Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vodiči majú problém trafiť z R1 do centra Nitry

Granvia zmenu značenia neplánuje. Ministerstvo dopravy ju pripúšťa.

Výjazd Nitra - východ.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Označenie výjazdov z novej rýchlostnej cesty R1 do mesta je podľa vodičov mätúce. Majú problém orientovať sa.
Na problém už poukázala aj radnica, ministerstvo dopravy nevylúčilo zmenu značenia - ak dostane podnet. Granvia, ktorá cestu postavila, nevidí dôvod na zmenu.

Podľa svetových strán

„Mnohí vodiči, ktorí chcú zísť z R1 do Nitry, hľadajú, kadiaľ sa ide do centra. Značenie podľa svetových strán im v tom však nepomôže,“ povedal motorista, ktorý vraj na problém upozorňoval ešte pred otvorením cesty.

Výjazdy sú označené ako Nitra - západ, Nitra - juh a Nitra - východ. Mnohí nevedia, kam majú odbočiť a zbytočne potom jazdia kilometre navyše. Problém s orientáciou majú aj samotní Nitrania.

„Ak odbočia na Nitra - východ, dostanú sa na seleneckú križovatku (za Chrenovou). Výjazd Nitra - juh ich dovedie na Cabajskú cestu. Ak si vyberú Nitra - západ, vyjdú na severnom obchvate Nitry,“ hovorí motorista.

Ak chce ísť do centra, využíva výjazd Nitra - západ a odtiaľ ide na kruhový objazd pod Zoborom. Jeho kamarát uprednostňuje výjazd Nitra - východ, hovorí, že cez Chrenovú sa do centra dostane rýchlejšie. Ľudia z iných miest sú ale úplne bezradní.

Foto: SITA

Štefek: Vzniká chaos

„Máme s tým problémy. Zájazdy z iných miest, ktoré idú na predstavenia nášho divadla, nevedia, kadiaľ majú zísť. Neviem, prečo tam nie je tabuľa Centrum,“ povedal na zastupiteľstve Ján Greššo, mestský poslanec a zároveň riaditeľ Divadla Andreja Bagara.

Podobné skúsenosti majú viacerí poslanci. Viceprimátor Štefan Štefek reagoval, že mesto už o probléme hovorilo aj s predstaviteľmi spoločnosti Granvia, ktorá cestu stavala.

„Sú to závažné nedostatky, vodiči sa sťažujú, že nevedia, kadiaľ majú ísť, aj v Nitre vzniká chaos,“ povedal Štefek.

Ministerstvo pripúšťa zmenu

Hovorkyňa Granvie reagovala, že dopravné značenie rýchlostnej cesty R1 sa robilo v súlade s požiadavkami polície a v rozsahu odsúhlaseného projektu. „Žiadne ďalšie úpravy dopravného značenia neplánujeme,“ dodala.

Ministerstvo dopravy ale úpravy značenia nevylúčilo. Hovorca Martin Kóňa povedal, že v súčasnosti neevidujú v tejto veci žiadne oficiálne sťažnosti.

„Sme však otvorení akýmkoľvek podnetom, ktoré zvýšia komfort vodičov pri vychádzaní na novopostavenú rýchlostnú cestu pri Nitre alebo schádzaní z nej. V prípade, že ich dostaneme, budeme sa nimi vážne zaoberať,“ prisľúbil.

Foto: SITA

Vjazdy neboli označené

Kým teraz majú niektorí vodiči problém trafiť z R1 do centra, vlani sa nevedeli dostať z mesta na R1. Vjazdy na novú rýchlocestu totiž vôbec neboli označené.

Tento stav trval dva mesiace. Nebolo toho, kto by urobil nápravu. Granvia argumentovala, že je to povinnosť správcu príslušných komunikácií.

„Je povinnosťou dodávateľa a prevádzkovateľa stavby označiť a osadiť návestia pred križovatkami a smerové tabule,“ oponovala Slovenská správa ciest.

Situácia sa zmenila až pred Vianocami. Postarala sa o to Slovenská správa ciest, ktorá na podnet okresného dopravného inšpektorátu označila vjazdy na R1.

Uvedené riešenie je podľa dopravného inšpektorátu dočasné, kým nepríde k zmene veľkoplošných dopravných značiek umiestnených na portáloch.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť