Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Operátor tiesňovej linky neposlal k nehode políciu ani hasičov

Zlyhať môže aj operátor tiesňového volania. Podľa ministerstva sa to na 100% vylúčiť nedá, takéto prípady sú však ojedinelé.

Auto bolo po náraze do stromu zdemolované. Hasiči a policajti prišli na miesto nehody až po vyše hodine.(Zdroj: (kam))

NITRA. K vážnej dopravnej nehode prišli policajti až po vyše hodine, hasiči ešte neskôr. Nemohli za to - nikto ich totiž skôr nekontaktoval.

Nehodu nahlásil náhodný svedok na tiesňovú linku 112 prakticky hneď potom, ako sa stala. Operačný pracovník však vyslal do terénu len záchranku. Na ministerstve vnútra nám potvrdili, že pochybil.

Prišla len sanitka

Vážna nehoda sa stala minulý týždeň na ceste medzi Klasovom a Vrábľami. Auto vyšlo z cesty a narazilo do stromu, vodička utrpela ťažké zranenia.

„Išli sme okolo tesne po nehode, z chladiča ešte stúpala para. Hneď som vytočil linku 112, bolo 19.54. Sanitka prišla do desiatich minút, to bolo skvelé. Človek by ale očakával, že keď zavolá na 112, pošlú všetky tri zložky, teda aj políciu a hasičov. Veď je to integrovaný záchranný systém,“ hovorí Norbert Šišolák z Vrábeľ.

Ešte pred príchodom sanitky pomohol vyslobodiť ženu z auta - mala zakliesnenú nohu. „Tesne po nás zastal pri havarovanom aute doktor v civile, hneď po ňom akoby zázrakom šla okolo sestrička. Doktor povedal, že zranená vodička musí ísť von z auta, do stabilizovanej polohy,“ vysvetľuje Norbert.

Je obrovským šťastím, že žena nebola vo vozidle úplne zakliesnená, pretože bez pomoci hasičov by to nezvládli.

Upozorňovali vodičov

Ďalšie záchranárske zložky nedorazili ani po dlhej hodine. Keď na miesto nehody prišla matka zranenej vodičky, zatelefonovala priamo na policajnú linku 158 a zisťovala, čo sa deje. Boli tri minúty po 21. hodine.

„Až vtedy sa policajti dozvedeli, že majú prísť - nehodu im dovtedy nikto neoznámil, linka 112 absolútne zlyhala,“ poznamenal Norbert.

Počas dlhého čakania na políciu a hasičov rozložil spolu s kamarátmi na ceste trojuholníky. „Blikačkami sme upozorňovali autá, aby spomalili. Problém bol, že to bolo večer, už sa stmievalo.“

Muži zostali na mieste nehody vyše hodiny, do príchodu polície, hoci mohli odísť. „Havarované auto by zostalo opustené, voľakto by mohol niečo zobrať. A keby prišli policajti alebo hasiči, nevedeli by, čo sa deje. Niekto im musel povedať, čo sa stalo,“ dodal Norbert.

Zabudli na nich

Polícia aj hasiči nám potvrdili, že ich nikto z tiesňovej linky 112 o nehode neinformoval.

„Polícia sa dozvedela o nehode až od matky vodičky. Oznámenie sme prijali o 21.03 hodine,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

„O 21.10 hodine nám policajti oznámili, že potrebujú našu pomoc pri odstraňovaní následkov nehody. Hasiči očistili vozovku a urobili protipožiarne opatrenia na havarovanom aute,“ povedal hovorca hasičov Viliam Pánsky.

Vedúci nitrianskeho koordinačného strediska integrovaného záchranného systému sa k prípadu nechcel vyjadriť. Odkázal nás na ministerstvo.

Ojedinelý prípad

Na ministerstve vnútra vyhodnotili postup operátora linky 112 ako chybný.

„Po ohlásení dopravnej nehody je operátor tiesňového volania povinný kontaktovať operátora - dispečera záchrannej zdravotnej služby, operačného dôstojníka Hasičského a záchranného zboru a operačného dôstojníka Policajného zboru,“ píše sa v oficiálnom stanovisku ministerstva.

Zaujímalo nás, či sa už v minulosti stalo, že operátor zabudol o nehode informovať niektoré záchranárske zložky. „Popri 2,5 miliónoch tiesňových volaní ročne môže zlyhať aj operátor tiesňového volania. To sa na 100% vylúčiť nedá. Takéto prípady sú však ojedinelé. Podrobne ich analyzujeme a následne upravujeme postupy pri príjme tiesňového volania tak, aby sme ich minimalizovali na najnižšiu možnú mieru,“ povedala Lucia Garajová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.

Chystajú akčné plány

Prípad z minulého týždňa podrobne prešetria: „Štandardne sa takéto prípady zovšeobecňujú a operátori absolvujú mimoriadne preškolenie.“ Ministerstvo chce do konca roka vylepšiť systém príjmu a spracovania tiesňového volania na linku 112.

„Plánujeme implementovať akčné plány operátora pri príjme tiesňového volania,“ povedala Garajová.

Akčný plán, ktorý bude vychádzať z praxe, bude obsahovať rady pre operátora, podporné otázky pre volajúceho či presne stanovený postup pri riešení danej udalosti.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť