Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

S odchytom mačiek aktivisti nesúhlasia, chcú ich kastrovať

Zdanlivo nevinné kŕmenie mačiek prerástlo v Galante do megaproblému.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Obyvatelia a občianske združenia nesúhlasia s odchytom mačiek a na mesto spustili vlnu kritiky. Odchyt podľa nich nič nerieši, poukazujú na dôležitosť kastrácie. Mesto tvrdí, že tou neodstránia problém znečisťovania verejných priestranstiev a nebezpečenstvo prenosu rôznych chorôb.

Deratizujú viackrát


Mesto začalo s odchytom mačiek na základe podnetov obyvateľov bytových domov na sídlisku SNP a na Ulici Revolučná štvrť. Tí sa sťažovali na zvýšený počet túlavých mačiek, ktorý je spôsobený tým, že sú prikrmované. Zvyšky jedál, ktoré po nich zostávajú, podľa nich znečisťujú tiež prostredie.

„Prešlo to do takých extrémov, že z jednej mačky je 15 mačiek, pozerajú na vás zo smetiaka, spod auta, spod schodov, stromov, je to neúnosné,“ posťažoval sa obyvateľ sídliska SNP na zastupiteľstve a poprosil kompetentných o pomoc. V tom čase už mesto problematiku riešilo vydaním zákazu kŕmenia mačiek, neskôr sa rozhodlo pristúpiť aj k ich odchytu. Pri kontrole sídlisk totiž zamestnanci zistili, že potravou sa nechtiac prikrmujú tiež hlodavce, čím dochádza aj k ich premnožovaniu.

„Na deratizáciu, ktorú vykonávame pravidelne zo zákona dvakrát do roka, mesto vynaloží nemalé finančné prostriedky. V minulom období boli deratizácie aj navyše,“ argumentuje prednostka Henrieta Csemezová. Odchytom mačiek sa podľa jej slov zníži riziko nákazy a prenosu infekčného ochorenia toxo-plazmózy, ktorej sú najčastejšie vystavené deti na blízkom detskom pieskovisku, respektíve v materskej škole.

„Preto sme pristúpili k tomu, že sme zadali objednávku odborníkovi, ktorý sa venuje odchytu túlavých mačiek. Ten je mesto povinný zabezpečiť podľa zákona. V minulosti sme mali takýto istý problém na sídlisku Sever, ktorý sme v spolupráci s ním tiež vyriešili.“

Mačku domov nechceli

Odchyt zabezpečuje mesto prostredníctvom nitrianskeho veterinára. S odchytom začal začiatkom júla, potrvá mesiac. Aké náklady na tento účel mesto vynaloží, Csemezová nevedela zatiaľ povedať. Závisí to od počtu reálne odchytených mačiek a podľa spôsobu odchytu.
„Či chytí mačku do klietky, alebo použije uspávacie injekcie. Niektoré mačky sú tak prekŕmené, že sa do tej klietky, ani nezmestia,“ vraví prednostka.

Veterinár Ivan Inštitoris odchytil už zhruba dvadsať mačiek. Umiestňuje ich podľa jeho slov do útulkov Slobody zvierat, karanténnych staníc alebo novým majiteľom.
„Niektoré sa vypustia, samozrejme tam, kde neprekážajú, napríklad na okraj dediny. Niektoré som vypustil aj na svojom pozemku. Zaujímavé, že keď som ich núkal tým ľuďom, ktorí boli proti odchytu, ani jeden si mačku nechcel zobrať domov. Povedal som im, že ju začipujem, odčervím a zaočkujem, ale nechceli,“ vraví Inšitoris.

Pochybnosti o odchyte

Odchyt nie je podľa Milana Baka z Občianskeho združenia Tulák zo Serede riešením. Chcel by spolu s inými „neziskovkami na záchranu zvierat“ toto opatrenie mesta zastaviť a nahradiť ho kastračným programom, ktorý by okrem iného aj znížil populáciu mačiek.

„Je nereálne, aby veterinár vychytal všetky mačky, nejaké tam určite ostanú, a ak nebudú kastrované, budú mať ďalšie mačičky a kolobeh sa bude opakovať. O rok môžu opäť odchytávať. Program si osvojili aj iné mestá a funguje, prečo nemôže aj v Galante?“ pýta sa Bako. Vyslovil pochybnosti o tom, kde odchytené mačky v skutočnosti končia.
„Všetky útulky máme preverené a žiadne neberú divoké mačky z ulice, lebo nie sú umiestniteľné. Nitriansky ú-tulok má mačičky z mesta Nitra, ktoré vykastrovali a idú naspäť do mesta.“

Sčítavanie psov

Milovníkov zvierat, ktorí mačky prikrmovali, opatrenia mesta zarazili. Jedným z nich je aj pán František, ktorý počiatok problému s mačkami vidí v povinnosti domových dôverníkov ohlásiť mestskému úradu majiteľov psov. Tohtoročná novinka, ktorú podporili aj poslanci mala pomôcť radnici pri sčítavaní psov. „Chceli to porovnať so svojím zoznamom a tým, ktorí psov nezahlásili, mali vyzvať na zaplatenie dane. Vysvitlo, že ten pán, ktorý sa sťažoval aj na zastupiteľstve, si nesplnil povinnosť a myslím si, že toto bola z jeho strany forma pomsty. Dva roky sme kŕmili mačky, prečo im to začalo prekážať z jedného dňa na druhý?“

Podľa našich informácií má ísť o alergika, ktorý sa obrátil s problémom najprv na poslanca Petra Závodského. „Alergická je aj jeho dcéra, takže v tomto prípade budem vždy viac na ich strane ako na strane mačiek, nech sa na mňa nikto nehnevá. Pod schodiská sídliskových panelákov skrátka nepatria,“ zdôrazňuje poslanec. Dodal, že v súčasnosti mesto pripravuje štatút o životnom prostredí, ktorý by mal podľa jeho slov „pritvrdiť mestskú legislatívu aj o represie“.

Podľa prednostky je však predčasné potvrdiť, či by v budúcnosti prikrmovanie mačiek bolo aj pokutovateľné. Zmeny, ktoré sa zapracujú do štatútu, musia prejsť najprv odbornými komisiami, aby neboli v rozpore so zákonom.

Hospitalizovaných nemali

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené parazitom nazývaným Toxoplasma gondii. Jej nositeľom môžu byť aj mačky.
„Ale neznamená to, že každá mačka má toxoplazmózu. Má ju len tá, ktorá sa niekde nakazí. Deti sa môžu nakaziť obliznutím infikovaného piesku, keď sa v ňom hrajú, môže sa preniesť aj kontaktom, ak je na ruke škrabnutie,“ objasňuje Anton Jasenovec z Veterinárnej kliniky Šaľa.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave podľa našich informácií za posledné dva roky nehospitalizovali žiadneho pacienta s toxoplazmózou a ani iným „mačacím ochorením“. „Pokiaľ viem, tak nijaké problémy s galantskými mačkami sme nemali,“ povedali nám z infekčného oddelenia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť