Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

S odchytom mačiek aktivisti nesúhlasia, chcú ich kastrovať

Zdanlivo nevinné kŕmenie mačiek prerástlo v Galante do megaproblému.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Obyvatelia a občianske združenia nesúhlasia s odchytom mačiek a na mesto spustili vlnu kritiky. Odchyt podľa nich nič nerieši, poukazujú na dôležitosť kastrácie. Mesto tvrdí, že tou neodstránia problém znečisťovania verejných priestranstiev a nebezpečenstvo prenosu rôznych chorôb.

Deratizujú viackrát


Mesto začalo s odchytom mačiek na základe podnetov obyvateľov bytových domov na sídlisku SNP a na Ulici Revolučná štvrť. Tí sa sťažovali na zvýšený počet túlavých mačiek, ktorý je spôsobený tým, že sú prikrmované. Zvyšky jedál, ktoré po nich zostávajú, podľa nich znečisťujú tiež prostredie.

„Prešlo to do takých extrémov, že z jednej mačky je 15 mačiek, pozerajú na vás zo smetiaka, spod auta, spod schodov, stromov, je to neúnosné,“ posťažoval sa obyvateľ sídliska SNP na zastupiteľstve a poprosil kompetentných o pomoc. V tom čase už mesto problematiku riešilo vydaním zákazu kŕmenia mačiek, neskôr sa rozhodlo pristúpiť aj k ich odchytu. Pri kontrole sídlisk totiž zamestnanci zistili, že potravou sa nechtiac prikrmujú tiež hlodavce, čím dochádza aj k ich premnožovaniu.

„Na deratizáciu, ktorú vykonávame pravidelne zo zákona dvakrát do roka, mesto vynaloží nemalé finančné prostriedky. V minulom období boli deratizácie aj navyše,“ argumentuje prednostka Henrieta Csemezová. Odchytom mačiek sa podľa jej slov zníži riziko nákazy a prenosu infekčného ochorenia toxo-plazmózy, ktorej sú najčastejšie vystavené deti na blízkom detskom pieskovisku, respektíve v materskej škole.

„Preto sme pristúpili k tomu, že sme zadali objednávku odborníkovi, ktorý sa venuje odchytu túlavých mačiek. Ten je mesto povinný zabezpečiť podľa zákona. V minulosti sme mali takýto istý problém na sídlisku Sever, ktorý sme v spolupráci s ním tiež vyriešili.“

Mačku domov nechceli

Odchyt zabezpečuje mesto prostredníctvom nitrianskeho veterinára. S odchytom začal začiatkom júla, potrvá mesiac. Aké náklady na tento účel mesto vynaloží, Csemezová nevedela zatiaľ povedať. Závisí to od počtu reálne odchytených mačiek a podľa spôsobu odchytu.
„Či chytí mačku do klietky, alebo použije uspávacie injekcie. Niektoré mačky sú tak prekŕmené, že sa do tej klietky, ani nezmestia,“ vraví prednostka.

Veterinár Ivan Inštitoris odchytil už zhruba dvadsať mačiek. Umiestňuje ich podľa jeho slov do útulkov Slobody zvierat, karanténnych staníc alebo novým majiteľom.
„Niektoré sa vypustia, samozrejme tam, kde neprekážajú, napríklad na okraj dediny. Niektoré som vypustil aj na svojom pozemku. Zaujímavé, že keď som ich núkal tým ľuďom, ktorí boli proti odchytu, ani jeden si mačku nechcel zobrať domov. Povedal som im, že ju začipujem, odčervím a zaočkujem, ale nechceli,“ vraví Inšitoris.

Pochybnosti o odchyte

Odchyt nie je podľa Milana Baka z Občianskeho združenia Tulák zo Serede riešením. Chcel by spolu s inými „neziskovkami na záchranu zvierat“ toto opatrenie mesta zastaviť a nahradiť ho kastračným programom, ktorý by okrem iného aj znížil populáciu mačiek.

„Je nereálne, aby veterinár vychytal všetky mačky, nejaké tam určite ostanú, a ak nebudú kastrované, budú mať ďalšie mačičky a kolobeh sa bude opakovať. O rok môžu opäť odchytávať. Program si osvojili aj iné mestá a funguje, prečo nemôže aj v Galante?“ pýta sa Bako. Vyslovil pochybnosti o tom, kde odchytené mačky v skutočnosti končia.
„Všetky útulky máme preverené a žiadne neberú divoké mačky z ulice, lebo nie sú umiestniteľné. Nitriansky ú-tulok má mačičky z mesta Nitra, ktoré vykastrovali a idú naspäť do mesta.“

Sčítavanie psov

Milovníkov zvierat, ktorí mačky prikrmovali, opatrenia mesta zarazili. Jedným z nich je aj pán František, ktorý počiatok problému s mačkami vidí v povinnosti domových dôverníkov ohlásiť mestskému úradu majiteľov psov. Tohtoročná novinka, ktorú podporili aj poslanci mala pomôcť radnici pri sčítavaní psov. „Chceli to porovnať so svojím zoznamom a tým, ktorí psov nezahlásili, mali vyzvať na zaplatenie dane. Vysvitlo, že ten pán, ktorý sa sťažoval aj na zastupiteľstve, si nesplnil povinnosť a myslím si, že toto bola z jeho strany forma pomsty. Dva roky sme kŕmili mačky, prečo im to začalo prekážať z jedného dňa na druhý?“

Podľa našich informácií má ísť o alergika, ktorý sa obrátil s problémom najprv na poslanca Petra Závodského. „Alergická je aj jeho dcéra, takže v tomto prípade budem vždy viac na ich strane ako na strane mačiek, nech sa na mňa nikto nehnevá. Pod schodiská sídliskových panelákov skrátka nepatria,“ zdôrazňuje poslanec. Dodal, že v súčasnosti mesto pripravuje štatút o životnom prostredí, ktorý by mal podľa jeho slov „pritvrdiť mestskú legislatívu aj o represie“.

Podľa prednostky je však predčasné potvrdiť, či by v budúcnosti prikrmovanie mačiek bolo aj pokutovateľné. Zmeny, ktoré sa zapracujú do štatútu, musia prejsť najprv odbornými komisiami, aby neboli v rozpore so zákonom.

Hospitalizovaných nemali

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené parazitom nazývaným Toxoplasma gondii. Jej nositeľom môžu byť aj mačky.
„Ale neznamená to, že každá mačka má toxoplazmózu. Má ju len tá, ktorá sa niekde nakazí. Deti sa môžu nakaziť obliznutím infikovaného piesku, keď sa v ňom hrajú, môže sa preniesť aj kontaktom, ak je na ruke škrabnutie,“ objasňuje Anton Jasenovec z Veterinárnej kliniky Šaľa.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave podľa našich informácií za posledné dva roky nehospitalizovali žiadneho pacienta s toxoplazmózou a ani iným „mačacím ochorením“. „Pokiaľ viem, tak nijaké problémy s galantskými mačkami sme nemali,“ povedali nám z infekčného oddelenia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 453
  2. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 437
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 361
  4. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 278
  5. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 227
  6. Tretie preteky vo westernovom jazdení 179
  7. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 175
  8. Lancz už nie je trénerom Šale 152
  9. Obklady z radnice odstránia, vianočná výzdoba zostane 132
  10. Štyri tituly pre Jakuba Petráka 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou

Z lávky padajú na koľajnice kusy hrdze. Z mosta sa šíri hluk.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Spartak sa rozlúčil s Karhanom aj so sezónou víťazne

V poslednom kole zavítali do Trnavy Zlaté Moravce. Spartakovci nastúpili do posledného zápasu sezóny s tričkami, na ktorých boli podobizni tváre Miroslava Karhana a Ivana Vrabca s ďakovným nápisom.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kam vyraziť