Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zázračná voda údajne lieči chorých ľudí

Počas púte prichádza do dediny niekoľko tisíc návštevníkov.

Štefan Hutkai a jeho vnuk Patrik Szabó si chodia vodu, o ktorej mnohí veria, že je liečivá, čerpať pravidelne. Pochvaľujú si jej kvalitu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mnohí veria v zázračnú moc vody vytekajúcej na mieste, kde sa miestnemu pastierovi údajne zjavila Panna Mária.

NOVÁ VES NAD ŽITAVOU. Pozoruhodné pamiatky môžu v lete prilákať turistov z celého Slovenska do malej obce na okraji Nitrianskeho okresu. Kým pútnický areál je turistom známy, o moste tesne pred ním sa to nedá povedať.

Vzácny most, ktorý ne na okraji dediny, je pritom architektonickou pamiatkou. Kúsok od neho je pútnické miesto, kde sa koncom augusta pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej schádza zhruba sedemtisíc veriacich z celej krajiny. Stretávajú sa v pútnickom areáli Studnička na mieste, kde sa pred viac ako 150 rokmi údajne zjavila Panna Mária.

Most spájal župy, vyberalo sa tam mýto

Zachovaný trojklenbový most poznajú domáci pod názvom Turecký most. Vznikol v čase tureckých nájazdov, Turci si ho postavili, aby mali ako prejsť cez rieku.

Neoverená informácia hovorí, že most spájal Tekovskú župu s Nitrianskou a vyberalo sa na ňom mýto.

Dnes už most ponad potok Drevenica nepoužívajú. Dediny Nová Ves nad Žitavou a Veľké Chyndice spája nový most. Na Tureckom moste rastie jemná vrstva trávy, čo mu dodáva romantický nádych.

Pamiatka je podľa starostky Marty Dankovej v uspokojivom stave. Poslednou rekonštrukciou prešiel most pred desiatkami rokov.

„Máme vypracovaný statický projekt a pokiaľ bude vypísaná výzva, budeme sa uchádzať o peniaze na celkovú rekonštrukciu a zakonzervovanie mosta, aby sa zachoval aj pre ďalšie generácie,“ povedala starostka.

Turecký most je národnou kultúrnou pamiatkou.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zjavenie mladému pastierovi

Turecký most je národnou kultúrnou pamiatkou. Poznajú ho viac-menej len miestni. Dedina preto chystá informačnú tabuľu, ktorú osadí v blízkosti pamiatky.

Propagáciu naopak veľmi nepotrebuje pútnický areál Studnička zasvätený Panne Márie Kráľovnej. Láka turistov z celého Slovenska. V čase augustovej mariánskej púte sem prichádza odhadom okolo 7-tisíc návštevníkov.

Vyviera tu voda, o ktorej ľudia hovoria, že má zázračné účinky a lieči ťažko chorých. Prameň je na mieste, na ktorom sa v roku 1860 údajne miestnemu pastierovi zjavila Panna Mária.

„Pásol tam ovce a kravy, jedna kravička mu prešla cez vodu na druhú stranu potoka, ktorý bol takmer vyschnutý. Na druhej strane sa zelenela tráva. Keď po kravičku pastierik išiel, akurát zvonili na obed. Vtedy sa mu zjavila Panna Mária a povedala, že bude pomáhať ľuďom a prameň bude liečivý – ale len pre tých, ktorí v ňu uveria,“ hovorí miestna obyvateľka Helena Fazekašová.

Nie všetci obyvatelia automaticky uverili. Traduje sa, že istá roľníčka žiarlila, že prameň nevyviera priamo na jej pozemku, preto ho začala zahrabávať. „Na nohách sa jej vytvorili veľké chrasty. Uverila v zjavenie a nohy si chodila umývať do prameňa. Po čase jej chrasty zmizli,“ povedala Fazekašová.

Helena Fazekašová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Uzdravenie chorej ženy

Miestni postavili na mieste najskôr len maličkú drevenú modlitebňu, z ktorej sa neskôr stalo známe slovenské pútnické miesto.

Helena Fazekašová opisuje prípad miestneho obyvateľa, ktorému ťažko ochorela matka. Bolo tesne pred Vianocami a žena vyzerala na umretie. Do nemocnice jej doniesli vodu z prameňa, z ktorej sa niekoľkokrát napila. Žena sa zotavila a žila ešte niekoľko rokov. Jej syn prešiel z vďačnosti po kolenách celým pútnickým miestom až k soche Panny Márie. O areál sa vzorne staral až do svojej smrti.

„Počula som, že táto voda pomohla otehotnieť neplodným ženám,“ povedala Daniela Litváková z Oravy, ktorá si prišla nabrať vody z prameňa.

„Niekoľkokrát som tu stretla rodinu od Novej Bane, ktorá má ťažko postihnutého chlapca. Chodievajú si sem načerpať vodu, ktorú mu pridávajú do kúpeľa. Odvtedy sa jeho stav zlepšuje,“ povedala Helena Fazekašová.

Hygienici: Vodu možno piť

Príbeh o tomto chlapcovi pozná aj Štefan Hutkai z Vrábeľ, ktorého sme na mieste zastihli spolu s vnukom. „Tá rodina hovorí, že voda chlapcovi skutočne pomohla. Na pitie je určite vynikajúca,“ hovorí starší pán. „Lepšia je ako tá, čo máme doma,“ skonštatoval jeho vnuk Patrik Szabó.

Štefan Hutkai si pritom spomína, že pred istým časom mal prameň problémy. Vtedy sa hovorilo, že do vody niekto údajne vylial kyselinu.

Ľudia sa už ale nemusia obávať konzumácie vody z tohto prameňa. Kvalitu vody v areáli Studnička potvrdili hygienici. Tí naposledy zhodnotili jej vzorky v júli. „Vzorka pitnej vody vyhovuje požiadavkám na vodu určenú na ľudskú spotrebu,“ skonštatovala Mária Kraváriková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.


Pútnické miesto Studnička v Novej Vsi nad Žitavou vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska. V auguste tu je masová púť s tisíckami návštevníkov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť