Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitran píše knihu o záchranároch, niektorí ju vnímajú s rozpakmi

Príbeh záchranárov sa odohráva v Nitre. Autor ho začal písať, keď mal šestnásť rokov.

Peter Lavo.(Zdroj: (mh))

NITRA. Peter Lavo (23) z Nitry pracuje už niekoľko rokov na knihe o záchranároch. Práve v týchto dňoch ju dokončuje. Ako potenciálnych sponzorov, ktorí by mohli zaplatiť jej vydanie, spomína aj osoby známe z médií. Konkretizovať ich zatiaľ nechce.

Vyučený fotograf píše o živote fiktívnych záchranárov, venuje sa však aj samotnému fungovaniu záchrannej služby a jej problémom. Viacerí záchranári vnímajú s rozpakmi, že o nich píše mladý človek, ktorý v ich brandži nikdy nepôsobil.

„Ja si myslím, že to vôbec nie je problém, keďže knihu konzultuje s odborníkmi v danej oblasti. Je to prvá kniha týkajúca sa zdravotníckych záchranárov na Slovensku, priblíži ľuďom ich ťažkú prácu,“ reagoval záchranár Roland Száz, s ktorým Peter Lavo knihu konzultuje.

Ovplyvnilaho nehoda

„Kniha sa volá Tiesňové volanie. Snažím sa v nej reálne opísať prácu záchranárov a ich spoluprácu s inými zložkami. Príbeh sa odohráva v Nitre, v reálnych uliciach mesta, kde aj ja žijem,“ povedal Peter Lavo.

Dodal, že predošlá verzia príbehu sa odohrávala v USA: „S tým však boli spojené problémy, keď som hľadal sponzorov. Ďalším problémom bolo, že sa mi ťažšie opisovalo niečo, čo nepoznám... Preto som sa rozhodol celých 300 strán prepísať“.

O prácu záchranárov sa začal Peter zaujímať v roku 2005, keď sa z médií dozvedel o hromadnej nehode na diaľnici D1 so šiestimi mŕtvymi a dvadsiatimi zranenými. Mal vtedy len 16 rokov.

„Vzal som do ruky zošit a pero a začal som písať príbeh o záchranároch,“ povedal Peter. Sám sa však záchranárom stať nechcel.

„Síce ma minimálne dvakrát prijali na Strednú zdravotnícku školu v Nitre, no napokon som sa rozhodol zostať iba pri písaní o medicíne. Ani v tom najlepšom sne nedúfam, že sa uživím ako spisovateľ, chcem však knihu dotiahnuť do úspešného konca, aby si ju mohol prečítať aj niekto iný, ako len autor.“

Peter si myslí, že by sa niektoré veci v záchrankách mohli zmeniť, keď si kompetentní prečítajú jeho knihu. „Budem mať možnosť ju po dopísaní prezentovať aj na ministerstve zdravotníctva,“ tvrdí.

Čerpal aj z internetu

Informácie o záchranároch získaval Peter sedem rokov „študovaním odborných kníh z medicíny, čítaním článkov o záchranároch na internete, dlhými diskusiami so záchranármi a lekármi“.

Mladý Nitran sa zúčastnil aj niekoľkých výjazdov so záchranármi: „Bolo to pre mňa niečo nové, chvíľami dramatické. Je to vynikajúca skúsenosť a tiež som sa v tom organizovanom chaose aj čosi naučil.“

Najviac informácií však získal od dlhoročného záchranára Rolanda Száza, ktorý je od júna 2011 hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre zdravotnícke záchranárstvo.

„Do textu zasahujem hlavne z hľadiska odborného (popisovanie postupov pri zásahoch a liečbe pacientov), ale aj ako konzultant,“ povedal nám záchranár, ktorý vníma ešte nevydané dielo pozitívne.

Z reálneho prostredia

„Kniha je písaná formou príbehu s odbornými pasážami. Opisuje život záchranárov, ktorí sa pasujú s problémami v záchrannej službe, ale aj s problémami v súkromnom živote. Opisuje problematiku týkajúcu sa zdravotníckeho záchranárstva, spoluprácu medzi zložkami integrovaného záchranného systému,“ naznačil Roland Száz, ktorý pracuje v záchrannej zdravotnej službe od roku 1994. Od roku 2006 je hlavným záchranárom v spoločnosti ZaMED Komárno.

Problémy opisované v knihe sú podľa neho z reálneho prostredia. „Uvidíme, ako kniha zapôsobí na záchranársku obec. Myslím si, že pozitívne,“ poznamenal záchranár.

„Možno je to i výhoda, že píšem o niečom, v čom nie som doma. Pozerám sa na to inak, s nadhľadom, a to mi dáva určitú voľnosť pri opisovaní práce záchranárov,“ zamyslel sa Peter Lavo. Podľa neho môže byť pre záchranárov zaujímavé čítať, ako ich prácu vníma niekto „zvonka“.

Pôvodne plánoval knihu vydať v lete, teraz hovorí o jesennom termíne: „Všetko záleží na sponzoroch. S niektorými rokujem a na ďalších ešte čakám."

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť