Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Inšpektori kontrolujú predajcov potravín. Zistili nedostatky

Ministerstvo pôdohospodárstva bude výsledky kontrol zverejňovať aj na svojej webovej stránke.

Jozef Kopáčik s fotografiou zhnitej zeleniny, ktorú predával jeden z obchodných reťazcov v Šali.(Zdroj: (LAZ))

Ministerstvo pôdohospodárstva bude výsledky kontrol zverejňovať aj na svojej webovej stránke.

ŠAĽA, GALANTA, DUNAJSKÁ STREDA. Výsledky kontrol u všetkých druhov predajcov potravín na Slovensku šokovali. Účastníci potravinového sektora si podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka urobili zo Slovenska „žumpu na nekvalitu“.

Blokové pokuty

„Najväčšou katastrofou“ skon-čili podľa ministra kontroly v supermarketoch a hypermarketoch. Závažné nedostatky zistili v 145 z 325 prípadoch. Rezort bude výsledky kontrol po novom zverejňovať aj na svojej webovej stránke.
„Je vypracovaný program zvýšenia efektívnosti úradných kontrol potravín a zabránenie dovozu zdraviu škodlivých a nekvalitných potravín z iných členských štátov a tretích krajín na Slovensko. U všetkých predajcov potravín v okrese kontrolujeme živočíšne, rastlinné produkty, tabakové a cukrárenské výrobky,“ priblížil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Šali Jozef Kopáčik. Zvýšené kontroly prebiehajú po pracovnej dobe a cez víkendy. Obchody sa určia hodinu pred návštevou.

„Výsledky, žiaľ, nie sú lichotivé, stále nachádzame hrubé nedostatky, najmä čo sa týka zhnitej zeleniny, poškodených obalov, mäsových výrobkov po dátume spotreby, rozmrazované potraviny, nedodržiavanie teplôt v mrazničkách. Zistili sme napríklad, že mraznička ukazovala namiesto -18 až mínus 22 iba mínus 6, pričom v knihe kontrol bolo napísané mínus 18, mínus 20,“ povedal Kopáčik. Dodal, že inšpektori za nedostatky ukladajú blokové pokuty, tie vážnejšieho charakteru riešia cestou správneho konania. Najvyššiu pokutu podľa Kopáčika uložili vo výške tisíc eur.

„Nedostatky sú stále tie isté, povedal by som skôr, že z roka na rok sa to zhoršuje. Čím väčšie nátlaky v médiách, tým sú potraviny horšej kvality. Napriek tomu by som rád apeloval prostredníctvom vás na určitú etiku predaja, keďže ľudia nechávajú v obchodoch svoje ťažko zarobené peniaze, a preto si zaslúžia, aby mali kvalitné potraviny.“

Prevádzková hygiena

V Galantskom okrese inšpektori od začiatku zvýšených kontrol vyzbierali na pokutách do 5-tisíc eur.
„To, že robíme tieto námatkové akcie hlavne po pracovnej dobe a cez víkendy, plní svoj účel, pretože reťazce boli zvyknuté v tomto čase dávať na pulty najmä nekvalitné ovocie a zeleninu. Inak je u nás situácia v tomto smere vystabilizovaná,“ upresnil Jozef Kašuba, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Galante.

Inšpektori v Dunajskostredskom okrese zaznamenali nedostatky v prevádzkovej hygiene, našli tovar po dátume minimálnej trvanlivosti alebo po dátume spotreby, poškodené obaly na tovare, potraviny neoznačené v kodifikovanej forme štátneho jazyka a v niektorých prípadoch bolo zistené nedodržovanie oddeleného skladovania nezlučiteľných potravín. Za najvážnejšie nedostatky považuje šéfka Re-gionálnej veterinárnej správy v Dunajskej Strede Miriam Csicsai prvé štyri.

„Dejú sa dennodenne, ich odstránenie by si vyžadovalo systémové opatrenia,“ povedala. Počet a výšku pokút zatiaľ nevedela vyčísliť, menšie číslo oproti vlaňajšku však nepredpokladá. „Máme možnosť uložiť blokovú pokutu na mieste, ale touto cestou sme nechceli ísť, to skôr robíme pri bežných kontrolách. Teraz ide o hĺbkové kontroly, pri ktorých sa vždy zistia zásadnejšie porušenia, takže sankcie budeme ukladať v správnom konaní. Konkrétnejšie údaje budeme vedieť v polovici budúceho mesiaca,“ poznamenala Csicsai.

Spoločnosti podnety riešia

Spoločnosť BILLA podľa jej finančnej riaditeľky a konateľky Jany Zemánkovej výsledky kontrol rešpektuje, pretože „paralelne s ich internými kontrolami vedú k zvyšovaniu kvality predaja aj prevádzky predajní“. Zemánková hovorí, že všetky vyčítané nedostatky berú veľmi vážne a vo všetkých prípadoch už boli prijaté nápravné opatrenia.

„Pomerná časť nedostatkov sa však týkala aj prevádzkových nedostatkov technického charakteru, ktoré nemali absolútne žiadny vplyv na kvalitu predávaných potravín. Preto pokladáme zverejnenie percenta chýb na počet kontrol za zavádzajúce meradlo, keďže neberie do úvahy odlišnú váhu prasknutej kachličky v sklade od predaja nekvalitných potravín.“

„My sami v Tescu robíme množstvo interných kontrol zameraných na kvalitu. Ročne skontrolujeme a zachytíme ešte pred bránami našich skladov množstvo potravín, ktoré nespĺňajú vysoké štandardy kvality, a vrátime ich dodávateľom,“ povedal hovorca Peter Sklenář s tým, že každý podnet na ďalšie zlepšenie služieb berú vážne a budú sa ním zaoberať.

„Z doteraz nám dostupných zápisov inšpekcie sú známe len 2 pochybenia zo 46 kontrol týkajúce sa kvality produktov. V oboch prípadoch išlo o porušenie obalu. V zistených nedostatkoch naša spoločnosť okamžite urobila nápravu,“ dodala hovorkyňa spoločnosti Lidl Jana Čupková.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť