Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra dá prehodnotiť signály na križovatkách, chodci sa sťažujú

Chodcov zastihne na priechode červená. Vodičov na to upozorňuje blikajúci žltý panáčik. Viacerí ho ignorujú.

Priechod na Štúrovej ulici. Chodci sa sťažujú, že nestihnú prejsť na zelenú.(Zdroj: (JK))

Signály sú nastavené tak, že chodcov zastihne na priechode červená. Vodičov na situáciu upozorňuje blikajúci žltý panáčik. Viacerí ho ignorujú.

NITRA. Radnica dá prehodnotiť signálne plány na križovatkách. Dôvodom sú aj sťažnosti chodcov, ktorým sa zdá zelený signál príliš krátky.

Nastavenie svetelných signálov však budú prehodnocovať najmä z dôvodu, že na jeseň pribudol južný obchvat Nitry. Je súčasťou novej rýchlostnej cesty, ktorá ovplyvnila dopravnú situáciu v meste.

Autá odbočujú z Cintorínskej na Štúrovu v čase, keď sú na priechode ľudia. Tým "zhasne" zelená, keď sú v polovici priechodu. Kto sa ponáhľa, stihne prejsť do dvoch tretín. Foto: (JK)

Na zelenú neprejdú

Najviac sťažností od chodcov prichádza na dva priechody na Štúrovej ulici. Jeden je pri Tescu, jeho súčasťou je stredový ostrovček. Chodci, ktorí na ňom „uviaznu“, sa necítia bezpečne.

Podľa Jána Pánskeho z radnice by bolo ideálne, keby chodci stihli prejsť na druhú stranu cesty počas jedného zeleného signálu.

Za ešte problémovejší ľudia považujú priechod pre chodcov pred odbočkou na Cintorínsku ulicu. Dôvodom sú autá, ktoré na Štúrovu prichádzajú z Cintorínskej. Majú zelenú už v čase, keď sú na priechode chodci.

Navyše, zelený signál je pre chodcov nastavený tak, že hoci vyštartujú hneď, ako naskočí zelená, prejdú maximálne do dvoch tretín priechodu. Nútení sú teda prechádzať na červenú.

Keď to vidia vodiči, ktorí odbočujú na Štúrovu z Cintorínskej, sú často arogantní. Myslia si, že ľudia už nemajú na priechode čo hľadať. Žltého blikajúceho panáčika na semafore, ktorý ich upozorňuje na chodcov, ignorujú, alebo ho vôbec nepoznajú.

„Vodiči často na človeka škaredo zhúknu, aj zatrúbia. Vraj čo sa neponáhľam. Ale prejsť na zelenú nemôže stihnúť ani mladý človek a matka s dieťaťom už vonkoncom nie. Zelený signál tu trvá len pár sekúnd,“ povedala nám pani Helena, ktorú červená zastihla približne v polovici priechodu.

Križovatka pri Tescu. Niektorí chodci uviaznu na stredovom ostrovčeku. Foto: (MH)

Sťažovali sa aj poslanci

Mesto aj polícia argumentujú, že toto nastavenie je podľa technickej normy, zmenu v prospech chodcov ale nevylučujú.

„Chodec nemusí mať po celý čas zelenú. Môže na priechod vstúpiť aj v poslednej sekunde, čo svieti zelená, a musí sa bezpečne dostať na druhú stranu. Vodiči prichádzajúci od Cintorínskej mu musia dať prednosť, upozorňuje ich na to žltý blikajúci chodec na semafore,“ reagoval Ján Pánský z radnice.

„Panáčika“ osadili na dvoch miestach križovatky vlani, na podnet výboru mestskej časti Staré Mesto. Aj ten sa sťažoval na nastavenie zelenej pre chodcov.

„Odborník nám vtedy vysvetlil, že je to v súlade s normou, ale nebránil sa zmenám. Povedal, že najskôr treba preskúmať vplyv obchvatu na dopravu v Nitre a potom sa môžu prehodnotiť signálne plány na križovatkách,“ povedal predseda výboru a viceprimátor Ján Vančo.

Cieľom je nájsť kompromis, aby sa chodci cítili bezpečne, a zároveň aby sa na križovatkách nevytvárali kolóny áut. Ak sa totiž predĺži zelená chodcom, uberie sa čas vodičom. „Ale nemôžeme donekonečna ustupovať motoristom,“ poznamenal Vančo.

Na Štúrovej ulici je na semafore žltý blikajúci panáčik. Vodičov upozorňuje na chodcov. Ján Pánský hovorí, že ho tam inštalovali vlani. Foto:(MH)

Niekde pridajú, inde uberú

Signálne plány sa nastavujú na základe dopravného prieskumu. „Mesto určuje činnosť svetelnej signalizácie so súhlasom okresného dopravného inšpektorátu,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Potvrdil, že v súčasnosti sa pripravuje zmena signálnych plánov v súvislosti s novou R1. Radnica požiada špecialistu, ktorý bude plány prehodnocovať, aby sa zameral aj na problémové priechody pre chodcov.

„Signál pre chodcov môže byť dlhší, ale tento čas sa musí zobrať z dĺžky niektorého iného signálu. To bude mať vplyv nielen na systém riadenia celej križovatky, ale aj na koordináciu medzi jednotlivými križovatkami,“ vysvetlil Pánský.

K zmenám signálnych plánov by mohlo prísť ešte tento rok. Najskôr však musí zastupiteľstvo schváliť na tento účel peniaze. Údajne by malo ísť o sumu 20-tisíc eur.

ico

Norma hovorí o dvoch tretinách

Na okresnom dopravnom inšpektoráte nám potvrdili, že zelený signál pre chodcov na Štúrovej ulici (pred odbočkou na Cintorínsku) spĺňa normu. Čas je však nastavený na úplné minimum, zelená pre chodcov už nemôže byť kratšia ani o sekundu.

„Pri výpočte sa vychádza z priemernej rýchlosti chodca a dĺžky priechodu. Podľa normy musí priemerný chodec, ktorý vstúpi na priechod v čase, keď naskočí zelená, prejsť do jeho dvoch tretín na zelenú,“ vysvetlil odborník na dopravu.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 103
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 396
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 349
  4. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 284
  5. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 267
  6. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 246
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 222
  8. Sereď opäť doma remizovala 209
  9. Pozrite si majstrov okresu v atletike 196
  10. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 147

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole

Víťazom kola je Vincent Komačka z Topoľčian, ktorý uhádol 9 zápasov. Poradie na čele: 65 - Jozef Zima, Vráble, 63 - Iveta Matejová, Nitra, atď.

Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2

Golianovo potvrdilo, že je na domácej pôde silné a poradilo si aj s nebezpečnou Lehotou

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť