Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL DIVADELNÁ NITRA OTVÁRA AJ OTÁZKY MORÁLKY A SVEDOMIA, VINY A NEVINY

Na Divadelnej Nitre 13 inscenácií z desiatich krajín

Hlavný program Divadelnej Nitry sa koncentruje na súčasnú hru a autorskú tvorbu.

Hlavný program Divadelnej Nitry sa koncentruje na súčasnú hru a autorskú tvorbu.

NITRA. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. septembra, ponúkne počas 21. ročníka politické a spoločenské témy minulosti aj súčasnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová. Podtitulom festivalu je vina - nevina.

„Obraciame sa do minulosti, ale upriamujeme pohľad predovšetkým na horúcu súčasnosť. Program sme sa snažili upraviť tak, aby sa v každej inscenácii objavil nejaký problém, nejaká otázka zodpovednosti za vlastný život a za prostredie, v ktorom žijeme. Spolu s tvorcami otvárame napríklad otázky morálky a svedomia, viny a neviny,“ zdôraznila Kárová.

Festivalový hlavný program ponúkne 13 inscenácií z desiatich krajín. Diváci si budú môcť pozrieť jedinečné diela divadelných umelcov z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie a Slovenska. Prioritou festivalu je divadelná tvorba krajín V4. "Prinášame veľmi čerstvé inscenácie, ktoré mali premiéru nedávno, či už je to Anamnéza Viktora Bodóa alebo predstavenie Tri fúrie od režiséra Marcina Libera," povedala manažérka zahraničných vzťahov Romana Maliti.

"Neuvádzame jedinú klasiku. Prezentujeme tendencie dokumentárneho divadla a politické divadlo," spresnila Kárová. Okrem vážnych tém a žánrov sa diváci môžu tešiť aj na grotesku, tanec či videoprezentáciu. Organizátori festivalu chcú dať priestor nielen novým témam, ale aj autorom, ktorí sa na Divadelnej Nitre nikdy neobjavili. "Predstavíme tvorbu ôsmich režisérov, ktorých na našom festivale nebolo možné doposiaľ vidieť. Z toho sedem je zahraničných a jeden slovenský," spresnila Kárová.

Festival Divadelná Nitra podľa Maliti prichádza aj so zaujímavou ambíciou. "Zapojili sme sa do dvoch koprodukčných projektov a podieľame sa na ich uvedení na Slovensku. Prvým je tanečný projekt choreografky Constanzy Macras a jej súboru DorkyPark - Otvorení všetkému. Inscenácia prináša netradičný pohľad na súčasnú rómsku otázku. Táto inscenácia poputuje aj do Štátneho divadla v Košiciach," povedala Maliti.

Druhou inscenáciou je projekt moskovského divadla Teatr.doc - Dvaja v tvojom dome. Inscenácia ponúka príbeh súčasného bieloruského básnika a najmä opozičného kandidáta a pýta sa, čo znamená byť väzňom vo vlastnom dome, keď sa vám do bytu nasťahujú tajní agenti. Príbeh je založený na skutočných udalostiach.

Okrem toho medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície prinesie malé a veľké tragédie, osobné a spoločenské zlyhania a najmä reálne ľudské príbehy o dobe a moci. V rámci sekcie Parallel Forum budú tvorcovia zo šiestich krajín prezentovať námety a príbehy, ktoré vzniknú z prieskumov v tajných archívoch ich krajín.

Všetky festivalové predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Po 17. raz na úvod festivalu rozdajú prestížne ocenenia uplynulej slovenskej divadelnej sezóny DOSKY.

Na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra nebude chýbať ani inšpiratívny pracovný a vzdelávací program. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť na približne 70 podujatiach - divadelných, hudobných, výtvarných aj filmových.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť