Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
AGENTÚRNU POZVÁNKU NA VÝSTAVU SME NAHRADILI AUTORSKÝM TEXTOM SME.SK

Autora výstavy sexuálne obťažoval tréner plávania

Dnes už dospelý plavec plní zvrhlému trénerovi túžbu: stiahne si plavky a ukáže, čo v nich má. Provokatívnu a na slovenské pomery dosť otvorenú výstavu má Mário Kastelovič v Bunkri Nitrianskej galérie.

Autor výstavy, ktorá potrvá do 2. septembra.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Dnes už dospelý plavec plní zvrhlému trénerovi túžbu: stiahne si plavky a ukáže, čo v nich má. Provokatívnu a na slovenské pomery dosť otvorenú výstavu má Mário Kastelovič v Bunkri Nitrianskej galérie.

NITRA. Pred Bunkrom Nitrianskej galérie stálo niekoľko desiatok ľudí, medzi nimi aj cudzinci, napríklad turisti z Ázie. Do davu sa zamotal muž v župane, pod ktorými mal len červené plavky.

„Chcete vidieť môjho vtáka?“ opýtal sa viacerých šokovaných návštevníkov. Otázka, ktorá hneď evokuje povoľného zvráteného človeka, mala ľudí navnadiť na atmosféru výstavy 100 m2 prsia. Otvorili ju v Nitre len deň pred začiatkom letnej olympiády. Bývalý prsiar a autor výstavy Mário Kastelovič na ploche sto metrov štvorcových odhaľuje temné stránky športu. Niekdajší vrcholový športovec pritom vychádza zo spomienok na udalosť spred štvrťstoročia, ktorá sa odohrala v mužskej plavárenskej šatni.

Tréner obťažoval chlapca

Vtedy bol Mário Kastelovič len osemročným chlapcom. Začal chodiť na plavecké tréningy do istej Telovýchovnej jednoty v Košiciach.

Pred tréningom si ho v prázdnej šatni vyhliadol jeden z trénerov a spýtal sa ho, prečo má takého malého vtáčika. Potom ho odviedol do útrob plavárne, kde ho poprosil, aby si vyzliekol plavky.

Chlipníka okamžite prepustili. Prešlo štvrť storočia a dnes 33-ročný autor prostredníctvom série umeleckých akcií spracováva jednu zo svojich najintímnejších detských spomienok, kedy sa stal obeťou sexuálneho obťažovania.

Odpoveď zvrhlíkovi

Kastelovič si s odstupom času kladie jemu už raz adresované otázky a spracováva ich do širších spoločenských tém ako ľudská sexualita a pedofília - parafília v kultúre športu.

Hlavným naratívnym pilierom projektu je výtvarne spracovaný list, ktorý je akousi spoveďou a zároveň odpoveďou trénerovi. Pripomína detskú písanku, v ktorej si žiačikovia precvičujú naučené písmenká. Čítaním prvého písmenka z každého riadku sa návštevník po niekoľkých stránkach detského zošita dopracuje k odpovedi Mária svojmu zvrhlému trénerovi.

„Pán tréner, rád by som nadviazal na naše rýchlo ukončené stretnutie i rozhovor spred mnohých rokov. V pánskej šatni ste sa ma holého pýtali, prečo mám takého malého vtáčika. Vtedy som vám nevedel odpovedať. Radšej som si rýchlo rozmotal uzol na šnúrke plaviek a rýchlo si plavky obliekol. Odpovedám teraz. Vtáčik je malý, keď má malého pána,“ píše sa okrem iného v liste trénerovi.

Celá výstava odpovedá na spomínanú otázku a ešte aj na úchylnú prosbu trénera. Tú autor vyslyšal vo videoprojekcii, na ktorej vidno, ako výtvarník príde len v plavkách pred bielu kachličkovú stenu v mužskej šatni a pomalými pohybmi si plavky zo seba stiahne.

Na pozvánke bolo napísané, že vstup je len v plavkách. Prišlo v nich však len zopár návštevníkov, ostatní zostali oblečení. Provokatívna výstava potrvá do 2. septembra.

FOTO: (MK)

Mobil s kontaktom na trénera

Simulovaním skoku do bazénu a plávaním Kastelovič výstavu otvoril. Vedľa vyšportovaného muža v plavkách s telom lesklým od vody stál symbolicky vták – bažant poľovný, ktorého autor ironicky premenoval na bažanta povoľného.

Na výstave je aj mobil so zhruba dvoma desiatkami inscenovaných fotografií. Zobrazujú dospelého Mária s hračkami. Návštevník má možnosť snímky odoslať na mobil trénera.

Nechýba ani snímka trénera z jeho facebookového profilu, na ktorej je znázornený ako tréner malých basketbalistov. Kastelovič sa tiež v televízore prihovára návštevníkom z košického McDonald´s, ktorý dnes stojí presne na mieste, kde ho kedysi tréner sexuálne obťažoval.

Návštevníci čítajú odpoveď dospelého muža trénerovi.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Šport nie je čistý ako sa zdá

Autor hovorí, že trénera nechcel vykresliť ako nejakého pedofila, lebo predsa len dodržal akúsi slušnosť a chlapca sa len pýtal. Narušil tým ale vzťah dôvery, ktorý mal byť medzi malým talentovaným plavcom a jeho koučom.

„Ten človek asi nie je šťastný ani spokojný, možno niekedy preklína, čo mu bolo nadelené. Netreba ho démonizovať, ale povedal som si, že táto téma je na umelecké spracovanie dobrá,“ hovorí Kastelovič.

Načasovanie výstavy nie je náhodné. Otvorili ju deň pred začiatkom letnej olympiády. Pritom šport sa podľa autora zvykne vykresľovať ako čosi čisté a férové. Hovorí sa len o dopingových škandáloch a podvádzaniach, no sexuálne úchylky sa v súvislosti so športom nespomínajú vôbec.

„V masovom merítku asi nie sú, ale nie sú ani výnimkou. Viem o nejakých dievčatách, ktoré mali rôzne sexuálne náznaky od svojich trénerov,“ povedal Mário Kastelovič.

Plavec splnil trénerovi jeho zvrhlú túžbu. Na výstave sa z plaviek vyzliekol - hoci len na zázname z premietačky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Pedofil pokračoval v trénovaní chlapcov

Trénera plávania, ktorý mal v čase incidentu asi len 25 rokov, bol po vysokej škole a chystal sa na vojenčinu, prepustili. Urobili to, lebo už predtým mal na rováši niečo podobné.

Neskôr však znovu trénoval a znovu mal na starosti deti – stal sa z neho tréner mladých basketbalistov. Mário Kastelovič ho od osudného dňa nestretol.

Kastelovič sa návštevníkom prihovára z televíznej obrazovky. Sedí pritom v košickom McDonald´s, ktorý dnes stojí presne na mieste, kde ho kedysi tréner sexuálne obťažoval. Ide aj o konotáciu s videoartom Andyho Warhola "Andy Warhol eating a hamburger" z roku 1981. V jeho prípade tiež môzeme uvažovať o vhodnom a nevhodnom sexuálnom objekte, keďže bol homosexuál.

FOTO - (MK)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť