Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na hrade ožije stredovek, prehliadky doplnia hrané scénky

Návštevníci sa formou workshopov v podhradí zoznámia so životom stredovekého remeselníka a vojaka.

NITRA. Na Nitriansky hrad sa 4. augusta vráti stredovek. V podhradí sa budú môcť návštevníci podučiť stredovekým remeselníckym technikám a vyskúšať si rôzne bojové techniky. Prehliadky hradu, múzea a katedrály oživia hrané scénky a v závere dňa si účastníci podujatia budú môcť pochutiť v krčme na dobovom stredovekom občerstvení. Akciu Zážitok z podhradia organizuje Nitrianska organizácia cestovného ruchu v spolupráci s ďalšími partnermi. Cena zážitkového balíčka je päť eur na osobu, bližšie informácie o lístkoch poskytuje Nitriansky informačný systém na pešej zóne.

Od 14:00 do 16:00 bude priestor pod vonkajšími hradbami rozdelený na tri časti – remeselnú časť, cvičisko a dobovú krčmu s vonkajšou kuchyňou. Návštevníci sa formou workshopov zoznámia so životom stredovekého remeselníka a vojaka. „Vybrať si budú môcť z výučby za šperkára, kožiara či pisára,“ informovala riaditeľka Nitrianskej organizácie cestovného ruchu Marta Hároníková. Sami si vyrobia suvenír na pamiatku – či už to bude kovový šperk, kožený prívesok alebo listina s vlastným menom v gotickom písme. V rámci bojového výcviku si účastníci podujatia vyskúšajú streľbu z luku, hod sekerou, nožom a stínanie mečom.

Prehliadky Nitrianskeho hradu vrátane Diecézneho múzea, kazemát a Katedrály svätého Emeráma budú od 16:00 do 18:30 po skupinkách zhruba 30 ľudí. Rozprávanie sprievodcu u udalostiach, ktoré sa stali na hrade, doplnia krátke hrané scénky. Po skončení prehliadky budú môcť návštevníci ochutnať dobové stredoveké občerstvenie. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia a predaj novej knižnej publikácie kolektívu autorov Kolíska kresťanstva na Slovensku – Nitriansky hrad a Katedrála sv. Emeráma v premenách času.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť