Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zázračná voda údajne lieči chorých ľudí

Počas púte prichádza do dediny niekoľko tisíc návštevníkov.

Štefan Hutkai a jeho vnuk Patrik Szabó si chodia vodu, o ktorej mnohí veria, že je liečivá, čerpať pravidelne. Pochvaľujú si jej kvalitu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mnohí veria v zázračnú moc vody vytekajúcej na mieste, kde sa miestnemu pastierovi údajne zjavila Panna Mária.

NOVÁ VES NAD ŽITAVOU. Pozoruhodné pamiatky môžu v lete prilákať turistov z celého Slovenska do malej obce na okraji Nitrianskeho okresu. Kým pútnický areál je turistom známy, o moste tesne pred ním sa to nedá povedať.

Vzácny most, ktorý ne na okraji dediny, je pritom architektonickou pamiatkou. Kúsok od neho je pútnické miesto, kde sa koncom augusta pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej schádza zhruba sedemtisíc veriacich z celej krajiny. Stretávajú sa v pútnickom areáli Studnička na mieste, kde sa pred viac ako 150 rokmi údajne zjavila Panna Mária.

Most spájal župy, vyberalo sa tam mýto

Zachovaný trojklenbový most poznajú domáci pod názvom Turecký most. Vznikol v čase tureckých nájazdov, Turci si ho postavili, aby mali ako prejsť cez rieku.

Neoverená informácia hovorí, že most spájal Tekovskú župu s Nitrianskou a vyberalo sa na ňom mýto.

Dnes už most ponad potok Drevenica nepoužívajú. Dediny Nová Ves nad Žitavou a Veľké Chyndice spája nový most. Na Tureckom moste rastie jemná vrstva trávy, čo mu dodáva romantický nádych.

Pamiatka je podľa starostky Marty Dankovej v uspokojivom stave. Poslednou rekonštrukciou prešiel most pred desiatkami rokov.

„Máme vypracovaný statický projekt a pokiaľ bude vypísaná výzva, budeme sa uchádzať o peniaze na celkovú rekonštrukciu a zakonzervovanie mosta, aby sa zachoval aj pre ďalšie generácie,“ povedala starostka.

Turecký most je národnou kultúrnou pamiatkou.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zjavenie mladému pastierovi

Turecký most je národnou kultúrnou pamiatkou. Poznajú ho viac-menej len miestni. Dedina preto chystá informačnú tabuľu, ktorú osadí v blízkosti pamiatky.

Propagáciu naopak veľmi nepotrebuje pútnický areál Studnička zasvätený Panne Márie Kráľovnej. Láka turistov z celého Slovenska. V čase augustovej mariánskej púte sem prichádza odhadom okolo 7-tisíc návštevníkov.

Vyviera tu voda, o ktorej ľudia hovoria, že má zázračné účinky a lieči ťažko chorých. Prameň je na mieste, na ktorom sa v roku 1860 údajne miestnemu pastierovi zjavila Panna Mária.

„Pásol tam ovce a kravy, jedna kravička mu prešla cez vodu na druhú stranu potoka, ktorý bol takmer vyschnutý. Na druhej strane sa zelenela tráva. Keď po kravičku pastierik išiel, akurát zvonili na obed. Vtedy sa mu zjavila Panna Mária a povedala, že bude pomáhať ľuďom a prameň bude liečivý – ale len pre tých, ktorí v ňu uveria,“ hovorí miestna obyvateľka Helena Fazekašová.

Nie všetci obyvatelia automaticky uverili. Traduje sa, že istá roľníčka žiarlila, že prameň nevyviera priamo na jej pozemku, preto ho začala zahrabávať. „Na nohách sa jej vytvorili veľké chrasty. Uverila v zjavenie a nohy si chodila umývať do prameňa. Po čase jej chrasty zmizli,“ povedala Fazekašová.

Helena Fazekašová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Uzdravenie chorej ženy

Miestni postavili na mieste najskôr len maličkú drevenú modlitebňu, z ktorej sa neskôr stalo známe slovenské pútnické miesto.

Helena Fazekašová opisuje prípad miestneho obyvateľa, ktorému ťažko ochorela matka. Bolo tesne pred Vianocami a žena vyzerala na umretie. Do nemocnice jej doniesli vodu z prameňa, z ktorej sa niekoľkokrát napila. Žena sa zotavila a žila ešte niekoľko rokov. Jej syn prešiel z vďačnosti po kolenách celým pútnickým miestom až k soche Panny Márie. O areál sa vzorne staral až do svojej smrti.

„Počula som, že táto voda pomohla otehotnieť neplodným ženám,“ povedala Daniela Litváková z Oravy, ktorá si prišla nabrať vody z prameňa.

„Niekoľkokrát som tu stretla rodinu od Novej Bane, ktorá má ťažko postihnutého chlapca. Chodievajú si sem načerpať vodu, ktorú mu pridávajú do kúpeľa. Odvtedy sa jeho stav zlepšuje,“ povedala Helena Fazekašová.

Hygienici: Vodu možno piť

Príbeh o tomto chlapcovi pozná aj Štefan Hutkai z Vrábeľ, ktorého sme na mieste zastihli spolu s vnukom. „Tá rodina hovorí, že voda chlapcovi skutočne pomohla. Na pitie je určite vynikajúca,“ hovorí starší pán. „Lepšia je ako tá, čo máme doma,“ skonštatoval jeho vnuk Patrik Szabó.

Štefan Hutkai si pritom spomína, že pred istým časom mal prameň problémy. Vtedy sa hovorilo, že do vody niekto údajne vylial kyselinu.

Ľudia sa už ale nemusia obávať konzumácie vody z tohto prameňa. Kvalitu vody v areáli Studnička potvrdili hygienici. Tí naposledy zhodnotili jej vzorky v júli. „Vzorka pitnej vody vyhovuje požiadavkám na vodu určenú na ľudskú spotrebu,“ skonštatovala Mária Kraváriková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.


Pútnické miesto Studnička v Novej Vsi nad Žitavou vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska. V auguste tu je masová púť s tisíckami návštevníkov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 000
  2. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 422
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 323
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 307
  5. Neded prekvapil v Galante Foto 298
  6. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 261
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 228
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 215
  9. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 205
  10. Pozrite si majstrov okresu v atletike 171

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť