Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Starostku Podhorian vinia, že nadržiava manželovi

Ľudia vinia starostku, že kým oni majú zákaz parkovať na miestnych cestách, jej manžel to robiť môže.

Ľudia vinia starostku, že uplatňuje systém rovní a rovnejší a kým oni majú zákaz parkovať na miestnych cestách, manžel starostky to robiť môže.

PODHORANY. Obmedzenie parkovania, ktoré zaviedla obec od januára, vyvoláva medzi miestnymi ľuďmi vášnivé diskusie doteraz.

Starostka tvrdí, že nariadenie, ktoré ide po autách parkujúcich na cestách dlhšie ako deň, má zabezpečiť bezpečnosť ľudí v obci, ktorá nemá takmer žiadne chodníky. Časť Podhorancov ale oponuje a nariadenie označuje za zbytočné.

Problém, ktorý nie je?

Zákaz parkovania na verejných komunikáciách odstránil z ciest odstavené autá a aj kamióny dopravcov z okolitých miest, ktorí si z Podhorian spravili bezplatné parkovisko, tvrdí vedenie obce.

Viacerí čitatelia naopak tvrdia, že to je hlúposť a nariadenie len rieši problém, ktorý v obci nikdy nebol.

„Neviem o žiadnom kamióne, ktorý by tu v minulosti parkoval. Išlo o odťahovú službu podnikateľa z obce, ktorý parkoval na trávnatej ploche, nie na hlavnej ceste,“ hovorí obyvateľka Jana.

„Kamióny síce parkovali na verejnom priestranstve, ale mimo cestných komunikácií – na rozdiel od osobných áut, ktoré zasahujú priamo do vozovky a častokrát znemožňujú bezpečnosť a prehľadnosť premávky,“ mieni obyvateľka Alžbeta Fülöpová.

Starostka Magdaléna Bogyová ale trvá na tom, že problém robili aj kamióny. „Zamestnanec, ktorý pracoval na nákladiaku, si ho doma akože odparkoval. V skutočnosti ale stál na našich verejných priestranstvách a my sme mali zahltené komunikácie,“ povedala starostka.

Podľa nej podnikatelia s nákladnou dopravou začali využívať na parkovanie obce, ktoré mali nariadenia o parkovaní voľnejšie.

Rovní a rovnejší

Ľuďom tiež prekáža, že napriek nariadeniu na ulici parkuje autobus cestovnej kancelárie, v ktorej pracuje manžel starostky. Videli ho viackrát a viacerí obyvatelia nám zaslali snímky autobusu odparkovaného neďaleko kostola.

Tolerovanie autobusu starostkinho manžela považujú za rovnostársky prístup.

„Každý vie, že je to manžel starostky,“ povedal tridsiatnik Tomáš. „Touto skutočnosťou sa miestne zastupiteľstvo nezaoberá, keďže vodič autobusu je manželom starostky,“ vyhlásila Alžbeta Fülöpová.

„Parkoval tu viac ako 24 hodín. Raz tri dni a druhý raz dva dni stál pred obchodom v Sokolníkoch. On môže? Je to manžel pani starostky. Ohrozuje občanov, deti, obmedzuje zásobovanie potravín. Zavadzal tam, bolo to neprehľadné a nebolo vidieť na hlavnú cestu,“ hovorí pani Jana.

Dve výnimky

Starostka Bogyová obvineniam obyvateľov nerozumie. Zaráža ju, že píšu sťažnosti a anonymy, no ani jeden z nich neprišiel na obecný úrad, aby tému odparkované autobusy starostka vysvetlila.

Podhorany vydali dve výnimky na parkovanie v obci, obe ešte v čase, keď neplatilo nariadenie o zákaze parkovať na verejných komunikáciách viac ako 24 hodín nonstop. Obe výnimky vydala obec na autobusy a obe platia dodnes.

Prvú z roku 2009 dostala firma Veolia Transport Nitra, ktorá prevádzkuje verejnú dopravu. Jej šofér skoro ráno vychádza na pravidelnú linku priamo z domu. Ak by dedina Veolii výnimku nedala a šofér by nemohol parkovať v obci, stúpla by cena lístka na autobus.

Dopravca by si tak kompenzoval zvýšené náklady, ktoré by mu vznikli, ak by autobus do obce musel každé ráno prichádzať z Nitry.

Druhé povolenie dala obec na autobus cestovky Aeolus. Vydala ho začiatkom vlaňajšieho mája.

„Nevidím v tom princíp rovný a rovnejší. Zamestnanci Veolie mi nie sú v príbuzenskom pomere. Potom neviem, prečo by som mala postupovať inak (ako v prípade Veolie), pokiaľ sa to týka môjho rodinného príslušníka. Ukrivdiť inú firmu len preto, že tam je zamestnaný môj manžel, sa mi nevidí spravodlivé,“ dodala starostka.

Dva autobusy dvoch rôznych firiem sú zatiaľ jediné, ktorým Podhorany udelili výnimku. Ňou im umožnili parkovať na obecných plochách.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť