Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansky kraj starne

V čase sčítania v roku 2011 bolo v kraji 354 obcí, čo je o štyri viac ako v roku 2001. Viac, takmer 54 percent obyvateľov, bývalo v obciach, vyše 46 percent obyvateľov v mestách.

NITRA. Počet obyvateľov Nitrianskeho kraja klesá. Vyplýva to z výsledkov Sčítania obyvateľov domov a bytov 2011, ktoré dnes zverejnilo nitrianske pracovisko Štatistického úradu (ŠÚ) SR. K rozhodujúcemu okamihu sčítania 21. mája 2011 mal Nitriansky kraj (NK) 689 867 trvalo bývajúcich obyvateľov.

V porovnaní so sčítaním pred 10 rokmi sa počet trvalo bývajúcich obyvateľov NK znížil o 23 555. Prírastok obyvateľov v medzicenzovom období 2001 až 2011 nezaznamenal z okresov kraja ani jeden okres. Najvyšší úbytok v počte obyvateľov dosiahol od roku 2001 okres Zlaté Moravce. Predstavuje 5,1 percenta, informoval ŠÚ. Najvyšší počet obyvateľov v okresoch NK je v okrese Nitra, kde žije 159 143 obyvateľov. Najmenej, 41 402 obyvateľov, žije na území okresu Zlaté Moravce.

V čase sčítania v roku 2011 bolo v NK 354 obcí, čo je o štyri viac ako v roku 2001. Viac, takmer 54 percent obyvateľov, bývalo vo vidieckych obciach. Vyše 46 percent obyvateľov žije v mestách. Hustota obyvateľov Nitrianskeho kraja prepočítaná na jeden kilometer štvorcový sa v medzicenzovom období 2001 až 2011 znížila. Kým v roku 2001 žilo v Nitrianskom kraji na jeden kilometer štvorcový 112,5 obyvateľa, v roku 2011 to bolo 108,7 obyvateľa. Najvyššia hustota obyvateľov je v Nitrianskom okrese, najnižšia v okrese Levice. Hustota zaľudnenia sa znížila vo všetkých okresoch Nitrianskeho kraja, pričom najvýraznejšie poklesla v okrese Nitra, o päť percent, uvádza ŠÚ.

Z celkového počtu obyvateľov NK bolo v čase sčítania 51,5 percenta žien a 48,5 percenta mužov. V kraji tak na 1000 mužov pripadá 1062 žien. Nitriansky región za posledných 10 rokov zostarol. Od roku 2001 zaznamenal úbytok obyvateľov vo vekovej skupine 0 až 14 rokov o 30 045 obyvateľov.

Naopak, vo vekových skupinách 15 až 64 rokov a viac ako 65 rokov bol zaznamenaný mierny nárast. Podľa sčítania bol v NK najstarším okres Zlaté Moravce s najvyšším podielom obyvateľov v poproduktívnom veku. Táto skupina ľudí tvorila 14,7 percenta všetkých obyvateľov okresu. Naopak, najmladším bol okres Šaľa s najvyšším podielom obyvateľov v predproduktívnom veku, ktorý dosiahol 14,1 percenta.

Spolu so znížením počtu obyvateľov a detí v predproduktívnom veku klesol v NK aj počet vydatých a ženatých obyvateľov. Podiel slobodných obyvateľov sa od posledného sčítania v NK zvýšil z 39,8 percenta na 40,3 percenta.

Došlo k poklesu podielu vydatých a ženatých obyvateľov zo 45,8 percenta v roku 2001 na 41,3 percenta v roku 2011. Zároveň sa zvýšil podiel rozvedených zo 4,9 percenta v roku 2001 na 8,4 percenta v roku 2011, informovalo nitrianske pracovisko ŠÚ.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť