Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestská spoločnosť skončila predposledná, hovorí o hanobení mena

Slovenské štátne a mestské firmy sú podľa Transparency International Slovensko málo transparentné. Hodnotila ich 45, nitrianska spoločnosť je v rebríčku na 44. mieste.

Webová stránky Nitrianskej investičnej.

Slovenské štátne a mestské firmy sú podľa Transparency International Slovensko málo transparentné. Hodnotila ich 45, Nitrianska investičná je v rebríčku na 44. mieste.

NITRA. Transparency International Slovensko si nedávno posvietila na 15 štátnych a 30 mestských firiem. Rebríček transparentnosti zostavila na základe hodnotenia firemných webstránok, odpovedí podľa infozákona a externých databáz, napríklad kvality obstarávania podľa Úradu pre verejné obstarávanie.

Najlepšie spomedzi kontrolovaných spoločností skončili Železničná spoločnosť Slovensko a Rozhlas a televízia Slovensko. Obe získali dve tretiny z možných bodov.

V hodnotení najhoršie dopadli Nitrianska investičná a Mestský hokejový klub Žilina. Získali len jednu pätinu z možných bodov. TIS obom vyčíta, že na svojich weboch nezverejňujú žiadne hospodárske výsledky, zmluvy a ani výročné správy.

Reakciu na svojom webe zverejnila, zmluvy nie

Nitrianska investičná nie je s hodnotením spokojná. Jej konateľ a riaditeľ Miroslav Ondrejička sa voči nemu ohradil, stanovisko zverejnil aj na firemnej webovej stránke. Na tej istej, kde chýbajú zmluvy a výročné správy.

Ondrejička argumentuje, že uvedené materiály sú zverejnené na mestskej webovej stránke: „Spoločnosť má na svojej internetovej stránke uvedenú adresu Mestského úradu v Nitre, kde sú v materiáloch bez problémov dostupné všetky správy o činnosti, hospodárení, poskytnutých dotáciách a zmluvných vzťahoch, ktoré boli pravidelne prerokovávané a schvaľované v mestskom zastupiteľstve, nakoľko spoločnosť Nitrianska investičná, s.r.o., je 100% mestská.“

Kritici oponujú, že ak má firma vlastnú stránku, má mať materiály zverejnené aj na nej. Bolo by to prehľadnejšie.

„Porovnávanie našej spoločnosti, ktorá má dvoch interných zamestnancov a jedného externého, s priemerným rozpočtom na rok v sume 25 000 eur (mzdy, odvody a prevádzkové výdavky), so spoločnosťami, ktoré zamestnávajú rádovo stovky zamestnancov s rozpočtom niekoľkonásobne vyšším, je z nášho pohľadu tendenčné, účelové a zavádzajúce,“ píše sa vo vyhlásení Nitrianskej investičnej.

Hodnotenie TIS označila za hanobenie dobrého mena spoločnosti, „za ktorou sú pozitívne výsledky a počas jej činnosti nebola takýmto spôsobom nikdy negatívne hodnotená“.

V podstate ani nemohla byť - hodnotenie transparentnosti firiem totiž TIS robila po prvýkrát.

Nespokojné bolo aj mesto, vlani skončilo posledné

Ešte horšie ako teraz Nitrianska investičná dopadlo vlani v hodnotení transparentnosti mesto Nitra. Skončilo na poslednom stom mieste.

TIS mestu Nitra vyčítala, že zverejňovalo na internete zmluvy, v ktorých sa nedalo vyhľadávať, neboli ani prehľadne označené.

Ani radnica s výsledkami nesúhlasila. Tvrdila, že TIS hodnotila subjektívne. „Kto im dáva oprávnenie hodnotiť nás bez toho, aby sme o tom vedeli?“ pýtal sa vtedy primátor Jozef Dvonč zo Smeru.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť