Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pri písaní príbehov postihnutých detí si poplakal

Podľa Ladislava Spišiaka to mnohí z rodičov postihnutých detí nezvládli, najmä otcovia sa zachovali zbabelo a nechali v tom matky samé.

Ladislav Spišiak s dvoma zo spomínaných publikácií.(Zdroj: (ČE))

Podľa Ladislava Spišiaka to mnohí z rodičov postihnutých detí nezvládli, najmä otcovia sa zachovali zbabelo a nechali v tom matky samé.

NITRA. Tri nové knihy nedávno predstavil nitriansky spisovateľ Ladislav Spišiak. Sú venované deťom, ktoré sa na ich tvorbe aj podieľali.

Dramatické osudy

Prvá z kníh s názvom Pristrihnuté krídla opisuje životné príbehy klientov v zariadení sociálnych služieb Kreativ Klasov, kde aj autor knihu uviedol do života. Krstnou mamou sa stala riaditeľka zariadenia Marcela Dandelová.

V ZSS v Klasove žije 140 obyvateľov, autor si ich pre voľné spracovanie vybral 20. „Hlavným hrdinom príbehov som zmenil identitu, niektorí si neželali byť menovaní, tak som to rešpektoval. Inak sú pravdivé. Väčšinou mi o deťoch rozprávali ich vychovávatelia, učitelia a rodičia, sami len tí klienti, ktorí toho boli schopní,“ hovorí Ladislav Spišiak.

„Vek ľudí, o ktorých je kniha, nie je podstatný, pretože mentálne sú na úrovni detí vo veku 5-7 rokov. Tí najstarší majú 30-40 rokov. Väčšinou sú to veľmi tragické prípady. Rodina sa o nich nechce alebo nedokáže postarať. Preto sú príbehy aj istým holdom vďaky obetavým zamestnancom zariadenia. Takmer každá pracovníčka sa stala krstnou či birmovnou mamou takýmto deťom.“

Ako autor zdôraznil, táto práca sa nedá robiť rutinne, iba srdcom. Vychovávatelia sa klientom venujú maximálne aj napriek tomu, že výsledky v ich mentálnej výchove sú minimálne. „Je to veľmi skľučujúce, že im nedokážu pomôcť, u mnohých je choroba taká zákerná, že jedinca postupne likviduje,“ pokračuje autor.

„Mnohí z tých, čo knihu čítali, mi povedali, že pri nej plakali. Aj mne bolo pri počúvaní a písaní príbehov veľmi ťažko. Snažil som sa vžiť do úlohy rodičov – čo by som v ich prípade urobil ja... Mnohí z nich to nezvládli, najmä otcovia sa zachovali zbabelo a nechali matky v tom samé. Ale boli a prípady, že sa takto zachovali matky – postihnuté dieťa nechali v pôrodnici, to potom išlo do dojčenského ústavu a neskôr do Klasova. Hoci chcelo poznať svoju matku, ona oň za celý život ani raz neprejavila záujem.“

Ruže pre Adriána

Druhou autorovou knihou, ktorú v KOS v Nitre pokrstila Margita Štefániková, je Srdiečko plné lásky. Do života ju vyprevadili aj tri sudičky – Daniela Gundová, Daniela Barbaričová a Monika Zelinková. Kniha spracováva osudy 20 detí z neformálneho združenia telesne a mentálne postihnutých detí Srdiečko.

„Sú to takisto dramatické príbehy, život sa s tými deťmi nemaznal. Príbehy sú napríklad o Lenke Podhradskej, ktorá píše básničky, o Rolandovi Holecovi, ktorý cvičí jogu, medailónik sme urobili aj nebohému Adriánkovi Lukáčovi, ktorý krásne spieval. Ukážky z knihy čítal Anton Živčic, hrdinovia príbehov sa predstavili publiku a každý z nich mi dal ružu. Kyticu som potom venoval pani Lukáčovej, aby ju dala Adriánkovi na hrob.“

Ladislav Spišiak najprv dva roky chodil so Srdiečkom na akcie, až potom sa odvážil napísať knihu. Ako mohol vidieť, aspoň na týchto podujatiach sa títo ľudia cítili slobodní...

Kreslili deti z Volkoviec

Keďže Ladislav Spišiak je učiteľ, nedalo mu, aby nespravil knihu aj pre najmenšie deti. S Tatianou Preinerovou, učiteľkou v Novej Vsi nad Žitavou, napísali a vydali publikáciu s 80 básničkami. Knihu pokrstila Alžbeta Štefáková, učiteľka v MŠ Volkovce. „Zveršované príbehy a básne o štyroch ročných obdobiach dopĺňajú detské kresby siedmich predškolákov z Volkoviec. Vzniklo z toho jedno krásne dielko,“ pokračuje Spišiak.

„Túto knižku sme tak trochu písali aj na objednávku – pani učiteľkám chýbajú básničky a pásma k rôznym oslavám a výročiam. Preto som v očakávaní, ako knihu prijmú.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť