Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra bude mať mestské dopravné ihrisko, dostane ho zadarmo

S úpravou plochy plánujú začať cez letné prázdniny. Školy za návštevu dopravného ihriska platiť nebudú.

Dopravné ihrisko má byť za espressom na Chrenovej I.(Zdroj: (jk))

NITRA. Mesto chce na Chrenovej prevádzkovať detské dopravné ihrisko. Na tento účel vybralo asfaltovú plochu medzi panelákmi, za Park Espressom nazývaným „domček“.

Pozemok patrí mestu. Plocha je v súčasnosti zanedbaná, čiastočne plní funkciu ihriska. S prácami sa má začať v blízkej dobe. Podľa viceprimátora Štefana Štefeka ich zaplatí spoločnosť Granvia. Pôjde o kompenzáciu za sťaženú dopravnú situáciu v Nitre počas výstavby R1.

Asfaltová plocha je zanedbaná. Foto: (jk)

Dopravné ihrisko na tom istom mieste už kedysi bolo. „Zriadené bolo v rámci výstavby sídliska Chrenová I. Po niekoľkých rokoch stratilo správcu aj pôvodnú funkciu,“ povedal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu, ktorý uvedenú lokalitu navrhol.

Treba obnoviť asfaltový povrch a ak bude na ihrisku aj svetelná križovatka, pod povrch uložiť nové elektrické vedenie.
„Situačné riešenie a technické vybavenie by malo imitovať modely reálnych situácií. Na ihrisku by mali byť rôzne typy križovatiek - svetelná, okružná aj klasická priesečná,“ dodal Sitkey.

Dopravné ihrisko na Chrenovej postavili začiatkom 70. rokov. Snímka je z knihy Nitra, jej autorom je J. Krátky.

Viceprimátor Štefek povedal, že dopravné ihrisko bude popoludní a cez víkendy k dispozícii pre verejnosť. Prioritne je však určené pre materské a základné školy. „Využívať ho budú zadarmo, v rámci dopravnej výchovy. K dispozícii bude aj požičovňa bicyklov.“ Ako učebňu chce mesto využiť bývalý energoblok alebo priestory blízkej základnej školy.

O projekte mestského dopravného ihriska sa hovorí už druhý rok. Radnica pôvodne vybrala bývalé ihrisko v areáli Základnej umeleckej školy J. Rosinského na Vajanského ulici. Ľudia ale boli proti. Mesto totiž chcelo ísť do projektu s autoškolou, ktorá by dopravné ihrisko využívala ako autocvičisko. Autá by jazdili popod školské okná. V prípade dopravného ihriska na Chrenovej I sa so žiadnym autocvičiskom nepočíta.

V okrese Nitra je v súčasnosti len jedno dopravné ihrisko, ktoré spĺňa základné podmienky pre dopravnú výchovu - v nitrianskom Brezovom háji. Je súkromné, prevádzkuje ho majiteľ detektívnej kancelárie. Individuálni návštevníci ho využívať nemôžu.

„Niekoľko menších dopravných ihrísk bolo zriadených na základných a materských školách v Nitre a okolitých dedinách. Tieto ihriská sú menšieho rozsahu a nie sú vybavené napríklad cestnou svetelnou signalizáciou,“ poznamenal Sitkey.

ico

Župa sa súdi kvôli pozemku pod dopravným ihriskom

Dopravné ihrisko v Brezovom háji, neďaleko rozostavaného City Parku, si pamätajú ešte dnešní štyridsiatnici. Ako jediné v okrese spĺňa podmienky pre dopravnú výchovu detí. Jeho súčasťou je požičovňa bicyklov, kolobežiek a elektromobilov.

Už roky toto ihrisko prevádzkuje Radúz Sedlár, ktorý má v areáli súkromnú detektívnu kanceláriu. Verejnosti je známy z posledných komunálnych volieb ako kandidát na primátora.

Dopravné ihrisko využívajú školy (aj z iných okresov), centrá voľného času, autoškoly a iné organizácie. V prípade škôl sa údajne platí približne 1,50 eura na žiaka a hodinu. Sedlár sumu neupresnil. „Cena je dohodou,“ povedal.

Individuálni návštevníci, ako sú rodičia s deťmi, ihrisko využívať nemôžu. „Mám ambície to do budúcna zmeniť a rozšíriť služby,“ povedal Sedlár.

Dodal, že kapacitne by dokázali zvládnuť podstatne viac škôl. „Načo chce mesto stavať nové dopravné ihrisko, keď toto nie je využité? Dohoda je možná,“ povedal.

„Bola to jedna z alternatív, ale využijeme ponuku z Granvie, ktorá pre mesto postaví dopravné ihrisko na svoje náklady,“ reagoval viceprimátor Štefek.

„My už máme svoju skúsenosť s pánom Sedlárom ohľadom cesty v Brezovom háji. Nedokázali sme sa s ním dohodnúť, povedal „nie“ na naše vlastné pozemky,“ dodal Štefek.

Mesto chcelo v roku 2010 využiť časť pozemku, ktorý má na liste vlastníctva, na výstavbu cesty. Na pozemku má však Sedlár postavené dve zrubové chatky, s ich presunom nesúhlasil. Cesta je preto len jednosmerná.

Radnica dala v roku 2010 návrh na súd na vypratanie pozemku. Štefek potvrdil, že spor nie je dodnes ukončený.

Mesto má pozemok na svojom liste vlastníctva, podnikateľ toto vlastníctvo spochybňuje a pred niekoľkými rokmi prestal platiť nájomné. Mesto si chce peniaze vymôcť súdnou cestou.

Na súd sa pred niekoľkými rokmi z rovnakého dôvodu obrátila aj župa. Podľa hovorcu Stanislava Katrinca sú tri parcely pod dopravným ihriskom vo vlastníctve Nitrianskeho samosprávneho kraja. Spevnená plocha a budova patria podnikateľovi, ktorý pôvodne platil za parcely nájomné. Pred rokmi však vlastníctvo župy spochybnil a prestal platiť.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť