Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spievali v Medellíne na Námestí bosonohých

Päť večerných koncertov absolvovala vokálna skupina Close Harmony Friends v Kolumbii. Vypočulo si ich vyše 2 500 ľudí.

Close Harmony Friends boli v Kolumbii po tretíkrát.(Zdroj: ELESKO)

Päť večerných koncertov absolvovala vokálna skupina Close Harmony Friends v Kolumbii. Vypočulo si ich vyše 2 500 ľudí.

NITRA. V ďalekej Kolumbii už po tretíkrát vystupovali nitrianski Close Harmony Friends (CHF). Spolu s poľským súborom zo Sopot boli jedinými zástupcami Európy na 11. ročníku jedného z najväčších juhoamerických vokálnych podujati - Festival Coral de Medellín 2012.

V krajine sa CHF predstavili už v rokoch 1998 a 2009 – domáci ich síce berú ako starých známych, stále ich však teleso vie prekvapiť novým programom a vždy pre domácich fanúšikov zostávajú exotikou.

Dynamické koncerty

Nitrania strávili v Kolumbii deväť dní, spievali vo vyše 4,5-miliónovej metropole Medellín, najľudnatejšom meste po hlavnom meste Bogote. Festival zborového spevu nesie meno tamojšieho skladateľa José Mariu Brava Marquéza.

„Okrem nás sa publiku predstavili aj zbory z Venezuely, Equádoru či Argentíny. Sme úplne iní ako tieto 30-40 členné telesá, ktoré spievali ich domácu klasiku. Naše koncerty sú vždy neopakovateľné, plné energie a dynamiky. Sme iní aj typovo – domorodci sú územčistí, o pol hlavy nižší ako my,“ usmieva sa Feri Vlasák z CHF.

V Medellíne mali Nitrania päť koncertov. Ako jediní z Európy sa predstavili na finálovom galakoncerte, ktorý sa konal v tunajšom Teatro Metropolitano s kapacitou vyše 1 800 divákov a vysielala ho aj medellínska televízia. „Mali sme tiež jeden samostatný koncert na námestí Parque Pies Descalzos, kde si nás prišla vypočuť asi tisícka ľudí. V slovenčine to znamená Námestie bosonohých – v dlažbe sú trysky a minibazéniky s vodou, v ktorých sa hlavne rodiny s deťmi môžu do sýtosti vyšantiť a osviežovať. Dokopy naše koncerty mohlo vidieť vyše 2 500 ľudí.“

Feriho Vlasáka na festivale čakalo aj milé stretnutie. „Po 14 rokoch sme sa opäť zišli s dlhoročným priateľom, dirigentom viacerých zborových telies Jorgem Hernánom Arrangom Garcíom, ktorý je podobne ako ja pôvodne právnikom,“ pokračuje Vlasák. „Je uznávanou kapacitou v umeleckom svete a práve počas festivalu oslávil 30 rokov svojej dirigentskej dráhy. Ku gratulantom sme sa pridali aj my – priamo pred divákmi a kamerami TeleMedellín na galakoncerte v Teatro Metropolitano sme ho potešili obrovskou kyticou antúrií a špeciálnym darčekovým košom.“

Lanovkou do botanického parku

Keď práve nekoncertovali, užívali si nitrianski umelci krásu juhoamerickej prírody. Nachádzali sa v pohorí Kordilier v nadmorskej výške 1 400 m, samotný Medellín je v malebnom údolí obklopený kopcami vysokými okolo 2 000 metrov a tiahne sa v dĺžke zhruba 26 km.

„Bolo tu príjemných 20-24°C, nie ako u nás takmer 40°C. Podnebie tu označujú ako primavera eterna – večná jar. Stále tu niečo kvitne,“ spomína spevák na Kolumbiu.

„V kopcoch nad mestom sme navštívili skanzen Pueblito Paísa, ktorý je obrazom tradičného hispánskeho mestečka. Je z neho nádherný výhľad na Medellín. Navštívili sme aj botanickú záhradu, do ktorej sa dá dostať len lanovkou. Cesta bola dlhá niekoľko kilometrov, a keďže sme smerovali do nadmorskej výšky 2 520 m, využili sme aj vetrovky. Lanovka slúži ako lacný dopravný prostriedok pre chudobnejších ľudí bývajúcich na svahoch pohoria, ktorí sa takto dopravujú do práce. Páčila sa nám aj návšteva veľkého sladkovodného akvária, kde boli rôzne amazonské ryby, pirane a v teráriách hady a pavúky.“

V najbližších mesiacoch čakajú CHF ďalšie cesty. V septembri pôjdu do rakúskeho Marcheggu, kam ich pozval tamojší mužský spevácky zbor s dirigentom Jánom Schultzom. Budú spievať na ich oslave – zbor si totiž pripomenie už 120 rokov od svojho založenia. V októbri zas Nitrania poletia cez Atlantik do Mexika – v štáte Sinaloa sa predstavia tromi koncertmi na hudobnom festivale.

CHF doma u dirigenta Jorge Hernána Arranga Garcíau (sediaci v klobúku).

Nitrania bezprostredne po koncerte na namesti Parque Pies Descalzos. FOTKY: ARCHÍV CHF

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť