Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prednosta Martinka určil vyvolených novinárov. Poza chrbát primátora

Aké následky vyvodí primátor Lednár voči prednostovi mestského úradu Martinkovi, nie je ešte jasné.

Prednosta Ľubomír Martinka.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Aké následky vyvodí primátor Lednár voči prednostovi mestského úradu Martinkovi, nie je ešte jasné. Za postup prednostu voči médiám sa primátor ospravedlnil.

ZLATÉ MORAVCE. Prípad určovania vyvolených novinárov, ktorí smú na tlačovku mesta, nabral nečakaný kurz.

Mesto totiž odhalilo, že za všetkým stojí prednosta mestského úradu Ľubomír Martinka. Ten bol podľa primátora Petra Lednára zodpovedný za zvolanie júnovej tlačovky mesta.

Martinka však pozval iba tie médiá, ktoré mu vyhovovali. Boli medzi nimi napríklad zlatomoravské weby, ktoré o meste zriedka píšu kriticky.

Niektoré z nich v poslednom období prinášali zo samosprávy najmä články obsahujúce Martinkove vízie.

Na tlačovke chýbali zástupcovia najčítanejšieho spravodajského webu sme.sk, krajských Nitrianskych novín aj Infolistov, ktorí Martinkovi ešte na májovej tlačovke neprekážali.

Martinka si neželal diskutovať o „podhodených témach“

Selektovanie médií samosprávou vyvolalo spŕšku kritiky zo všetkých strán. Postoj mesta nechápali mimovládky, odborníci na samosprávu ani primátori ďalších miest Nitrianskeho kraja.

Zástupca vydavateľského domu Petit Press, ktorý vlastní Nitrianske noviny aj portál sme.sk, zaslal Lednárovi k téme selektovania médií sériu otázok.

V odpovediach, ktoré z radnice prišli mailom, bolo jasne napísané, že mesto bude aj naďalej komunikovať iba s vyvolenými novinármi.

V stanovisku sa okrem iného písalo, že mesto nebude komunikovať „cez médiá na nimi podhodené témy“.

Tieto výroky ostro kritizovali viaceré organizácie sledujúce dianie v samosprávach. Podľa šéfa Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimíra Špánika z odpovedí mesta trčí ješitnosť a urazenosť. „Ide o zjavné zvýhodnenie médií, ktoré sú servilné,“ povedal Špánik.

Za nenormálne považuje selektovanie médií aj združenie Občan, demokracia a zodpovednosť. Podľa Ľubice Trubíniovej zo združenia je neprípustná snaha potláčať kritické názory využívaním moci.

„Negatívne správanie voči vybraným médiám predstavuje nedemokratický, nie celkom otvorený prístup k informovaniu verejnosti,“ reagovala na krok zlatomoravskej samosprávy Trubíniová.

Lednár sa médiám ospravedlnil. Za Martinku

Otázky k téme dvojakého metra na novinárov sme adresovali priamo primátorovi Lednárovi.

Paradoxne preto vyznieva, že od odpovedí, ktoré nám zaslal primátorov sekretariát z jeho mailovej adresy, sa primátor dištancoval.

Priznal, že odpovede poza jeho chrbát vypracoval prednosta radnice Ľubomír Martinka, lebo on sám mal v tom čase iné pracovné povinnosti. O tom, čo Martinka za Lednára napísal, sa primátor dozvedel až z novín.

Martinka nielenže odpovede potvrdzujúce zámer naďalej selektovať médiá odoslal v mene primátora a z Lednárovho sekretariátu, ale sám sa pod sebou vypracované odpovede ani nepodpísal.

„S odpoveďami sa nestotožňujem. Nikdy by som si nedovolil selektovať médiá a už vôbec nie neposunúť informácie všetkým. Ku každému médiu som vždy bol a budem ústretový. Uvedomujem si závažnosť situácie. Celý čas, čo som vo funkcii primátora, si na takéto veci dávam pozor. Staviam medializáciu na popredné miesto, veľmi mi na nej záležalo a záleží,“ vyhlásil primátor.

Primátor Lednár sa za situáciu spôsobenú Martinkom ospravedlnil. Vyhlásil, že už nikdy nedopustí, aby sa selektovanie médií v Zlatých Moravciach opakovalo.

Prednosta radnice Ľubomír Martinka (úplne vpravo) vypracoval odpovede, z ktorých jasne vyplýva, že samospráva bude v selektovaní médií pokračovať. Odpovede poslal za primátora a z jeho sekretariátu, no nepodpísal sa pod ne. Primátor Peter Lednár (v strede) sa za konanie Martinku ospravedlnil.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Martinka maródi

S korektnou komunikáciou s médiami doteraz Lednár nemal väčšie problémy. Nevyhýbal sa odpovediam ani na nepríjemné otázky. Iba raz sa stalo, že nečakane ukončil telefonický rozhovor so štyrmi zástupcami médií – bolo to tesne po tlačovke Smeru, na ktorej strana oznámila, že sa od primátora Lednára dištancuje.

Aké sankcie vyvodí primátor voči prednostovi Martinkovi, ktorý poza jeho chrbát a na vlastnú päsť rozhodol, že samospráva bude médiá selektovať, nie je zatiaľ jasné. „Ak budem vyvodzovať dôsledky, budete okamžite informovaní,“ reagoval primátor.

Martinka na radnici v Zlatých Moravciach pracuje len od mája. Krátko robil šéfa Agrokomplexu a zhruba päť rokov viedol magistrát v Nitre. Keď odtiaľ odchádzal, hovorilo sa, že hlavným dôvodom sú zhoršené vzťahy s podriadenými.

Pokúšali sme sa hovoriť aj s prednostom radnice Martinkom. Chceli sme vedieť, či je v poriadku, že za primátora rozposiela odpovede, s ktorými sa Lednár nestotožňuje.

Martinka je práceneschopný a na náš email nereagoval. Zastihnúť sa nám ho nepodarilo ani telefonicky. Krátko po nástupe do funkcie zdôraznil, že služobný mobil nemá a súkromné číslo nezverejní.

ico

Ako vidia selektovanie médií primátori

MARTIN ALFÖLDI, primátor Šale: Nie je to najsprávnejšia voľba aby sme si na tlačovku médiá vyberali. Ak chceme robiť tlačovku, treba zavolať všetky relevantné médiá a nech sa novinári rozhodnú, či prídu alebo nie. Určite sa za mojej éry nestalo, aby sme pozvali iba vybrané médiá.

JOZEF DVONČ, primátor Nitry a predseda Združenia miest a obcí Slovenska: Určite by sme to neurobili, v Nitre pozývame všetkých novinárov a nevyberáme si. Tá metóda nie je správna, každý má právo na informácie.

TIBOR TÓTH, primátor Vrábeľ: Ak sú situácie, ktoré sú zaujímavé pre médiá, samé sa prihlásia. Určite si nevyberáme, ja som rád, keď hocijaké médiá prídu.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť