Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prednosta Martinka určil vyvolených novinárov. Poza chrbát primátora

Aké následky vyvodí primátor Lednár voči prednostovi mestského úradu Martinkovi, nie je ešte jasné.

Prednosta Ľubomír Martinka.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Aké následky vyvodí primátor Lednár voči prednostovi mestského úradu Martinkovi, nie je ešte jasné. Za postup prednostu voči médiám sa primátor ospravedlnil.

ZLATÉ MORAVCE. Prípad určovania vyvolených novinárov, ktorí smú na tlačovku mesta, nabral nečakaný kurz.

Mesto totiž odhalilo, že za všetkým stojí prednosta mestského úradu Ľubomír Martinka. Ten bol podľa primátora Petra Lednára zodpovedný za zvolanie júnovej tlačovky mesta.

Martinka však pozval iba tie médiá, ktoré mu vyhovovali. Boli medzi nimi napríklad zlatomoravské weby, ktoré o meste zriedka píšu kriticky.

Niektoré z nich v poslednom období prinášali zo samosprávy najmä články obsahujúce Martinkove vízie.

Na tlačovke chýbali zástupcovia najčítanejšieho spravodajského webu sme.sk, krajských Nitrianskych novín aj Infolistov, ktorí Martinkovi ešte na májovej tlačovke neprekážali.

Martinka si neželal diskutovať o „podhodených témach“

Selektovanie médií samosprávou vyvolalo spŕšku kritiky zo všetkých strán. Postoj mesta nechápali mimovládky, odborníci na samosprávu ani primátori ďalších miest Nitrianskeho kraja.

Zástupca vydavateľského domu Petit Press, ktorý vlastní Nitrianske noviny aj portál sme.sk, zaslal Lednárovi k téme selektovania médií sériu otázok.

V odpovediach, ktoré z radnice prišli mailom, bolo jasne napísané, že mesto bude aj naďalej komunikovať iba s vyvolenými novinármi.

V stanovisku sa okrem iného písalo, že mesto nebude komunikovať „cez médiá na nimi podhodené témy“.

Tieto výroky ostro kritizovali viaceré organizácie sledujúce dianie v samosprávach. Podľa šéfa Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimíra Špánika z odpovedí mesta trčí ješitnosť a urazenosť. „Ide o zjavné zvýhodnenie médií, ktoré sú servilné,“ povedal Špánik.

Za nenormálne považuje selektovanie médií aj združenie Občan, demokracia a zodpovednosť. Podľa Ľubice Trubíniovej zo združenia je neprípustná snaha potláčať kritické názory využívaním moci.

„Negatívne správanie voči vybraným médiám predstavuje nedemokratický, nie celkom otvorený prístup k informovaniu verejnosti,“ reagovala na krok zlatomoravskej samosprávy Trubíniová.

Lednár sa médiám ospravedlnil. Za Martinku

Otázky k téme dvojakého metra na novinárov sme adresovali priamo primátorovi Lednárovi.

Paradoxne preto vyznieva, že od odpovedí, ktoré nám zaslal primátorov sekretariát z jeho mailovej adresy, sa primátor dištancoval.

Priznal, že odpovede poza jeho chrbát vypracoval prednosta radnice Ľubomír Martinka, lebo on sám mal v tom čase iné pracovné povinnosti. O tom, čo Martinka za Lednára napísal, sa primátor dozvedel až z novín.

Martinka nielenže odpovede potvrdzujúce zámer naďalej selektovať médiá odoslal v mene primátora a z Lednárovho sekretariátu, ale sám sa pod sebou vypracované odpovede ani nepodpísal.

„S odpoveďami sa nestotožňujem. Nikdy by som si nedovolil selektovať médiá a už vôbec nie neposunúť informácie všetkým. Ku každému médiu som vždy bol a budem ústretový. Uvedomujem si závažnosť situácie. Celý čas, čo som vo funkcii primátora, si na takéto veci dávam pozor. Staviam medializáciu na popredné miesto, veľmi mi na nej záležalo a záleží,“ vyhlásil primátor.

Primátor Lednár sa za situáciu spôsobenú Martinkom ospravedlnil. Vyhlásil, že už nikdy nedopustí, aby sa selektovanie médií v Zlatých Moravciach opakovalo.

Prednosta radnice Ľubomír Martinka (úplne vpravo) vypracoval odpovede, z ktorých jasne vyplýva, že samospráva bude v selektovaní médií pokračovať. Odpovede poslal za primátora a z jeho sekretariátu, no nepodpísal sa pod ne. Primátor Peter Lednár (v strede) sa za konanie Martinku ospravedlnil.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Martinka maródi

S korektnou komunikáciou s médiami doteraz Lednár nemal väčšie problémy. Nevyhýbal sa odpovediam ani na nepríjemné otázky. Iba raz sa stalo, že nečakane ukončil telefonický rozhovor so štyrmi zástupcami médií – bolo to tesne po tlačovke Smeru, na ktorej strana oznámila, že sa od primátora Lednára dištancuje.

Aké sankcie vyvodí primátor voči prednostovi Martinkovi, ktorý poza jeho chrbát a na vlastnú päsť rozhodol, že samospráva bude médiá selektovať, nie je zatiaľ jasné. „Ak budem vyvodzovať dôsledky, budete okamžite informovaní,“ reagoval primátor.

Martinka na radnici v Zlatých Moravciach pracuje len od mája. Krátko robil šéfa Agrokomplexu a zhruba päť rokov viedol magistrát v Nitre. Keď odtiaľ odchádzal, hovorilo sa, že hlavným dôvodom sú zhoršené vzťahy s podriadenými.

Pokúšali sme sa hovoriť aj s prednostom radnice Martinkom. Chceli sme vedieť, či je v poriadku, že za primátora rozposiela odpovede, s ktorými sa Lednár nestotožňuje.

Martinka je práceneschopný a na náš email nereagoval. Zastihnúť sa nám ho nepodarilo ani telefonicky. Krátko po nástupe do funkcie zdôraznil, že služobný mobil nemá a súkromné číslo nezverejní.

ico

Ako vidia selektovanie médií primátori

MARTIN ALFÖLDI, primátor Šale: Nie je to najsprávnejšia voľba aby sme si na tlačovku médiá vyberali. Ak chceme robiť tlačovku, treba zavolať všetky relevantné médiá a nech sa novinári rozhodnú, či prídu alebo nie. Určite sa za mojej éry nestalo, aby sme pozvali iba vybrané médiá.

JOZEF DVONČ, primátor Nitry a predseda Združenia miest a obcí Slovenska: Určite by sme to neurobili, v Nitre pozývame všetkých novinárov a nevyberáme si. Tá metóda nie je správna, každý má právo na informácie.

TIBOR TÓTH, primátor Vrábeľ: Ak sú situácie, ktoré sú zaujímavé pre médiá, samé sa prihlásia. Určite si nevyberáme, ja som rád, keď hocijaké médiá prídu.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 1 527
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 481
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 444
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 426
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 415
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 242
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 229
  8. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 218
  9. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 145
  10. Lancz už nie je trénerom Šale 138

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť