíp.“
Vedenie mesta nám na otázky ohľadom problematiky ani takmer po mesiaci neodpovedalo.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť