Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Stredovekú fresku nepresunú, pamiatkari nedali súhlas

Pamiatkari súhlasia s čiastkovým a postupným rozobratím hornej časti oltára. Na práce bude dohliadať aj statik.

Na časti fresky, ktorú vidieť spoza oltára, sú hlavy svätcov a skupina veriacich. Podľa reštaurátora Vladimíra Plekanca je kvalita maľby výnimočná, má celoeurópsky význam.(Zdroj: SITA)

NITRA. Krajský pamiatkový úrad už rozhodol o stredovekej freske v hradnej katedrále. Na inú stenu ju nepresunú, urobia však jej kópiu. Aby sa reštaurátori k maľbe dostali, musia čiastočne rozobrať vzácny ranobarokový oltár z roku 1662.

O transfer fresky žiadal biskupský úrad. Neuspel ani v odvolacom konaní. Rozhodnutie krajského pamiatkového úradu je už právoplatné.

Pamiatkari: Maľba nie je ohrozená

Fresku náhodou objavili začiatkom roka, počas rekonštrukcie Katedrály sv. Emeráma na hrade. Maľba je ukrytá za oltárom Snímanie z kríža. Biskupstvo predložilo pamiatkarom projekt, ktorý uvažoval s jej presunom na inú stenu v chráme.

„Medzinárodné dokumenty o ochrane kultúrneho dedičstva hovoria, že pamiatka je neoddeliteľná od prostredia, do ktorého je umiestnená. Premiestnenie pamiatky je prípustné len v prípade, keď ide o jej záchranu,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Dodala, že zachovanie fresky na pôvodnom mieste nie je ničím bezprostredne ohrozené. Reštaurátori majú iný názor: „Freska je prekrytá nepriedušnými vrstvami, preto je ohrozená.“

Zatiaľ je odkrytá len malá časť fresky. Viac bude vidieť až po čiastočnom rozobratí oltára. Foto: SITA

Verejnosť uvidí kópiu

Pamiatkari trvajú na tom, že transfer fresky nie je dobrý nápad. „Zachovanie jej pôvodného umiestnenia je spojené s obsiahlou a historicky, výtvarne ako aj ikonograficky hodnotnou výpoveďou o stredovekej situácii v Dolnom kostole. Preto je nevyhnutné túto výpoveď v tých najširších súvislostiach zachovať aj pre tých, ktorí nás prežijú,“ zdôvodnila riaditeľka.

Transfer nie je podľa nej jediný spôsob, ako je možné fresku z druhej polovice 14. storočia prezentovať verejnosti. „Krajský pamiatkový úrad uprednostnil vyhotovenie jej kópie, ktorá bude umiestnená na inom vhodnom mieste kostola. Samozrejme, to je možné uskutočniť iba v prípade získania dostatočných a ucelených informácií o stave a rozsahu figurálnej maľby.“

Aby ju mohli reštaurátori odkryť, musia rozobrať hornú časť oltára Snímania z kríža. Keďže je veľmi vzácny, pamiatkari trvajú na maximálnej opatrnosti.

Vzácny ranobarokový oltár. Foto: (mh)

Oltár rozoberú postupne

„Umožníme vykonať čiastkové a dôrazne postupné rozoberanie hornej časti oltára - pod prísnym dohľadom statika a skúseného reštaurátora, teda nie rozobratie v celej hmote a rozmere oltára,“ upozornila Valeková.

Zdôraznila, že každý krok pri rozoberaní bude podrobne analyzovaný, vrátane technológie murovania a kotvenia oltára. Počas prác bude prítomný zástupca pamiatkarov.

Súbežne s rozoberaním oltára budú reštaurátori odkrývať fresku. „Dodržanie zvoleného postupu prác umožní preveriť a zistiť rozsah a stav zachovania maľby, jej umelecko-historické vyhodnotenie a následné zdokumentovanie.“

V prípade negatívneho nálezu (ak nebude freska zachovaná) rozoberanie oltára ihneď zastavia.

Práce sú pozastavené

Kópiu fresky chce biskupstvo prezentovať v Pribinovom kostole. Nová maľba sa tak dostane na opačnú stranu steny, na ktorej je originál.

„Zatiaľ nie je dohodnutý ďalší postup prác, celá vec je v štádiu rokovania. Samozrejme, najprv musíme zabezpečiť finančné prostriedky na realizáciu,“ povedal hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Momentálne sú práce v katedrále prerušené. Reštaurátori čakali na definitívny verdikt pamiatkarov o freske.

Rekonštrukcia Katedrály sv. Emeráma sa začala v roku 2007, podľa pôvodných plánov má byť ukončená v decembri. Objav stredovekej maľby možno tento termín posunie.Katedrála sv. Emeráma na hrade. Foto: (mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť