Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Divadlo Andreja Bagara pripravuje Sezónu smiechu

Nová divadelná sezóna 2012/2013 v Divadle Andreja Bagara v Nitre bude Sezónou smiechu. Predstaví klasikov komédií, ich vrcholné diela a rôzne podoby komiky na svetových javiskách v spektre niekoľkých storočí.

V novej divadelnej sezóne dostanú v Nitre priestor hlavne komédie.(Zdroj: www.dab.sk)

V rámci hlavného programu divadlo uvedie komédie Prefíkaná vdova, Plešatá speváčka, Skrotenie zlej ženy, Rok v Kocúrkove, Parazit a Dievča bez vena. „Predskokanom“ hlavného programu monotematickej sezóny bude ojedinelý a svojím rozsahom výnimočný projekt uvedenia troch hier jedného autora, významného britského dramatika Dennisa Kellyho. Hry nesú názvy Láska a peniaze, Dna a Siroty. Projekt vzniká v spolupráci s Britským veľvyslanectvom v Bratislave.

Rozmarná komédia talianskeho klasika tohto žánru Carla Goldoniho Prefíkaná vdova odhalí pozadie lásky a princíp fungovania mužsko-ženského vábenia. V čase talianskeho osvietenstva sa práve touto hrou v roku 1748 otváralo karnevalové obdobie v Benátkach. Preto je hra plná prestrojení, skúšok vernosti a oddanosti, gavalierskych príhovorov i darov od utajených ctiteľov. Inscenácia v réžii Michala Náhlíka bude mať premiéru 7. decembra. Na začiatku februára 2013 divadlo uvedie absurdnú grotesku Plešatá speváčka z pera francúzskeho dramatika rumunského pôvodu Eugéna Ionesca, ktorý sa radí k najvýznamnejším predstaviteľom absurdného divadla. Plešatá speváčka je jeho dramatickou prvotinou. Od jej vzniku uplynulo viac než 60 rokov, ale z celého Ionescovho diela je to hra najpopulárnejšia a najhranejšia. V nitrianskom divadle ju zrežíruje Ľubomír Vajdička.

Sezóna bude pokračovať divadelnou klasikou Skrotenie zlej ženy od Wiliama Shakespeara. Najslávnejšia komédia tohto velikána drámy hovorí o premenlivosti a zložitosti vzťahov medzi mužom a ženou, o súboji pohlaví, manželských turbulenciách a mužských spôsoboch podrobenia ženy. Na režisérsku stoličku si sadne Svetozár Sprušanský, premiéra bude 15. februára 2013. V monotematickej sezóne Divadla Andreja Bagara nebude chýbať ani slovenská komediálna klasika – Rok v Kocúrkove od Sama Chalupku. Kocúrkovo sa stalo synonymom malomestskej obmedzenosti, všetečnosti a úzkoprsosti, zaľudnené je bizarnými ľudovými postavičkami. Je dejiskom viacerých Chalupkových hier, ktoré režisér Kamil Žiška spája do jedného celku – kolobehu roka na malom meste. Premiéra je naplánovaná na 12. apríla 2013.

V Sezóne smiechu nebude chýbať ani politický akcent. Nemecký klasik Friedrich Schiller prepracoval do svojej politickej veselohry pôvodnú francúzsku komédiu, ktorú v roku 1797 napísal Louis-Benoit Picard. Príbeh o vzostupe a páde šikovného, obratného karieristu pranieruje pokrytectvo, chorobnú túžbu po úspechu a aj dnes aktuálny problém všemocnej korupcie. Diváci budú môcť hru v réžii Lukáša Brutovského vidieť 19. apríla 2013. V závere sezóny 21. júna divadlo uvedie ruskú tragikomédiu autora Alexandra Nikolajeviča Ostrovského Dievča bez vena. V hlavnej úlohe sa predstaví hosťujúca Nela Pocisková v alternácii s Alenou Pajtinkovou. Režisérom inscenácie bude Michal Vajdička.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť