Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL DIVADELNÁ NITRA OTVÁRA AJ OTÁZKY MORÁLKY A SVEDOMIA, VINY A NEVINY

Na Divadelnej Nitre 13 inscenácií z desiatich krajín

Hlavný program Divadelnej Nitry sa koncentruje na súčasnú hru a autorskú tvorbu.

Hlavný program Divadelnej Nitry sa koncentruje na súčasnú hru a autorskú tvorbu.

NITRA. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. septembra, ponúkne počas 21. ročníka politické a spoločenské témy minulosti aj súčasnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová. Podtitulom festivalu je vina - nevina.

„Obraciame sa do minulosti, ale upriamujeme pohľad predovšetkým na horúcu súčasnosť. Program sme sa snažili upraviť tak, aby sa v každej inscenácii objavil nejaký problém, nejaká otázka zodpovednosti za vlastný život a za prostredie, v ktorom žijeme. Spolu s tvorcami otvárame napríklad otázky morálky a svedomia, viny a neviny,“ zdôraznila Kárová.

Festivalový hlavný program ponúkne 13 inscenácií z desiatich krajín. Diváci si budú môcť pozrieť jedinečné diela divadelných umelcov z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie a Slovenska. Prioritou festivalu je divadelná tvorba krajín V4. "Prinášame veľmi čerstvé inscenácie, ktoré mali premiéru nedávno, či už je to Anamnéza Viktora Bodóa alebo predstavenie Tri fúrie od režiséra Marcina Libera," povedala manažérka zahraničných vzťahov Romana Maliti.

"Neuvádzame jedinú klasiku. Prezentujeme tendencie dokumentárneho divadla a politické divadlo," spresnila Kárová. Okrem vážnych tém a žánrov sa diváci môžu tešiť aj na grotesku, tanec či videoprezentáciu. Organizátori festivalu chcú dať priestor nielen novým témam, ale aj autorom, ktorí sa na Divadelnej Nitre nikdy neobjavili. "Predstavíme tvorbu ôsmich režisérov, ktorých na našom festivale nebolo možné doposiaľ vidieť. Z toho sedem je zahraničných a jeden slovenský," spresnila Kárová.

Festival Divadelná Nitra podľa Maliti prichádza aj so zaujímavou ambíciou. "Zapojili sme sa do dvoch koprodukčných projektov a podieľame sa na ich uvedení na Slovensku. Prvým je tanečný projekt choreografky Constanzy Macras a jej súboru DorkyPark - Otvorení všetkému. Inscenácia prináša netradičný pohľad na súčasnú rómsku otázku. Táto inscenácia poputuje aj do Štátneho divadla v Košiciach," povedala Maliti.

Druhou inscenáciou je projekt moskovského divadla Teatr.doc - Dvaja v tvojom dome. Inscenácia ponúka príbeh súčasného bieloruského básnika a najmä opozičného kandidáta a pýta sa, čo znamená byť väzňom vo vlastnom dome, keď sa vám do bytu nasťahujú tajní agenti. Príbeh je založený na skutočných udalostiach.

Okrem toho medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície prinesie malé a veľké tragédie, osobné a spoločenské zlyhania a najmä reálne ľudské príbehy o dobe a moci. V rámci sekcie Parallel Forum budú tvorcovia zo šiestich krajín prezentovať námety a príbehy, ktoré vzniknú z prieskumov v tajných archívoch ich krajín.

Všetky festivalové predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Po 17. raz na úvod festivalu rozdajú prestížne ocenenia uplynulej slovenskej divadelnej sezóny DOSKY.

Na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra nebude chýbať ani inšpiratívny pracovný a vzdelávací program. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť na približne 70 podujatiach - divadelných, hudobných, výtvarných aj filmových.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť