Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nový nitriansky most zaťažil križovatku, mesto ju dá rozšíriť

Dopravnú situáciu pred mostom z chrenovskej strany by podľa vodičov zlepšila okružná križovatka. Mesto nad ňou zatiaľ neuvažuje.

NITRA. Chrenovský most má za sebou prvý rok prevádzky. Po jeho otvorení sa výrazne zvýšila intenzity dopravy na križovatke ulíc Trieda A. Hlinku - Slančíkovej. Treba na nej zvýšiť počet jazdných pruhov.

Okresný dopravný inšpektorát už vlani predložil takýto návrh mestu. „Usporiadanie jazdných pruhov v súčasnosti zvádza vodičov porušovať pravidlá cestnej premávky. Cesta je dosť široká, takže sa tam vojdú tri autá, ale jazdné pásy sú vyznačené len dva,“ upozorňuje dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Vyznačenie ďalšieho pásu bez rozšírenia cesty na úkor zelene nie je možné, pretože by neboli dodržané normy.

Chodníky sú zu dreva, v zime sa menia na klzisko. Chemický posyp je nad riekou zakázaný. Foto: (JK)

Mesto rokuje s Granviou

„Nad úpravou križovatky ulíc Slančíkovej - Trieda A. Hlinku sa zvažuje, ale nie sú zatiaľ na ňu uvoľnené finančné prostriedky v rozpočte mesta,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.

Viceprimátor Štefan Štefek nám povedal, že o investícii rokuje so spoločnosťou Granvia, ktorá postavila rýchlostnú cestu R1. Malo by ísť o kompenzáciu za sťaženú situáciu v Nitre počas jej výstavby.

Viac áut je aj na križovatke Kmeťkova - Mostná. „Predpokladali sme, že tu zaťaženie stúpne neúmerne, tieto predpoklady sa nesplnili. Zaťaženie stúplo, ale nie na neúnosnú mieru,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Potvrdili to aj na dopravnom inšpektoráte. „K výraznému nárastu dopravy na Kmeťkovej nedošlo, pretože v tejto oblasti je možnosť väčšieho rozptylu dopravy, napríklad na Wilsonovo nábrežie, Fraňa Mojtu či Boženy Nemcovej,“ povedal Sitkey.

Foto: (JK)

Kruhový objazd neplánujú

Most funguje tak, ako bol skolaudovaný, žiadne zmeny v organizácii dopravy za rok nenastali. Niektorí vodiči by však uvítali, keby bola z chrenovskej strany okružná križovatka.

„Autá idúce zo Slančíkovej na most musia dávať prednosť sprava. Ak ide autobus, je to natesno. Potom sa musia autá rozbehnúť rýchle na most, aby neprišlo ku kolízii s ďalšími autami prichádzajúci po hlavnej sprava,“ napísal nám vodič Karol z Nitry.

„Zatiaľ sa s okružnou križovatkou neuvažuje. Pri zmene organizácie dopravy je potrebné brať do úvahy aj križovatku s Wilsonovým nábrežím, ktorá je realizovaná ako klasická priesečná. Priepustnosť týchto križovatiek by bola rozdielna,“ upozornil Pánský.

Popod most vedie cyklistický chodník a chodník pre chodcov. Foto: (JK)

Odľahčil dva staré mosty

Nový most otvorili vlani v júni, radnicu vyšiel 4 milióny eur. Postavili ho neďaleko miesta, kde bola predtým lávka pre peších z roku 1969. Odľahčil dva staršie mosty, ktoré spájajú Chrenovú so Starým mestom.

„Jeho vybudovanie má strategický význam pre dopravu v meste, hlavne pri presmerovávaní dopravy v prípade nepredvídaných udalostí,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Nový most zásadne pomôže aj pri plánovanej rekonštrukcii Univerzitného mosta. Bude slúžiť ako obchádzková trasa. „Túto rekonštrukciu si bez Chrenovského mosta nevieme predstaviť. Predbežne má trvať až šesť mesiacov,“ poznamenal Pánský.

Koľko áut po novom moste denne prejde, zatiaľ nikto nespočítal.

Foto: (JK)

Problematický smer

Dopravný inšpektorát považuje organizáciu dopravy na moste za štandardnú a adekvátne vyznačenú. Pripustil však, že smerové vedenie jednotlivých jazdných pruhov je problematické.

Výraznou mierou to ovplyvnila vzájomná poloha mosta a priľahlých komunikácií, keďže most nie je umiestnený priamo v osi ulíc Slančíkovej a Kmeťkova.

„Uvedené problémy by vyriešili len stavebné úpravy dotknutých komunikácií,“ povedal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu.

Chrenovský most bude slúžiť ako obchádzková trasa pri rekonštrukcii Univerzitného mosta. Foto: (JK)

Most nahradil lávku pre peších. Vlani ju zbúrali. Foto: (JK)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť