Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prvú sezónu v Taliansku zakončil titulom šampióna

Futbalista David Ivan v drese Sampdorie Janov vyhral taliansky šampionát mladších dorastencov.

David Ivan s majstrovským pohárom.

Futbalové začiatky Davida Ivana siahajú do Šale, kde s futbalom začínal. Neskôr prešiel do Nitry, kde pôsobil štyri roky, aby o neho po čase prejavil záujem taliansky klub Sampdoria Janov. Pred rokom tak prestúpil do tohto talianskeho klubu. Hneď vo svojej premiérovej sezóne získal so svojím tímom majstrovský titul v kategórii mladšieho dorastu.

„Hrali sme prvú taliansku ligu zvanú Allievi Nazionali, čo je ekvivalent mladšieho dorastu na Slovensku. Súťaž bola v rámci Talianska rozdelená do troch skupín, do celotalianskeho finále postúpilo len osem najlepších mužstiev,“ začal svoje rozprávanie nádejný mladý futbalista. „Majstrovský titul sa nám podarilo získať, hoci sme do finálového turnaja postúpili z tretieho miesta dlhodobej súťaže. O titul bojovali veľmi kvalitné tímy, ako rímske AS a Lazio či Inter alebo AC Miláno. Postúpili sme z druhého miesta v skupine do semifinále,“ pokračoval David Ivan.

V semifinále sa jeho mužstvo stretlo s Empoli. Zápas skončil 0:0, no na penalty postúpila Sampdoria. Davida tak čakalo finále, kde si jeho klub zmeral sily s Fiorentinou. Zápas po nerozhodnom výsledku 1:1 opäť rozhodli penalty a opäť v prospech Sampdorie. „Pre náš klub to bol prvý titul v tejto kategórii. Asi sme mali aj dosť športového šťastia, ale to k futbalu patrí. Bolo to náročné na kondíciu, lebo sme hrali 6 zápasov za 10 dní a dvakrát bolo aj predĺženie, ale radosť z titulu bola veľká,“ približuje Ivan, ktorý sa predstavil vo všetkých zápasoch záverečného turnaja v základnej zostave.

Oslavujúci mladší dorastenci Sampdorie Janov. Bývalý hráč Nitry a Šale hrával od Vianoc stabilne v základnej zostave. Na snímke je v strede nad nápisom, pod pohárom.

Zvykal si na veľkoklub

David tak má za sebou vydarenú sezónu a netají s ňou spokojnosť. „Vždy môže byť aj lepšie, ale ja som naozaj spokojný. Naučil som sa novú reč, spoznal veľa nových kamarátov, ako aj tunajší spôsob života, nové tréningové metódy, organizáciu veľkoklubu, mal som skvelé zážitky, či z tréningu s áčkom, alebo po zisku titulu. Zažil som aj vysokú profesionalitu a starostlivosť, keď som bol zranený. Cením si najmä to, že mám vytvorené dobré podmienky na to, aby som futbalovo napredoval a je len na mne, ako to využijem,“ racionálne hodnotí svoje fungovanie v Taliansku.
Od začiatku však nie všetko vychádzalo podľa jeho plánov. Do Janova síce prestúpil v auguste minulého roka, ale hrávať mohol až prakticky o pol roka neskôr. „FIFA mi musela schváliť registračku v novom klube, čo trvalo skoro celú prvú polovicu sezóny. Dovtedy som hral prípravné zápasy, ktoré boli každú stredu, takže až tak som zo zápasovej praxe nevyšiel. Údajne sa prestupy hráčov v mojom veku vybavujú dosť dlho, nakoľko FIFA má svoje požiadavky, ktoré treba splniť. Ja som mal trochu nevýhodu, že sa to začalo vybavovať až v auguste, kedy sa definitívne dohodli na prestupe kluby Nitra so Sampdoriou,“ vysvetlil David Ivan dôvody, prečo nehral hneď od začiatku.

Stabilne v základe

Do súťažných zápasov svojho družstva sa tak zapojil až po Vianociach. Nevynechal ani jedno stretnutie a bol stabilnou súčasťou základnej zostavy mladšieho dorastu Sampdorie Janov. „Hral som v strede zálohy, často som podporoval ofenzívu. Podarilo sa mi na veľa gólov nahrať, s tým bol spokojný aj tréner,“ povedal Ivan, ktorý bol vo svojom tíme jediným legionárom a počas sezóny sa viackrát predstavil v reprezentácii do 17 rokov aj v kvalifikácii na ME v Estónsku.
Po náročnej sezóne čerpal David sily do ďalšieho futbalového roka na Slovensku, hlavne v kruhu rodiny a s priateľmi. „Samozrejme, každý deň sme hrávali futbal, ale chodili sme aj na kúpaliská, opekačky. Bolo to príjemné osvieženie po ťažkom konci sezóny,“ priblížil chvíle voľna David, ktorý je ešte stále študentom Športového gymnázia v Nitre. „Mám individuálny študijný plán, takže každý polrok robím komisionálne skúšky. Veľmi mi to vyhovuje a zatiaľ sa mi aj školské povinnosti darí plniť. Musím pochváliť spolužiakov, bývalých spoluhráčov z FC Nitra, ako aj profesorov a triednu profesorku, ktorí mi v štúdiu pomáhajú,“ nezabúda poďakovať.

Má novú výzvu

David by mal aj v ďalšej sezóne pokračovať v Janove, ale o kategóriu vyššie. Súťaž, v ktorej by sa mal predstaviť, sa volá primavera. Hrajú v nej futbalisti do 20 rokov. „Aj keď budem v mužstve patriť k mladším, určite urobím všetko pre to, aby som pravidelne hrával, no nebude to ľahké, lebo v príprave nás je 25. Športovec trénuje, aby vyhrával. Ja chcem tiež vyhrávať, ale prvoradé je, aby som sa dostal do základnej zostavy, aby sa mužstvu darilo a tréneri a diváci boli s mojimi výkonmi spokojní,“ predkladá svoje am- bície talentovaný futbalista.
David je momentálne s tímom na sústredení v horách. Po jeho skončení je na programe prípravné stretnutie s prvým mužstvom Sampdorie, ktoré postúpilo do Serie A a neskôr čaká Davida a jeho tím turnaj v Číne.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

'Vo Francúzsku vybuchla jadrová elektráreň, valí sa na nás radiácia' je hoax

Jód vo vzduchu je neškodný a nepochádza z elektrárne.

Kam vyraziť