Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Lásku k histórii pretavil do kníh i starej chalupy

Miroslav Pius vydal novú knihu z obdobia protitureckých bojov. Spisovateľ žije a tvorí v takmer 100-ročnej chalupe, ktorú zreštauroval ako pamiatku starej ľudovej architektúry.

Miroslav Pius na svojej starorodičovskej chalupe, ktrorú zreštauroval.(Zdroj: ARCHÍV M.P.)

Miroslav Pius vydal novú knihu z obdobia protitureckých bojov. Spisovateľ žije a tvorí v takmer 100-ročnej chalupe, ktorú zreštauroval ako pamiatku starej ľudovej architektúry.

NITRA/NEMČIŇANY. Miroslav Pius je autorom takmer 20 kníh poézie, prózy pre deti a kníh literatúry faktu. Autor titulov Kronika znovuobjaveného času, Čakanskí bronzoví bojovníci či Bohovia nesmú zomrieť vydal nedávno svoju ďalšiu knihu. Opäť ňou potvrdil spätosť so svojimi koreňmi, lásku k histórii a dejinám svojho regiónu.

Turecké plienenie

Novinka sa volá Zvonovina – tragický život tekovského majstra Urbana. „Historický príbeh podrobne mapuje život v Tekovskej župe počas obdobia tureckých vojen, popisuje osudy požitavských a pohronských dedín a miest, priebeh bitiek s Turkami, ale aj osudy jednoduchých ľudí v tej ťažkej dobe,“ hovorí Miroslav Pius. „Dej románu sa odohráva vo viacerých mestách a obciach – v Nitre, Nových Zámkoch, Zlatých Moravciach, Topoľčiankach, Vrábľoch, Leviciach, Pukanci, Novej Bani i Žarnovici.

Popri hlavnom hrdinovi – zvonolejárovi Urbanovi, ktorý je zároveň kuriérom palatína Mikuláša Esterházyho, v knihe vystupujú mnohé známe osobnosti. Treba spomenúť– kapitána Bartakoviča, veliteľa posádky v Pukanci, Štefana Koháryho, obrancu Levíc, Ratuita de Souchesa, generála a osloboditeľa Levíc, Juraja Sepelčéniho, primasa Uhorska, Evliyu Čelebiho, arabského učenca, či mladých šľachticov Esterházyovcov, ktorí štyria zahynuli v bitke na veľkovozokanskom poli.“

Len zrnko piesku

V knihe sa prelínajú historické udalosti s popisom biedneho života obyčajných ľudí a krutostí, ktoré Turci páchali na domácom obyvateľstve. Text dopĺňajú reprodukcie fotografií miest, obcí, opevnení, kláštorov, podobizne veliteľov, kresby vojsk, bitiek ale aj balady – o tekovskej bosorke Zuze Šusterovej, o grófke Fružine Dóczyovej a jej tajomnom milencovi či o premenenej Žófii, tekovskej parte a budínskom pašovi Mustafovi.

„Urban je len zrnkom piesku v rukách božích. Väčšina času a udalostí tečie mimo neho. Svoj prežitý čas rámcuje udalosťami, ktoré prežil – od vypálenia Pukanca až po porážku Turkov pri Veľkých Vozokanoch. Urban v bitke pomohol veliteľovi Adamovi Forgáčovi tým, že trafil begovho koňa priamo do hlavy,“ doplnil Pius.

Predkovia v dome

Vášeň k histórii sa u spisovateľa pretavila aj do lásky k tradíciám, starým veciam, k dedovizni. V Nemčiňanoch pri Zlatých Moravciach, kam sa presťahoval z Levíc, „oprášil“ starorodičovský, takmer 100-ročný dom a vytvoril z neho jedinečnú pamiatku zachovalej ľudovej architektúry a bývania.

Ako sám spisovateľ povedal, s citom pre detaily a až s posvätnou úctou k dedičstvu predkov zreštauroval len to, čo bolo nutné, aby sa človek cítil v starom dome dobre a pohodlne.

„Pri obnove som postupoval veľmi opatrne. Starí Slovania verili, že ich predkovia po smrti ostávajú v dome, pod prahom dverí alebo v kúte izby. Verím, že aj moji predkovia sú v dome stále prítomní. Veľká matka, zakladateľka rodu, sa na mňa stále pozerá, sleduje, aké zmeny robím v jej dome. Preto som zmenil len to, čo bolo naozaj potrebné,“ hovorí Miroslav Pius.

„Nevybúral som žiadne priečky, nechal som krásne staré drevené stropy aj gánok, ktorý prevzdušňuje celý dom. Zachoval som aj povalu, pivnicu a starú studňu. Za ostatné úpravy som sa mojim starým rodičom Eme a Pavlovi Kesegovcom v modlitbe ospravedlnil.“

Ručná práčka z dreva

Humno aj dvor milovníka histórie je plné predmetov, ktoré dnes ľudia už nepoznajú a ani netušia, na čo používali. Pre niekoho staré rárohy, pre ich zberateľa a reštaurátora skvosty nevyčísliteľnej hodnoty. Tvoria akési malé múzeum vidieckej civilizácie.

„Mám tu napríklad viac ako 100-ročnú drevenú ručnú práčku. Rovnaký princíp prania sa v moderných práčkach používa aj dnes. M8m tu staré „lesky“, na ktorých sa v lete sušili „štiepky“ – nakrájané jablká či celé slivky. Pozoruhodné sú aj staré konské postroje, zubadlá, cepy, drevené vidly, kolesá zo starých vozov, predmety používané pri zbere hrozna, domácky vyrobený vrták. Nechýba tu šusterské kopyto, na ktorom dedinský obuvník robil topánky, či starý šijací stroj Singer.“

Jedným z najväčších pokladov zbierky starých predmetov je drevená truhlica, ktorá bola súčasťou vena zberateľovej starej mamy. Interiér chalupy zdobia štyri druhy slovenskej keramiky, vonku nechýba tradičný drevený plôtik s dobovými džbánmi.“

Spisovateľ s priateľmi na svojej chalupe v Nemčiňanoch.

Autor s novou knihou Zvonovina – tragický život tekovského majstra Urbana.

Zberateľ so starou drevenou práčkou.

Stará drevená truhlica z vena spisovateľovej starej mamy Emy Kesegovej.

Kolesá a cepy.

Šusterské kopyto.

Staré pracovné nástroje vyrobené v kováčskej dielni. FOTKY: ARCHÍV M.P.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť