Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Gotickej priekope pod Nitrianskym hradom vzniklo letné kino

Kultovou Medenou vežou sa v piatok 27. júla začína prvé Letné kino v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade.

Priekopu v predchádzajúcich dvoch rokoch zrekonštruovalo Nitrianske biskupstvo v spolupráci s Mestom Nitra a osadilo lavičky. Priamo pod hradom vznikol nový priestor pre kultúru, ktorý spĺňa výnimočné akustické i technické podmienky. Priekopa je vytesaná do skaly, má hĺbku približne štyri metre a v minulosti slúžila ako park. Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra v spolupráci s neziskovou organizáciou Castellum a Mestom Nitra založili Letné kino, v ktorom bude až do konca augusta každý piatok premietanie filmov pod holým nebom. Premietanie sa bude začínať o 21. hodine a jednotné vstupné pre dospelú osobu je určené na dve eurá.

Letné kino otvorí československá dráma Medená veža, ktorú v roku 1970 natočil režisér Martin Hollý ml. Film o troch kamarátoch Pirinovi, Valérovi a Starcovi zachytáva príbeh veľkého priateľstva, lásky k prírode a slobode, ktorá je narušená príchodom krásnej Sašky. Nadčasový film patrí do československej filmovej klasiky. Drámu vystrieda o týždeň neskôr, 3. augusta, romantická muzikálová komédia Singing in the rain/Spievanie v daždi. Americká klasika režisérsky a herecký triumf Gene Kellyho s dokonale sekundujúcou Debbie Reynold je filmom, ktorý filmové štúdio MGM na začiatku upútavky predstavuje slovami: Toto je príbeh významného momentu v histórii filmu, momentu, kedy sa plátno naučilo rozprávať. Ďalším filmom Letného kina bude 10. augusta československá dráma Drak sa vracia. Film nakrútený podľa rovnomennej knižnej predlohy Dobroslava Chrobáka zachytáva v silnej naturistickej atmosfére dobrodružstvá vydedenca Martina Lepiša. Táto obrazová báseň je hlbokou sondou do dedinského kolektívu ľudí i do vnútorného sveta človeka. Strhujúca kamera spolu s hudbou Ilju Zeljenku prináša divákovi ohromujúci zážitok, tento film je ako stvorený na premietanie pod holým nebom.

Poľský dokument Ján Pavol II.: Hľadal som vás je inšpiratívnym životopisným dokumentom o obľúbenom pápežovi Jánovi Pavlovi II. Na pápeža v dokumente spomína takmer 25 osobností, medzi nimi i dalajláma či prezidenti Talianska a Poľska. Len samotné natáčanie zabralo štyri roky a štáb precestoval 13 krajín, aby čo najvernejšie zobrazil putovanie a duchovnú cestu Karola Wojtylu. Návštevníci Letného kina ho uvidia 15. augusta na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Československá komédia Katka pobaví divákov 17. augusta. Budúci držiteľ Oscara za Obchod na korze Ján Kadár nakrútil svoj prvý film veľmi zručne, s dôrazom na humor a odľahčenosť. Aj dnes sa diváci pri jeho pozeraní zabávajú, i keď zrejme na úplne iných miestach, než zamýšľali tvorcovia. Filmovým zážitkom pre návštevníkov kina bude 24. augusta americká romantická dráma Casablanca. Bývalí priatelia Rick a Ilsa sa po rokoch stretávajú v Rickovom bare, ktorý je útočiskom hazardných hráčov a každého, kto potrebuje získať doklady a dostať sa cez Casablancu preč z Nemcami okupovanej Európy. Casablanca je legenda medzi filmami. Rovnako legendárnymi ako samotný film sa stali predstavitelia dvoch hlavných úloh, lámač ženských sŕdc Humphrey Bogart a krásna Ingrid Bergman. Záver letných prázdnin i Letného kina pod hradom bude patriť koprodukčnej dobrodružnej rozprávke Sokoliar Tomáš režiséra Václava Vorlíčka. Filmový príbeh je natočený podľa knihy Jozefa Cígera Hronského. Zachytáva príbeh z obdobia stredoveku, ktorého hlavným hrdinom je mladý chlapec Tomáš so zvláštnou schopnosťou rozumieť zvieratám. Nádherné prírodné scenérie a prostredie Oravského zámku, kde bol príbeh natočený, môžu byť pre všetky deti skvelou rozlúčkou s prázdninami.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť