Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra dá prehodnotiť signály na križovatkách, chodci sa sťažujú

Chodcov zastihne na priechode červená. Vodičov na to upozorňuje blikajúci žltý panáčik. Viacerí ho ignorujú.

Priechod na Štúrovej ulici. Chodci sa sťažujú, že nestihnú prejsť na zelenú.(Zdroj: (JK))

Signály sú nastavené tak, že chodcov zastihne na priechode červená. Vodičov na situáciu upozorňuje blikajúci žltý panáčik. Viacerí ho ignorujú.

NITRA. Radnica dá prehodnotiť signálne plány na križovatkách. Dôvodom sú aj sťažnosti chodcov, ktorým sa zdá zelený signál príliš krátky.

Nastavenie svetelných signálov však budú prehodnocovať najmä z dôvodu, že na jeseň pribudol južný obchvat Nitry. Je súčasťou novej rýchlostnej cesty, ktorá ovplyvnila dopravnú situáciu v meste.

Autá odbočujú z Cintorínskej na Štúrovu v čase, keď sú na priechode ľudia. Tým "zhasne" zelená, keď sú v polovici priechodu. Kto sa ponáhľa, stihne prejsť do dvoch tretín. Foto: (JK)

Na zelenú neprejdú

Najviac sťažností od chodcov prichádza na dva priechody na Štúrovej ulici. Jeden je pri Tescu, jeho súčasťou je stredový ostrovček. Chodci, ktorí na ňom „uviaznu“, sa necítia bezpečne.

Podľa Jána Pánskeho z radnice by bolo ideálne, keby chodci stihli prejsť na druhú stranu cesty počas jedného zeleného signálu.

Za ešte problémovejší ľudia považujú priechod pre chodcov pred odbočkou na Cintorínsku ulicu. Dôvodom sú autá, ktoré na Štúrovu prichádzajú z Cintorínskej. Majú zelenú už v čase, keď sú na priechode chodci.

Navyše, zelený signál je pre chodcov nastavený tak, že hoci vyštartujú hneď, ako naskočí zelená, prejdú maximálne do dvoch tretín priechodu. Nútení sú teda prechádzať na červenú.

Keď to vidia vodiči, ktorí odbočujú na Štúrovu z Cintorínskej, sú často arogantní. Myslia si, že ľudia už nemajú na priechode čo hľadať. Žltého blikajúceho panáčika na semafore, ktorý ich upozorňuje na chodcov, ignorujú, alebo ho vôbec nepoznajú.

„Vodiči často na človeka škaredo zhúknu, aj zatrúbia. Vraj čo sa neponáhľam. Ale prejsť na zelenú nemôže stihnúť ani mladý človek a matka s dieťaťom už vonkoncom nie. Zelený signál tu trvá len pár sekúnd,“ povedala nám pani Helena, ktorú červená zastihla približne v polovici priechodu.

Križovatka pri Tescu. Niektorí chodci uviaznu na stredovom ostrovčeku. Foto: (MH)

Sťažovali sa aj poslanci

Mesto aj polícia argumentujú, že toto nastavenie je podľa technickej normy, zmenu v prospech chodcov ale nevylučujú.

„Chodec nemusí mať po celý čas zelenú. Môže na priechod vstúpiť aj v poslednej sekunde, čo svieti zelená, a musí sa bezpečne dostať na druhú stranu. Vodiči prichádzajúci od Cintorínskej mu musia dať prednosť, upozorňuje ich na to žltý blikajúci chodec na semafore,“ reagoval Ján Pánský z radnice.

„Panáčika“ osadili na dvoch miestach križovatky vlani, na podnet výboru mestskej časti Staré Mesto. Aj ten sa sťažoval na nastavenie zelenej pre chodcov.

„Odborník nám vtedy vysvetlil, že je to v súlade s normou, ale nebránil sa zmenám. Povedal, že najskôr treba preskúmať vplyv obchvatu na dopravu v Nitre a potom sa môžu prehodnotiť signálne plány na križovatkách,“ povedal predseda výboru a viceprimátor Ján Vančo.

Cieľom je nájsť kompromis, aby sa chodci cítili bezpečne, a zároveň aby sa na križovatkách nevytvárali kolóny áut. Ak sa totiž predĺži zelená chodcom, uberie sa čas vodičom. „Ale nemôžeme donekonečna ustupovať motoristom,“ poznamenal Vančo.

Na Štúrovej ulici je na semafore žltý blikajúci panáčik. Vodičov upozorňuje na chodcov. Ján Pánský hovorí, že ho tam inštalovali vlani. Foto:(MH)

Niekde pridajú, inde uberú

Signálne plány sa nastavujú na základe dopravného prieskumu. „Mesto určuje činnosť svetelnej signalizácie so súhlasom okresného dopravného inšpektorátu,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Potvrdil, že v súčasnosti sa pripravuje zmena signálnych plánov v súvislosti s novou R1. Radnica požiada špecialistu, ktorý bude plány prehodnocovať, aby sa zameral aj na problémové priechody pre chodcov.

„Signál pre chodcov môže byť dlhší, ale tento čas sa musí zobrať z dĺžky niektorého iného signálu. To bude mať vplyv nielen na systém riadenia celej križovatky, ale aj na koordináciu medzi jednotlivými križovatkami,“ vysvetlil Pánský.

K zmenám signálnych plánov by mohlo prísť ešte tento rok. Najskôr však musí zastupiteľstvo schváliť na tento účel peniaze. Údajne by malo ísť o sumu 20-tisíc eur.

ico

Norma hovorí o dvoch tretinách

Na okresnom dopravnom inšpektoráte nám potvrdili, že zelený signál pre chodcov na Štúrovej ulici (pred odbočkou na Cintorínsku) spĺňa normu. Čas je však nastavený na úplné minimum, zelená pre chodcov už nemôže byť kratšia ani o sekundu.

„Pri výpočte sa vychádza z priemernej rýchlosti chodca a dĺžky priechodu. Podľa normy musí priemerný chodec, ktorý vstúpi na priechod v čase, keď naskočí zelená, prejsť do jeho dvoch tretín na zelenú,“ vysvetlil odborník na dopravu.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť