Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Svetozár Sprušanský: Divadlo má zabaviť aj provokovať

Divácky najúspešnejšiu hrou sezóny sa v DAB stala Pýcha a predsudok.

Divácky najúspešnejšou inscenáciou sa stala Pýcha a predsudok.(Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

NITRA. Už svoju 62. sezónu nedávno uzavrelo Divadlo Andreja Bagara. Uviedlo v nej sedem premiér, ktoré sa stretli s priaznivým diváckym ohlasom.

Divácky najúspešnejšou sa stala inscenácia Pýcha a predsudok, ktorá dostala aj najviac hlasov v rámci ankety o najobľúbenejšieho herca, herečku a predstavenie sezóny.

Nosné projekty

„Medzi inscenáciami boli dva nosné projekty na veľkej scéne – či už reprezentant svetovej muzikálovej klasiky Sladká Charity alebo celoslovenská premiéra dramatizácie románu Jane Austinovej Pýcha a predsudok,“ hovorí Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg a režisér DAB. „Predstavenia, ktoré sme uviedli v štúdiu, výrazne dopĺňali rôznorodosť a farebnosť mozaiky toho, čo DAB divákom ponúka. Z repertoáru absolventov VŠMU sme prevzali komické predstavenie Bola raz jedna trieda, určené najmä mladému publiku. Uvedením hry Dark Play o probléme virtuálnej reality a manipulácie v počítačovom svete sme pokračovali v projekte Ty kokso! Zaujímavým komediálnym exkurzom do severských kultúr bolo predstavenie Kto je tu riaditeľ?“

K hrám pre mladších divákov sa zaradila aj hra Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Je pohľadom na vnímanie reality a mladého človeka prostredníctvom súčasnej drámy. Skôr narodených divákov v závere sezóny potešili premiérou hry Korepetítor, ktorá bola venovaná okrúhlemu jubileu Evy Večerovej. Titul hovorí o rôznych podobách lásky a vzťahov medzi mužom a ženou.

„Najúžasnejšie na všetkých uvedených inscenáciách je to, že ponúkajú nielen iný pohľad na témy, ktoré poznáme či rôznorodosť režijného spracovania, ale predovšetkým – a to je azda to najhlavnejšie – skvelé herecké výkony domácich i hosťujúcich hercov,“ zdôraznil Sprušanský.

„Rumuni“ možno pôjdu do Prahy

Názory divákov na hru Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky sa rôznili. Predstavenie krátko po uvedení skončilo derniérou. Ako šéfdramaturg zdôvodnil, DAB musí ponúkať hlavný prúd ale aj off program. „Vždy sa snažíme, aby sme na javisko preniesli súčasné podoby svetovej dramatiky aj v pozícii mladého experimentálneho režijného pohľadu. Titul Dvaja Rumuni... ponúkol cez režijnú optiku Júlie Rázusovej to najaktuálnejšie zo súčasnej svetovej dramatickej spisby. Táto hra si získala taký okruh divákov, aký v Nitre „vydá“ – či už mladé alebo alternatívne zmýšľajúce publikum,“ vysvetľuje Sprušanský.

„Inscenácia v máji zaujala domácu aj zahraničnú kritiku na festivale Nová dráma v Bratislave, kde získala cenu študentskej poroty. Napriek tomu, že hra mala už na domácej scéne derniéru, vyzerá to tak, že na jeseň by sme sa s ňou v rámci Fokus novej drámy mali predstaviť v divadle Archa v Prahe.“

Domáci divák chce najmä zábavu

Podľa Sprušanského je vždy dobré, keď divadlo uspokojí čo najviac očakávaní divákov - niekto príde do divadla zabaviť sa, zrelaxovať, zasnívať, iný popremýšľať, možno aj a s cieľom byť atakovaný novými estetickými či myšlienkovými prúdmi.

„Mám pocit, že na Slovensku publikum vo väčšej miere od divadla očakáva zábavu a uvoľnenie. To ale neznamená, že divadlo by malo rezignovať aj na tú inú, takisto veľmi dôležitú funkciu – pôsobiť esteticky a myšlienkovo, provokovať ľudí k úvahám o tom, ako žijú, ako sa správajú, ako myslia. Po odchode z divadla možno začnú aj inak nazerať na svoj spôsob existencie v dnešnom svete,“ zhodnotil Sprušanský.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť