Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rektori nitrianskych univerzít radia Ficovi, spájania s ním sa neboja

V poradnom zbore premiéra Roberta Fica sú aj obaja rektori nitrianskych univerzít.

Premiér Fico má medzi svojimi poradcami aj oboch rektorov nitrianskych univerzít.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

Bielik ani Vozár, ktorí vedú nepolitické inštitúcie, sa neobávajú prílišného spájania s druhou Ficovou vládou. Podľa rektorov sú nominácie odborné.

NITRA, BRATISLAVA.

Peter Bielik zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity aj Libor Vozár z Univerzity Konštantína Filozofa sú medzi štrnástimi poradcami, ktorých prednedávnom Fico vymenoval na úrade vlády.

Bielik je poradcom pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka a Vozár, ktorý súčasne šéfuje Slovenskej rektorskej konferencii, radí Ficovi v oblasti školstva.

Fico hľadal odborníkov

Úrad vlády hovorí, že rektorov z Nitry si premiér vybral pre ich skúsenosti z akademického prostredia.

„Snahou pri zložení zboru poradcov bolo vytvorenie silného okruhu odborníkov, čo títo dvaja poradcovia určite spĺňajú. Pán Bielik sa dlhodobo venuje problematike poľnohospodárstva a pán Vozár je medzinárodne uznávaným odborníkom na termofyziku,“ povedal Erik Tomáš, poverený riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Vozár pre žiadneho z predchádzajúcich premiérov ešte nepracoval, Bielik sa podieľal na príprave odborných častí programových vyhlásení viacerých vlád a pôsobil v rôznych komisiách.

Rektor Vozár bol v bližšom pracovnom kontakte s viacerými ministrami školstva. Vyplývalo mu to z funkcie predsedu Rady vysokých škôl či teraz z pozície šéfa slovenských rektorov.

Rektor môžu ovplyvniť premiéra

S Ficom sa budú nitrianski rektori stretávať podľa potreby. Častejšie komunikujú s predsedom zboru poradcov, ktorým je Vladimír Faič, Ficov dlhoročný spolupracovník, poslanec parlamentu a podpredseda poslaneckého klubu Smeru.

Odborné stanoviská budú rektori dávať premiérovi v prípade rozhodnutí, ktoré prijíma sám, ale aj v otázkach, o ktorých bude rozhodovať vláda ako celok.

Majú vôbec poradcovia reálne šance ovplyvňovať rozhodnutia vlády či premiéra? Poradcovia hovoria, že hoci nemajú výkonné kompetencie, šance majú.

„Poradca sprostredkúva informácie a myslím si, že takýto informačný tok, v prípade potreby podpretý vecnou argumentáciou, má šancu ovplyvniť rozhodnutia premiéra,“ povedal rektor UKF Libor Vozár.

Rektor Univerzity Konštantína Filozofa Libor Vozár.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Rektor SPU Peter Bielik chce byť prospešný hlavne pri presadzovaní strategických rozhodnutí súvisiacich s novým programovým obdobím EÚ do roku 2020.

„Problémov, ku ktorým treba zaujať odborné stanovisko a riešiť ich, je nesporne veľa. Začínajú to pociťovať aj občania tejto krajiny, pretože sa ich významne dotýka kvalita a bezpečnosť konzumovaných potravín, pokles potravinovej sebestačnosti, politika zahraničných obchodných reťazcov, úpadok živočíšnej výroby aj vysoká nezamestnanosť v niektorých regiónoch,“ hovorí Bielik.

Preňho je pôsobenie v zbore poradcov premiéra výzvou na zapojenie školy aj poľnohospodárskych odborníkov z praxe do riešenia týchto problémov.

Rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Peter Bielik.

FOTO: (R)

Rektori: Sme apolitickí, aj keď radíme premiérovi

Rektori z Nitry sa neobávajú, že ich ako šéfov apolitických inštitúcii budú ľudia priveľmi spájať s Ficovou druhou vládou. Obaja hovoria, že členstvo v zbore poradcov je odbornou funkciou.

„Aj v prvej vláde radil premiérovi prezident rektorskej konferencie,“ argumentuje Vozár a dodáva, že rektori sú v styku s politikmi, čo ale neznamená, že sú politicky činní.

„Zbor pracuje na odbornej báze, pričom oblasti jeho pôsobenia vychádzajú prioritne z cieľov a zámerov stanovených v programovom vyhlásení vlády,“ povedal Tomáš. Úlohou zboru podľa neho je pomenovať výhody aj riziká návrhov, ktoré predkladajú príslušní ministri. Poradcovia majú rovnako prichádzať s alternatívnymi návrhmi.

ico

Odmeny poradcom úrad vlády nezverejnil

Nie je jasné, ktorí poradcovia pracujú zadarmo.

Koľko za poradenstvo premiérovi dostanú zaplatené jeho poradcovia, nie je známe. Úrad vlády tieto údaje nesprístupnil. Odvolal sa na zákon o ochrane osobných údajov.

Interní poradcovia sú štátnymi zamestnancami, s externými poradcami sa uzatvárajú zmluvy podľa Občianskeho zákonníka. Odmena je potom pre každého poradcu individuálna. Erik Tomáš z úradu vlády vyhlásil, že niektorí externí poradcovia vykonávajú prácu bez nároku na odmenu, ich mená ale neuviedol.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť